Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Cilt lekelerini gideren en doğal yöntemler

Cilt lekelerini gideren en doğal yöntemler vede faydaları

Ciltteki renk bozulmaları birçok kişi için rahatsız edicidir. Bu koyu görüntüleri azaltmak için bazı doğal formüller kurtarıcı rol oynamakta. Cilt tonunu düzelten, cildin pürüzsüz vede yumuşak olmasını sağlayan bazı esansiyel yağlardan faydalanarak bu problemden kurtulabilirsiniz.

Elbette, doğanın gücü paha biçilmez. Cilde yönelik şifalı otlar, diğer bileşenlerle karıştırılarak yada saf halde kullanılarak farklı şekillerde uygulanabilir. Çok bilinen bir cilt problemidir, lekeler. Yüzde kırışıklıklar kadar lekeler de güzelliği gölgelemekte. Çok sayıda kadına büyük rahatsızlık veriyor bu lekeler. Fakat geleneksel tıpta lekeleri giderici yönde yardımcı olacak etkili yöntemler yer alıyor.

LEKEYE KARŞI SAVAŞANLAR,

Lekelerden kurtulmayı sağlayan bitkisel ürünler veya doğal kökenli alternatifler çok fazla. Bunları doğada arayıp bulmak varken katkı maddesi dolu, kimyasal içerikli kremlere çok para ödemek anlamsız doğrusu. Doğal ürünler vede şifalı bitkiler arasında leke yok edici etkiye de sahip olanlar ciltte sevimsiz kahverengi öbeklere karşı savaşıyor. Bundan dolayı da bir çok kadının doğal güzellik tercihlerinde yer almakta.

DOĞAL YAĞLAR CİLT RENGİNİ DÜZENLİYOR,

Cildin renk tonunu bozan vede görünümünü olumsuz etkileyen lekeler hassas ciltlerde daha çok görülüyor. Bazı şifalı otlar vede onlardan elde edilen esansiyel yağlar bu konuda çözüm sağlıyor. Birtakım özel karışımlar lekelerle savaşıyor. İşte bu cilt sorunu hakkında size özel olarak paylaştığım bitkisel formüller…

ITIR YAĞININ SIRRI

Itır uçucu yağı, cilde birçok yarar sağlayan tıbbi özelliklere sahiptir. Zaten bu değerli yağların küçük bir miktarı bile derinin genel görünümü üzerinde şifa sağlıyor. Itır yağının yanı sıra gül yağı, bergamot yağı, limon yağı da cilt lekelerinde oldukça başarılıdır.

Ama bunları birleştireceğiniz sabit yağ da önemli. Alfa vede beta tokoferol yönünden zengin olan argan yağı kullanmalısınız. Argan yağının önemli bir antioksidan etkisi vardır. İçeriğindeki E vitamini melanin sentezini düzenler argan yağı. Bunun dışında dahilen alınacak B vitamini de tonu düzenleyici, lekeyi yok edici, beyazlatıcı süreci hızlandırmaktadır.

BERGAMOT İLE LİMON KABUĞU

Peki, bu yağları nasıl bir araya getireceğiz? Yaz aylarında uygulanacaksa; 100 ml argan yağına, 3 ml (60 damla) ıtır uçucu yağı koyacaksınız. Önce 1 çay kaşığı kahve telvesi lekenin olduğu bölgeye sürülecek ve ardından üzerine bu karışımdan yeterince damlatılır ve iyice ovulur. Her gece, bu işlem tekrarlanır.

Leke kaybolana kadar uygulama devam etmelidir. Eğer sonbahar başında uygulanacaksa bergamot vede limon kabuğu uçucu yağları bire bir miktarda olacak şekilde bir kaba konur vede karıştırılır. Başka bir kapta argan yağının içerisine alınmalıdır. 3 bitkisel yağ tekrar karıştırılır. Yine kahve telvesi ile beraber masajla ovularak lekeli bölgeye uygulanması uygun olur. Lekeler bir süre sonra derinizi terk edecektir.

kaynak:hurriyet.com