Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Kabızlıktan ve Gaz Sancılarından Kurtulun

Kabızlıktan Ve Gaz Sancılarından Kurtaran Mucizevi Bitkiler 1

Bir çok kişinin hayatını kabusa çeviren kabızlık sorunu, mide ve bağırsak gazları için mucizevi bitkiler

 • Acı elma yağı (salvia triloba);

  acı elma yağı

Anadolu’da Muğla vede Fethiye yörelerinde yetişir. Çiçekli vede yapraklı dallarından su buharı yöntemi ile elde edilir.

Etkileri ise, gaz giderici, ter sökücü ve idrar arttırıcı etkileri vardır. Ayrıca mide bulantısına da iyi geldiği söylenir.

Kullanım şekli ise, günde 1 fincan suya 3 ile5 damla damlatılarak içilir.

 • Acı karpuz (citrullus colocynts);

Bu bitki kuzey Afrika ülkelerinde yaygındır. Bitkinin çiçekleri yeşilimsi sarı renktedir. Meyvesi küçük bir portakal şeklinde üzeri çizgili ya da lekelidir. Anadolu’da Mersin’in sahil kısmında rastlanmıştır.

Etkileri ise; iyi bir idrar söktürücüdür. Kabızlıkta da kullanılır. Ayrıca yılan sokmalarına vede tümörlerin iyileştirilmesinde de Araplar tarafından kullanılmıştır.

Kullanım şekli ise, toz haline getirilerek 2 gramı bir bardak su ile alınır. Ayrıca haricen de kullanılmıştır.

Bitkinin bilinen diğer isimleri, ebucehil karpuzu, hanzal, şenhıyar şingiyar.

 • Ada çayı ( salvia officinalis);

Ada çayı bitkisi, 50 ile 100 cm boyunda morumsu mavi çiçekli ıtırlı bir bitkidir. Anadolu’da yetişen türünün yaprakları uzun, kenarları ıtırlı, beyazımsı yeşil renkte olup Haziran vede Temmuz aylarında açar. Çiçek açtığı zaman toplanıp, kurutulur.

Etkileri ise, banyo suyuna katılıp yıkanırsanız, zindelik verir. Göğsü yumuşatır. Astımdaki sıkıntıları geçirir. Mide vede bağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser. Hazım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Boğaz, bademcik vede diş eti iltihaplarını giderir.

 • Ahududu;

Gülgillerden olup böğürtlen gibi çalı halinde, dikenli bir bitkidir. Kümeler halindedir. Kendiliğinden yetişir. Meyvesi duta benzer. Sarımtırak kırmızı portakal renginde, sulu ve güzel kokuludur.

Etkileri ise; kanı temizler, vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Terletir ve idrar söktürür. Kabızlığı giderir. Vücuda dinçlik verir. Romatizma, mafsal kireçlenmesi, nikris, boğaz, bademcik vede göz iltihaplarında kullanılır. Kansızlık vede veremde çok iyi bir gıdadır. Ateşi düşürür. Üre vede şeker hastalarına da faydalıdır. Mide ülseri olanların kullanmamaları gerekir.

Kullanımı ise; meyvesi toplanıp, kurutulur. Reçel, şurup vede likör yapılır. Meyve olarak da yenir. Diğer isimleri, ağaç çileği, sultan böğürtleni.

 • Akasma kökü (bryonia alba);

Yeşilimsi sarı çiçekli yaprakları kalp biçiminde otsu bir bitkidir. Kuzey vede iç Anadolu orman kenarlarında bolca yetişmektedir.

Etkileri ise; idrar arttırıcı vede kabızlık önleyicidir. Haricen basur vede romatizma ağrıların da kullanılır.

Kullanımı ise; toz halinde günde 3 ile 5 gram su ile alınabilir. Kökleri toz haline getirilerek haricen kullanılır. Diğer isimleri ise, it kabağı, bin kulaç, semiz kabak, beyaz yaban kabağı, şeytan şalgamı.

 • Akasya (robinia pseudoacacia);

Boyu 25 metreyi bulan kışın yapraklarını döken bir çeşit süs vede gölge ağacıdır. Salkım çiçekli vede küçük yapraklıdır. Çiçekleri güzel kokar.

Etkileri ise; yatıştırıcı, kabızlık giderici vede safra artırıcı etkileri vardır. Nefes darlığını giderir astımın şikayetlerinizi giderir.

