Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

doğadan gelen şifa

Kabızlıktan ve Gaz Sancılarından Kurtulun

Kabızlık sorunu bir çok kişinin hayatını kabusa çeviriyor, mide vede bağırsak gazları için mucizevi bitkiler 2

 • Cehri (rhamnus petiolaris);

3 metreye ulaşan boyu ile kışın yapraklarını döken dikenli bir ağaçtır. Meyveleri 6 ile7 mm çapında koyu yeşil, tüysüz, iç kısmı sarı renkli taneler halindedir.

Etkileri ise; kabızlıkta etkilidir.

Kullanımı ise; meyveleri toz haline getirilerek 1 gramı günde 3 defa su ile alınır. Diğer isimleri, çehri, cehre, cehni, boyacıdikeni, altın ağ vede alacehri.

 • Çekem (fructus viscum albüm);

Meyveleri bezelye büyüklüğünde parlak beyaz renkte olan, üzerinde yapışkan bir madde taşıyan bir ağaçtır.

Etkileri ise; tansiyon düşürücü, kuvvet verici, idrar arttırıcı, kusturucu etkileri vardır. Kabızlıkta etkilidir.

Kullanımı ise; yaprakları ve meyveleri su ile kaynatılarak günde 2 ile 3 bardak içilir. Meyveleri ezilerek yaraların üzerine konulup yara içindeki enfeksiyonun, iltihabın dışarı çıkması sağlanır. Diğer isimleri, ökseotu, gevele, gövelek, burç, gökçe.

 • Çiğdem (crocus concellatus);

Türlü renklerde çiçekler açan 4 ile7 yapraklı zehirli bir kır bitkisidir. Çiçekleri Ağustos  ve Eylül aylarında açar. Rengi sincabidir.

Etkileri ise; idrar söktürür. Kabızlığı giderir.

Kullanımı ise; ilaç olarak soğan kısmı, çiçekleri vede tohumu kullanılır. Tavsiye edilen dozdan fazla kullanılmamalıdır. Diğer isimleri, gözenek, çidem, mahmur çiçeğidir.

 • Çitlembik (celtis australis);

Boyu 20 metreye kadar yükselebilen, kışın yapraklarını döken, yaklaşık 70 kadar türü vardır ve bir çeşit sakız ağacının meyvesidir. Çitlembik ağacının meyveleri mercimekten az büyüktür. Tadı ise buruk fıstık tadındadır. Tıbbi olarak meyvesi, yaprakları, tohumları vede sakızı kullanılır.

Etkileri ise; kabızlığı, ayak terlemesini keser. Ayrıca, yaraları tedavi eder. Böbrekte oluşan, böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı etkilidir. Mide ağrılarını dindirir. Öksürüğü keser.

Kullanımı ise; meyvesi yenilir. Yaprakları kaynatılarak günde 2 ile 3 bardak içilir. Diğer ismi ise, çıtlıktır.

 • Çit sarmaşığı ( convolvulus sepium);

Uzun ömürlü süs bitkisidir. 1 ile 5 metre boyunda sarımsıdır. Haziran ve Eylül aylarında çiçek açar. Kökü, çok fazla uzundur. Yaprakları gövde üzerinde sararmış vaziyettedir. Tıbbi olarak kök ve yaprakları kullanılır.

Etkileri ise; kabızlığı giderir.

Kullanımı ise; tavsiye edilen miktarlarda kök vede yaprakları kaynatılarak kullanılır.

 • Çiviotu (herba isatis);

50-100cm boyunda parlak, sarı yapraklı, sarı çiçekli otsu bir bitkidir.

Etkileri ise; dahilen kabızlıkta vede yaraların iyileştirilmesinde kullanılır.

Kullanımı ise; yaprakları vede çiçekleri kaynatılarak doktor kontrolünde içilir ve haricen yaralara sürülür.

 • Çoban düdüğü

Nemli yerlerde yetişen, uzun ve yeşil yapraklı bir bitkidir. Sapları sivri, kısa ve parlaktır. Çiçekleri de çana benzer. Tıbbi olarak kökü kullanılır.

Etkileri ise; kabızlığı giderir. Sakinleştirici olarak kullanılır.

Kullanımı ise; doktor tavsiyesi ile kök kurutulup toz haline getirilerek önerilen miktarda kullanılır. Diğer ismi ise, meyhaneciotudur.

 • Çoban üzümü yaprağı (folium myrtilli);

30 cm boyunda kışın yapraklarını döken, yaprakları 1 ile 3 cm uzunluğunda küçük bir bitkidir. Meyvesi bezelye büyüklüğünde koyu kırmızı renktedir.

Etkileri ise; kabızlığı giderir. Kuvvet verici olarak kullanılır. Şeker hastalığına karşı etkilidir.

