Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

işte! Mutlu bir ilişkinin formulü

Mutlu vede huzurlu bir ilişki yaşamak bazen sandığımız kadar olmayabiliyor.

Bazı şeyleri alışkanlık haline getirmekte gerekir.

Çiftler üzerindeki araştırmalar, özellikle geceleri duygusal çatışmalarda fizyolojik olarak insanların kalp atışlarının yüksek olduğunu vede iletişim kurabilmeleri için konsantre olamadıklarını gösteriyor.

Erken yardım arayışı

Problemli ilişkileri olan çiftler, profesyonel yardım almak için en az 6 yıl bekliyorlar. (Problemli evliliklerin yarısı ilk 7 yılda sonlanıyor). Bu da bize çiftlerin uzun zaman mutsuz yaşadıklarını vede yardım almakta çoğunlukla geç kaldıklarını gösteriyor.

mutlu evlilik

Taşları dökmek

Araştırmalar gösteriyor ki; eşler birbirleri ile tartışırken aklına gelen her şeyi söylemekten kaçınanların istikrarlı olarak en mutlu olanlar olduğunu gösteriyor.

Yumuşak tartışmalar

Çiftler arasında tartışmaların başlamasının ilk sebebi genellikle çiftlerin çatışma yaşadıkları konuda konuşurken eleştirilerini yüksek sesle yapmaları. Eleştirileri daha yumuşak bir ses tonu ile ve karşı tarafı suçlamadan yapmak tartışmaların kavgaya dönüşmesine engel olmakta.

Esnek planlar

Araştırmalara göre; kadınların planlarını eşlerinin programlarına göre değiştirmekte daha esnek vede rahat olduğu, erkeklerinse bunu yapmakta zorlandıklarını gösteriyor. İlişkide tarafların ne kadar esnek olabildiği evliliğin başarısını büyük ölçüde etkilemektedir.

Prensip sahibi olmak

Araştırmalara göre, mutlu çiftler ilişkide bazı prensiplere sahipler. İlişkisinde çok mutlu olan çiftlerin yeni evli veya birbirlerine yeni âşık olmuş olsalar bile birbirlerinden gelecek incitici veya rencide edici en ufak bir davranışı kabullenmedikleri görülüyor. İlişkinin başından itibaren kötü davranışlara karşı düşük toleranslı olmak, uzun vadede mutlu bir ilişkinin göstergesidir…

1’e 5 kuralı

Mutlu bir ilişkide çiftler birbirleri ile tartışırken negatif bir cümle sarf ettikten sonra birbirleri ile ilgili en az 5 tane olumlu cümle kuruyorlar.

Bakım onarım çalışmaları

Başarılı çiftler büyük tartışmalardan nasıl çıkacaklarını iyi bilirler. Mutlu çiftlerin tartışma sırasında yaptığı başarılı müdahalelerden bazıları; tartışma konusunu alakasız bir konu ile değiştirmek, espri yapmak, bu durumun karşı tarafı ne kadar zorladığını anladığını söylemek vede tartışmayı;

“Bu bizim problemimiz” diyerek ortak bir noktaya çekmek, teslim olmak yani iddiasından vazgeçmek (zaman zaman bütün karşılaşmalarda olduğu gibi taraflardan birinin kazanması gerekebilir), eğer çok ateşli bir tartışma ise bir süre ara vermek vede sakinleşince tekrar bu konuda konuşmaya karar vermek.

Mutlu ilişki istatistiği

Evliliklerin bitmesinin sebeplerinden yüzde sekseni olumlu duygular ve yakınlık eksikliği oluşturuyor. Yüzde kırkını ise şiddetli tartışmalar, özellikle de bu tartışmalarda eleştirel, savunmacı olmak vede karşı tarafı acımasız bir şekilde küçümsemek oluşturuyor. İlişkide her zaman olumlu bir atmosfer yaratmaya çalışmak vede “ilişki bankası”na sürekli yatırım yapmak mutlu bir ilişkinin formülü.

Yatağa öfkeli girmek

İnsanlar yatağa öfkeli olarak girmenin yanlış bir inanç olduğunu düşünmeye alışmışlar. Çiftler üzerindeki araştırmalar, özellikle geceleri duygusal çatışmalarda fizyolojik olarak insanların kalp atışlarının yüksek olduğunu vede iletişim kurabilmeleri için konsantre olamadıklarını gösteriyor.

Araştırmalara göre, sakinleşene kadar tartışmaya devam etmek yerine ara verilmesinin yararlı olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla, tartışmaya sabah daha sakin bir kafa ile devam etseler daha yararlı olur.

kaynak:haberturk.com.tr