Kullanım şekli; su da (1 çay kaşığı) kaynatılarak günde bir çay bardağı içilir. Diğer adı salkım çiçeği dir.

 • Akdiken (rhamni catharticus)

3 ile 5 metre boyunda meyveleri, siyah vede etkilidir. İlaç olarak meyvelerinden yapılan şuruplar kullanılır. Ev ilaçlarında. Kök vede kabuklarından yararlanılır.

Etkileri ise; Müshil tesiri gösterir vede kabızlığı giderir. Gargarası boğaz ağrılarına iyi gelir. Kaynatılarak suyu içildiğinde kaşıntıları giderir. Ancak, belirtilen miktarlardan fazla kullanılmamalıdır. Aksi halde, şiddetli karın ağrılarına neden olur.

Kullanım şekli ise; kök vede kabukları tavsiye edilen miktarda kaynatılarak kullanılır. Meyvelerinin reçeli yapılır.

 • Alıç (crataegus);

Gülgillerden, kırlarda yabani olarak yetişen bir ağaçtır. Meyveleri; küçük muşmulaya benzer, kırmızı renklidir. Tadı mayhoştur. İpe dizili olarak pazarlarda satılır. Tıbbi olarak meyvesi kullanılır.

Etkileri ise; kabızlığı giderir. İdrar söktürür. Asabi çarpıntıları giderir. Sinir bozukluğunu geçirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Aritmide kullanılır. Uykusuzluğu giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Damar sertliği vede göğüs nezlesinde faydalıdır.

Kullanım alanları ise; meyvesi yenir. Ayrıca çiçekleri kurutularak toz haline getirilerek 2 ile 5 gramı suda kaynatılarak içilir. Diğer isimleri ise; ekşi muşmula, beyaz diken, geviş, yemişen vede edran.

 • Alman papatyası (matricaria recutita);

Avrupa vede Batı Asya kökenli olup, papatya ailesinin bir üyesidir. Çiçekleri % 1 ile 2 oranında uçucu yağlar, rezin vede flavonlar içermektedir. Bu aktif bileşikler papatyaya iltihap vede spazm giderici, bakteri veya mantar öldürücü, ağrı kesici, yatıştırıcı ve sakinleştirici, antialerjik, kas gevşetici, antiseptik vede dezenfektan özellikler vermektedir.yüzyıllardır güvenle yan etkisiz bir şekilde kullanılmaktadır.

Etkileri ise; mide ekşimesi vede mide yanmasında etkilidir. Depresyon, stres vede sinirsel durumlara karşı sakinleştirici etkisi vardır. Soğuk algınlığı ve saman nezlesi, uykusuzluk problemleri, sindirim güçlüğü vede hazımsızlıkta kullanılır. Stresli kolon ve bağırsak kasılması, bağırsak alerjisi, peptik ülser, kalın bağırsak iltihabı, böbrek ve safra kesesi taşlarına karşı çözücü, idrar arttırıcı etkileri vardır.

Kullanım şekli ise; doktor tavsiyesi ile önerilen dozlarda kullanılır. Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.

 • Altınotu (cererach officinarum);

5 ile 20 cm boyunda kızılımsı, çiçeksiz, otsu kokusuz acımsı bir bitkidir.

Kuzey vede Batı Anadolu da yaygındır.

Etkileri ise; idrar söktürücü olup, kabızlıkta etkilidir. Ayrıca haricen basura karşı kullanılır.

Kullanım şekli ise; kurutularak toz halinde 5 gramı suda kaynatılarak içilir. Suda kaynatılarak basura pansuman şeklinde kullanılır. Diğer ismi dalak otudur.

 • Amber (physter macrocephalus);

Kaşalot balığından elde edilir. Kül renginde bal mumu kıvamında vede içinde sarımsı lekeler bulunan suda çözülmeyen bir maddedir. Kokusu hafif tadı acıdır.

Etkileri ise; kalp kuvvetlendirici olarak kullanılır. Mide suyunu alır. Cinsel arzuları arttırıcıdır. İshal vede kabızlığı giderir.

Kullanım şekli; sadece doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Diğer adı ise ak amberdir.

 • Armut (pirus communis);

Çiçekleri beyaz bir ağacın meyvesidir. Armut, suluca yumuşak tatlı ve küçük çekirdeklidir. Rengi sarı ile yeşil arasında değişir.