Kullanımı ise; meyveleri yenir. Yaprakları kurutulup kaynatılarak içilir. İkisi de aynı etkiye sahiptir. Diğer ismi ise, yaban mersinidir.

 • Dağ çayı;

Anadolu’da bazı türlerinin çiçekleri ve yaprakları kullanılır.

Etkileri ise; iştah açıcı, gaz söktürücü, uyarıcı ve mide ağrılarını kesici etkileri vardır.

Kullanımı ise; bir bardak içine birkaç yaprak atılır suya rengini verene kadar bekletilir. Sonra yapraklar çıkarılarak suya az miktarda şeker katılarak içilir.

 • Dağ reyhanı;

Çiçekleri iki dudaklı, morumsu, kırmızı renkli, yaprakları kısa saplı, dar uzun tüylü bir bitkidir. Kurak sırtlarda ve yol kenarlarında yetişir.

Etkileri ise; karın ağrılarına karşı, mide ve bağırsak ağrılarına karşı, etkilidir. Yaralara karşıda iyi gelir.

Kullanımı ise; yaprakları çay olarak kullanılır. Ayrıca ezilerek lapa haline getirilip yaraların üzerine konulur. Diğer ismi, nane ruhudur.

 • Duvar sarmaşığı;

Sarmaşıkgiller familyasından, uzun ömürlü, 50 metre boyunda, her zaman yapraklı, tırmanıcı bir bitkidir. Yaprakları tüysüz ve serttir. Üst yüzeyleri koyu, alt yüzeyleri ise açık yeşil renktedir. Zehirlidir. Ev ilaçlarında kullanılmamalıdır.

Etkileri ise; kabızlığı giderir. Kusturur ve adet kanı söktürür. Haricen kullanılacak olursa, yaraları tedavi eder.

Kullanımı ise;  doktor kontrolünde kullanılmak zorundadır. Diğer ismi ivy.

 • Ekşi elma;

Ormanlarda yetişen, meyveleri küçük ve çok ekşi, çiçekleri açık pembe renkte olan bir ağacın meyvesidir.

Etkileri ise; mide ve bağırsaktaki gazı boşaltır. Bu bölgelerdeki iltihabı giderir.

Kullanımı ise; meyveleri günde 1 ile 2 adet yenerek kullanılır. Diğer ismi, yabani elmadır.

 • Erik;

Boyu 10 metreyi bulan bir ağacın yemişidir. Erik, çoğu ceviz büyüklüğünde, kabuğu ince, sarıdan kırmızıya vede mora kadar türlü renkte, tadı mayhoş ve ya tatlı, etli, sulu tek ve sert çekirdekli bir yemiştir. B vitamini bakımından zengindir.

Etkileri ise; sinirleri kuvvetlendirir. Zihin yorgunluğunu giderir. Kabızlığı giderir. İdrar söktürür ve vücudun rahatlamasını sağlar. Karaciğer şişliğini giderir. Kalbi kuvvetlendirir. İştah açar vede hazmı kolaylaştırır. Romatizma, mafsal kireçlenmesi ve nikriste faydalıdır. Çekirdekleri de, bağırsak solucanlarını düşürmekte kullanılır.

Kullanımı ise; meyveleri komposto olarak veya çiğneyerek yenir.

 • Gez ağacı;

Ege ve Akdeniz’in sahil kısımlarında yetişen bir çeşit dişbudak ağacıdır. Sarı boya elde etmekte vede kudret helvası yapmakta kullanılır.

Etkileri ise; idrar söktürür vede kabızlığı giderir.

Kullanımı ise; tavsiye edilen miktarlarda kullanılır.

 • Havlıcan;

Doğu Asya’da yetişen 150 kadar çeşidi olan ıtırlı bir bitkidir. Kök sapları baharat olarak kullanılır.

Etkileri ise; sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Hazmı kolaylaştır. İştah açar. Tükürük ifrazatını artırır. Göğsü yumuşatır. Vücudun güçlenmesini sağlar. Mide, bağırsak gazlarını önler. Mideyi kuvvetlendirir. Hava yutmayı önler. Grip vede soğuk algınlıklarında vücudun ısınmasını sağlar. Baş ağrısı ve baş dönmelerini dindirir. İdrar söktürür. Romatizma şikayetlerini hafifletir.

Kullanımı ise; kökü toz haline getirilerek 2 gramı 2 bardak suda kaynatılıp içilir.

 • Havuç;

Kazık köklü, uzunca koni şeklinde ve etli olan kökünden dolayı sebze olarak yetiştirilen otsu bir bitkidir. Yaprakları, yumuşak parçalı ve tüylü, çiçekleri beyaz ve pembe renktedir.

