Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Kötü ilişkinin işaretleri nelerdir?

Bütün ilişkilerde ufak tefek de olsa sorunlar yaşanabilir.

Peki ne zaman ilişkiniz kırmızı alarm vermeye başlıyor?

ilişki

Kötü bir ilişkiyi çatışmaların, çekişmelerin vede saygısızlığın bol olduğu, kişilerin birbirini baltalamaya çalıştığı vede bağlılık eksikliği olan bir ilişki olarak tanımlayan iletişim ve psikoloji uzmanı Dr. Lillian Glass, kötü ilişkilere dair şunları söylüyor:

“Her ilişkinin inişleri vede çıkışları vardır fakat kötü bir ilişkide devamlı bir huzursuzluk bulunmaktadır. Bu devamlı huzursuzluk da kötü günlerin iyilerden çok olmaya başladığını gösterir.”

Aile sağlığı uzmanı Dr. Kristen Fuller ise kötü ilişkilerin ruhen, zihnen vede hatta fiziksel olarak bile partnerlere zarar verebileceğini söylüyor. Fuller buna ek olarak arkadaşlık ilişkilerinin de kötü vede zarar verici ilişkiler olabileceğini belirtiyor.

İlişkinin kötüye gitmesinin nedenleri nelerdir?

Fuller’a göre birbirini sürekli baltalamak yada partnerine isteyerek veya istemeyerek zarar vermek kötü bir ilişkinin başlıca sebeplerinden. Bazen kişiler yaptıklarının farkında olmazlar ve yaptıkları kötü davranışlarının arkasında çok farklı nedenler bulunur.

Çocukluğunda ailesi tarafından yeteri kadar sevilmemek, okulda zorbalığa maruz kalmak gibi faktörler insanların ilerleyen yaşlardaki davranışlarını açıklamak için önemli ipuçları olarak görülebiliyor. İlişkilerin kötüye gitmesinin sebepleri ile ilgili bir başka teori ise Glass’ın da savunduğu “birbirleriyle hiç uyuşmayan insanların bir araya gelmesi.

Mesela, alıngan biriyle iğneleyici bir şekilde konuşmaya bayılan birinin birlikte olması gibi. Ne kadar çekilmez bir ortam oluşacağını tahmin edebiliyorsunuz öyle değil mi?

Kötü ilişkinin verdiği işaretler nelerdir?

Herhangi bir şekilde şiddet, taciz yada aşağılama içeren davranışlara derhal müdahele etmek gereklidir. Ama bu gibi istisnaların dışında çoğu durumda kötü bir ilişkinin verdiği işaretler daha zor algılanır. Kötü bir ilişkinin ilk vede aslında en basit işareti devamlı olarak mutsuz olmaktır. Eğer bir ilişki size artık  mutluluk vermiyorsa, sizi sinirlendiriyor yada geriyorsa ilişkiniz kötü bir ilişkidir.

Fakat mutlu çiftleri kıskandığınızı fark ediyorsanız bu da kötüye işaret! Bunun yanı sıra ilişkinizdeki diğer değişimleri de göz ardı etmemeniz gerekir. Partnerinizden ayrı bir etkinlik yaptığınızda kendinizi kötü hissediyorsanız, kendi kişisel alanınızın farkında değilseniz vede kendinizi tamamen partnerinize adıyorsanız bu da sağlıklı bir ilişkiniz olmadığını gösterir.

Peki ne yapmalısınız?

Eğer ilişkinizdeki ciddi sorunlar artık gözünüze batmaya başladıysa harekete geçmeniz gerekmekte. Fiziksel şiddette maruz kalıyorsanız hemen profesyonel yardım almanız gereklidir. Eğer duygusal olarak yıpranıyorsanız da bu konuyu atlatıp atlatamayacağınıza karar vermelisiniz mutlaka.

Sevgilinizin yaşadığı yada sizin yaşadığınız depresyon, travma gibi psikolojik sorunlar varsa ve bunu tek başınıza aşamıyorsanız psikolojik destek alabilirsiniz. Ama böyle bir durum söz konusu değilse vede bazı şeyleri aşamıyorsanız ayrılmak iki taraf için de daha doğru olacaktır.

 

Kaynek:hthayat.com