Etkileri ise; böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. İdrarı boşaltır. Böbrek kum ve taşlarının dökülmesine yardım eder. Yüksek tansiyonu düşürür. Kanı temizler, bütün salgı bezlerinin normal çalışmasını sağlar. Kansızlığı giderir, kabızlığı önler sindirimleri yatıştırır. Zihnin yorgunluğunu giderir. Susuzluğu keser. Tükürük ifrazatını artırır. Hamilelerin kusmalarını azaltır. Hazımsızlığı giderir. Mafsal kireçlenmesi vede romatizmada faydalıdır.

Kullanım şekli ise; aç karnına meyvesi vede çekirdekleri yenilerek kullanılır. Midesi zayıf olanların kompostosunu içmeleri tavsiye edilir. Şeker hastaları da yiyebilir.

 • At kestanesi ( aesculus hippocastenum);

Boyu 25 metreyi bulan süs olarak yetiştirilen iri bir gölge ağacıdır. Nisan ve Temmuz aylarında çiçek açar. Meyveleri kestaneye benzer. İçinde nişasta,  saponin vede yağ vardır. Kokusuz hafif buruk lezzetlidir.

Etkileri ise; kabızlıkta etkilidir. Kabuklarından yapılan ilaçlar ateşi düşürür. Vücuda kuvvet verir. Tohumları ise romatizma vede mafsal ağrılarını giderir. Varis flebit ve basur memelerinin tedavisinde vede deri çatlaklarını gidermekte kullanılır. Ayrıca kan kesici etkisi de vardır.

Kullanım şekli ise; kabukları toz haline getirilerek 1 gramı 2 bardak suya karıştırılarak sabah akşam olmak üzere 2 kez içilir. Tohumları toz haline getirilip merhem olarak ağrıyan bölgelerde haricen kullanılır.

 • Avokado ( persea gratissima);

Vatanı Amerika kıtası olan bir meyvedir. Anadolu’nun güneyinde yetişir.

Etkileri ise; kabızlıkta etkilidir. Çok kalorili olmasına rağmen içerdiği Glutathion sayesinde hücre koruyucudur. Çünkü en iyi antioksidandır. Tüm meyveler arasında protein bakımından en zengin olanıdır. Bol miktarda E vitamini içerir. Bu vitamin kalp ve deriyi koruyarak dolaşımı düzene sokar. Ayrıca potasyum ve B6 vitamini de içerir.

Kullanımı ise; avokado meyvesi yenir. Yağı kozmetik sanayiinde kullanılır. Diğer adı ise avukat armududur.

 • Badem (amygdalus communis)

Boyu 8 metreyi bulan dikensiz, pembe ve beyaz çiçekli bir bitkidir. Meyvesi ancak çağla halindeyken yenir. Olgunlaştıktan sonra, sert kabukla kaplı olan içi yenir. Tedavi için kullanılan kısmı burasıdır. Tatlı badem, acı badem olmak üzere 2 çeşittir.

Etkileri ise; badem, bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Hamilelerin zayıf düşmemesini sağlar. Sütle içilirse mideyi güçlendirir. Kabızlığı giderir. Nekahet devresini kısaltır. Böbrek mesane ve tenasül yollarındaki iltihapları giderir. Baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir. Bronşit, boğaz ağrısı, anjin, boğaz yanması ve karaciğer hastalıklarına faydalıdır. Badem yağı kabızlığı giderir. Egzama ve kaşıntıların verdiği rahatsızlıkları azaltır. Böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesine yardım eder. Kulak ağrılarını giderir. Yumurta ile karıştırılıp basur memelerine sürülerek ağrı ve yanmaları giderir.

Kullanımı ise; yağı haricen ağrıyan ve yara olan yerlere sürülerek kullanılır. Meyvesi ise 4 -6 adet yenerek kullanılır.

 • Bamya ( hibiscus esculentus);

Boyu 2 metreye ulaşan yaprakları asma yaprağına benzeyen, meyvesi 5 bölmeli, tohumları yuvarlak ve yeşilimtırak gri renkte, sebze olarak yenen bir bitkidir.

Etkileri ise; kabızlığı giderir. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

Kullanımı ise; meyvelerinde yemek yapılır. Ayrıca lapa halinde haricen de kullanılır.

 • Barut ağacı kabuğu (cortex rhamni frangulae);

2-6 metre boyunda dikensiz kışın yapraklarını döken bir bitkidir. Meyvesi 6-10 mm çapında siyah renklidir.

Etkileri ise; kabızlığı giderir, mideyi kuvvetlendirir.