Etkileri ise; gaz sökücü ve idrar artırıcıdır. Cinsel gücü arttırıcı olarak kullanılır. Müzmin kabızlığı giderir. Çocuk ishallerini keser. Bağırsak iltihaplarını giderir. Mide vede bağırsak kanamalarını keser. Kansızlığı giderir. Cilde canlılık verir. Anne sütünü arttırır. Cilt vede göz hastalıklarını önler. Böbrek ağrılarını dindirir. Vücuda kuvvet verir. Astım, bronşit, ses kısıklığında göğsü yumuşatır, rahatlık verir.

Veremde de faydalıdır. Mide vede on iki parmak ülserinde şikayetleri giderir. Kalp hastalıkları ve damar sertliğinde faydalıdır. İdrarı vede bağırsak gazlarını söktürür. Adet ağrılarının muntazam ve ağrısız olmasını sağlar. Diş etlerini kuvvetlendirir. Yüz ve boyun kırıklıklarını giderir. Görme gücünü artırır.

Kullanımı ise; salatalarda kullanılarak, suyu çukarılarak ve yemiş şeklinde yenilerek kullanılır. Diğer ismi ise, keşür, pörçüklü, yeregeçendir.

 • Hayıt;

Yaprakları el biçiminde parçalı, mavimsi renkli çiçekli, çalı görünüşünde bir ağaçtır. Anadolu da çok yaygındır. Haziran ve Temmuz aylarında mor renkli çiçekler açar. Dalları ve yapraklarında, uçucu ve sabit yağ, tanen, sineol, şekerleri kristalize maddeler ve bir glikozit vardır.

Etkileri ise; yatıştırıcı olarak kullanılır. İdrar vede gaz söktürür. Hazımsızlığı giderir. Karın ağrılarını ve ishali keser. Ayak şişlerini indirir. Akrep ve arı sokmalarında faydalıdır.

Kullanımı ise; yaprakları kaynatılarak suyu, günde 1 bardak içilir.

 • Hıyarşembe;

Meyvesi siyah ve silindirik, içinde çekirdekten başka tıbbi olarak kullanılan bir madde bulunan bir bitkidir. Doğu Hind, Antil vede Brezilya’da yetişir.

Etkileri ise; kabızlığı önler, müshildir. Mide vede bağırsakları temizler. Lapası haricen eklem ağrılarında kullanılır.

Kullanımı ise; çekirdeği ezilerek çıkan suyu kullanılır. Diğer ismi hindihıyarıdır.

 • Hindiba;

50-100 cm boyunda yaprakları parçalı ve tüysüz, çiçekleri açık mavi renklidir. Kökü uzundur. Kökünün dışı beyaz, içi esmer renktedir. Sütlü, acı bir suare ifraz eder. Yaprakları haşlanıp, salata gibi yenir. Kökü de, dövülerek kahve yapılır ve ya kahveye karıştırılır. Lezzetli vede mayhoşumsudur. Ak vede kara olmak üzere iki çeşidi vardır. Tıbbi olarak yaprakları ve kökü kullanılır.

Etkileri ise; idrar vede gaz söktürür. Egzema, güneş yanıkları, akrep vede arı sokmasında faydalıdır. Balgam söktürür. Nikris ağrılarını giderir. Böbreklerdeki kumların dökülmesine yardımcı olur. Vücuda kuvvet verir.

Kullanımı ise; yaprakları salata olarak kullanılır. Kökleri toz haline getirilerek haricen kullanılır. Diğer isimleri, bostan hindibası, endiv, frenk salatası, göynek, güneğik.

 • Hind yağı;

Hint yağı ağacının tohumlarından sıkma ve temizleme sonucu elde edilen sabit yağdır. Hint yağı berrak, renksiz veya soluk sarı renkli, koyu kıvamlıdır. Kokusu yok denecek kadar azdır. Lezzetli hafif vede biraz tahriş edicidir. Etkili maddesi Ricinoleik asittir. Anadolu’da Akdeniz civarında yetişmektedir.

Etkileri ise; müshildir. Kabızlığı giderir. Saç kıranda faydalıdır. Lavmanlarda da kullanılır. Saçların dökülmesini önler.

Kullanımı ise; 30 ile 40 gram yağı portakal ya da limon suyu ile birlikte içilir. Ayrıca haricen cilde sürülerek kullanılır. Diğer isimleri, dedemene, gene gerçek otu, hırva, hint baklası, hint çiçeği, kene tohumu.

Kabızlık vede gaz sancılarına iyi gelen besin ve bitkiler ile ilgili ilk yazımız ektedir. inceleyebilirsiniz…

Kabızlıktan ve Gaz Sancılarından Kurtulun