Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Bebeğim ağladığında ne yapmalıyım?

ağlayan bebek

Bilimsel bulgular gösteriyor ki ebeveynlerin ağlayan bebeklerine verdikleri tepki onların gelişimi üzerinde çok büyük rol oynamakta…

Araştırmacılar, nispeten duyarsız anne  vede babalar ile büyüyen çocukların kötü davranış sorunları yaşayacağının altını çiziyor. Kimyasal düzeyde, sevgiyle dokunmak gibi davranışlar, oksitosin gibi iyi hissetmeye neden olan nörotransmitterlerin salınımını tetiklediği biliniyor. Bu hormonların salgılanmasıysa stresin yaratacağı olumsuzluk ruh halinden çok kolay çıkmaya yarıyor.

Ağlamaya verilen çabuk vede sıcak tepki kadar, bebeği sinirli ve korkutucu ses tonu, negatif vücut dilinin yanında sıkıntı içinde yalnız bırakmaktan da kaçınılmalı. Bu tür stresli durumlardan kaçınmak, bebeğin öğrenmesini vede olumlu sosyal ilişkileri geliştirilmesini kolaylaştırıyor. Daha iyi anlaya bilmek  için fizyolojik yanıtlara bakalım:

1. Dokunuş
ağlayan bebek

Araştırmalar bebeğin üzerinde fiziksel temasın stresin etkileri ile mücadele eden doğal ağrı kesiciler vede sakinleştirici salınımını tetiklediğini gösterir. Bir bebek çıplakken annesinin cildi ile temas ettiğinde, stres hormon düzeyleri büyük ölçüde azaldığı görülmüştür.

Dokunmak ise hayati önem taşımaktadır, fakat daha belirgin şekilde dokunma şekli hayati önem taşır. Mesela hafif dokunuş 2 ile 6 aylık bebekler için sinir bozucu olabilir, bu yüzden daha belirgin dokunuşlar tercih edilmelidir. Uygun olan yavaş, nazik, orta basınçlı bebek masaj türüdür. Dokunmak, sevgi ile temas etmenin diğer formları ile birlikte yapıldığında çok daha fazla etkili olacaktır.

2. Vücut dili

Bebekler doğumdan kısa bir süre sonra yüz ifadelerini tanımaya başlarlar. Yapılan araştırmalar bebeklerin mutlu yüzlere bakmayı tercih ettiklerini vede negatif duygu yansımalarından rahatsız olduklarını göstermektedir. Yapılan bir çalışmada 6 aylık bebekler incelenmiş vede daha sonra duygusal gelişimini etkileyecek şekilde mutlu ve kızgın beden dilini ayırt edebildikleri ortaya çıkmıştır.

3. Hareket

Tüm diğer faktörler kadar hareketleriniz de çok önemlidir. Yapılan araştırmada kucağa alınarak sallanan yada dolaştırılan bebeklerin kalp atışlarının yavaşladığı ve ağlamalarının azaldığı keşfedilmiştir.

4. Temizlik

Bebeklerin ağlamasını engellemek için en yaygın faktörler konfor vede temizliktir. Ama bebek bezini sık değiştirmek de bebek için stresli olabileceği için bir ikilem yaratabilir. Bezi değiştirmeli misiniz yoksa ıslak bezle uyumasına izin mi vermelisiniz? Bazı araştırmacılar bebeğinizde cilt enfeksiyonu olmadıkça, bez değişimi için uyuyan bebeği uyandırmaya gerek olmadığını düşünmekteler.

5. Birliktelik

Dünya Sağlık Örgütü, 6 aylıktan küçük bebeklerin ebeveynleri ile aynı odada uyumasını önerirler. Böylece bebek sıkıntılı yada yaşamını tehdit edebilecek bir olay yaşandığında yanınızda, kolay ulaşabileceğiniz ve müdahale edeceğiniz mesafede olur.

kaynak:ht.hayat.haberturk.com.tr