Kullanımı ise; kabuk ezilerek toz haline getirilip 1 gramı günde 2 ile 3 defa 1 bardak su ile içilmelidir. Diğer ismi ise, erkek akdikendir.

 • Bezelye;

Baklagillerden tırmanıcı kabuklu bir bitki ve onun tohumudur.

Etkileri ise; kabızlığı giderir. Kan yapar. Kan kanserine karşı korur.

Kullanım şekli; meyveleri yemek olarak kullanılır. Ayrıca kabukları lapa yapılarak haricen yaralarda kullanılır. Diğer ismi ise pisum.

 • Binbirdelik otu ( herba hyperici);

30-80 santimetre boyunda olup çalılık ve fundalıklar arasında yetişen uzun ömürlü bir otsu bitkidir. Gözdesi 4 köşelidir. Yaprakları sapsızdır. Çiçekleri parlak sarı renktedir. Mayıs vede Eylül aylarında çiçek açar.

Etkileri ise; kabızlık ve kurt düşürmede etkilidir. İdrar vede balgam söktürücüdür. İştah açar. Sinirleri yatıştırır. Yanık yaralarında da etkilidir.

Kullanımı; yaprakları vede çiçeklerinin 20 gramı 1 litre suda kaynatılarak içilir. 100 gram yağı 150 gram zeytinyağı ile karıştırılarak yanık yaralarında haricen kullanılır. Diğer isimleri ise, kan otu, yara otu, sarı kantoron, kılıç otu, kuzu kıran, koyun kıran, mayasıl otu.

 • Böğürtlen (rubus frurtlen);

Bahçe çitlerinde, yol kenarlarında kendiliğinden yetişen, dikenli bir çalıdır, yemişi ahududuya benzer fakat ondan küçüktür. Önceleri kırmızı iken sonraları kararır. Yaprakları, çiçekleri açmadan toplanıp, kurutulur. Birçok türü vardır.

Etkileri ise; kabızlığı giderir. Şeker hastalığına karşı kullanılır. İdrar söktürür. Ayaklarda şişlikleri indirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Gözlerdeki zafiyeti giderir. Mesane taşlarının düşmesine yardımcı olur. Ağız, dil, diş eti ve bademcik iltihaplarını giderir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Haricen kullanıldığı takdirde ağrıları dindirir, yanıkları iyileştirir. Kökü kaynatılıp, suyu içilecek olursa kandaki şeker miktarını düşürür.

Kullanım şekli ise; meyvesi ezilerek elde edilen suyu içilerek veya gargara yapılarak kullanılır. Yaprakları kurutularak toz haline getirilerek haricen kullanılır. Diğer ismi, tilki üzümüdür.

 • Brokoli

10 ile 20 cm boyunda yeşil vede koyu yeşil renkte bir bitkidir. Brokoli içerdiği maddeler açısından insan sağlığı üzerinde çok faydalıdır. Vitamin değerleri açısından A, E ve C vitaminlerini içerir. Bağışıklık sisteminizi güçlendiren bir özelliğe sahiptir. Antibiyotik özelliğine sahip olan brokoli, bu yönleriyle prostat enfeksiyonlarına karşı çok etkilidir.

Etkileri ise; brokoli, meme, prostat, bağırsak ve idrar kesesi kanserlerine karşı güçlü bir koruyucudur. Brokolinin kendine özgü olan selülozik lifli yapısı bağırsaklarda oluşan toksinlerin uzaklaştırılmasında almış olan ağır metallerin emilmesinde büyük rol oynamaktadır. Brokolinin bu lifi yapısı dışkının düzenli bir şekilde dışarı atılmasını sağlar.

Kabızlığı önleyicidir. Kolesterol seviyesinin düşürülmesi, kan basıncının ayarlanmasında etkilidir. İdrar yolları enfeksiyonuna karşı önleyici vede tedavi edici güce sahiptir. Kullanma şekli haftada 1 kür olarak yapılmalıdır. Sebze olarak brokoli bununla da kalmayıp aynı zamanda antioksidandır.

Kullanım şekli; bitkinin hem odunsu saplarını hem de çiçekli bölümlerini kullanabilirsiniz. En az 250 gr, en fazla 500 gr, brokoli 1 litre suyla ağzı kapalı bir kapta 5 dakika kaynatılır. Süzülüp bir başka kaba alına brokoli suyunun yarısı sabahları aç karnına diğer yarısı da akşamları yine aç karnına içilmelidir. Kaynatılan brokolinin kendiside öğle yemeklerinde yenilir.