Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Yıkanabilir bebek bezi nedir? Nasıl kullanılır?

yıkanabilir bebek bezi

Hazır bebek bezleri her ne kadar kullanım kolaylığı sağlasa da, daha doğal alternatiflere yönelen ebeveynler yıkanabilir vede yeniden kullanılabilir bebek bezlerini tercih ediyor.

Kullan ve at bebek bezleri, bir neslin mucizesiydi. Çamaşır yıkama teknolojisinin henüz gelişmediği zamanlarda bebek bezi yıkamak ebeveynlerin en büyük dertlerinden biriyken, hazır bezlerin piyasaya çıkması çok büyük kolaylık sağlamıştır. Günümüzde bebek bakımında doğal yöntemlerin tercih edilmeye başlanmasıyla, yıkanabilir bebek bezi geleneği de geri dönmüş oldu.

Tek kullanımlık hazır bebek bezleri, her ne kadar çeşitli markalar tarafından farklı formüllerle üretiliyor olsa da, endüstriyel pamuğun olası zararları sebebiyle de şüphe uyandırıyor. İçeriğinde ftalat, sodyum poliakrilat vede zehirli olabilecek kokular içeren hazır bezler, bebeklerin gelişimini olumsuz etkileyebiliyor.

Hazır bezler aynı zamanda ciddi bir ekolojik soruna da yol açmakta. Günde 6 ile 8 bebek bezi kullandığımızda, senede yaklaşık 3000 bebek bezi doğaya çöp olarak bırakılıyor.

Bu miktar neredeyse 2 ton kirli bebek bezinin çöpe gitmesi demek. Kirli bebek bezinin tamamen yok olması için gerekli süre ise 400 yıl civarındadır. Doğada çözünmeyen çöplerin %30’unu bebek bezleri oluştururken, bebek bezi üretim süreçlerinde harcanan su vede diğer doğal malzemeler de ekolojik açıdan kaygı verici.

Ekolojik vede sağlıklı bir seçenek:

Yeniden kullanılabilir bebek bezi

Organik vede pamuklu kumaşlardan üretilen yıkanabilir bebek bezleri, hazır bezlere en doğal alternatif olarak görülüyor. Bebekler için daha sağlıklı, uzun ömürlü vede sürdürülebilir bir seçenek olmasına rağmen, kullanımı hazır bez kadar kolay olmadığı için hala o kadar popüler değil ama gün geçtikçe daha fazla aile yıkanabilir bebek bezlerini tercih etmektedir.

Yıkanabilir bebek bezleri, farklı model seçenekleriyle piyasada ulaşılabilir durumdadır. Çeşitli markaların doğal pamuk, bambu gibi malzemeler kullanarak ürettiği bezlerin yanı sıra, sıradan pamuklu kumaşlarla bebek bezi üretip satan küçük üreticiler de mevcuttur. İnternet üzerinde kısa bir araştırma yaparak hangi markanın yada üreticinin sizin için daha uygun olduğuna karar vermeniz mümkün.

Yıkanabilir bebek bezinin avantajları

  • Sık değiştirildiğinde pişiğe yol açmaz, bebeğin cildine zararlı kimyasallar değmemiş olur.
  • Hazır bezler gibi fazlaca emici olmadığından dolayı, büyük bebeklerde tuvalet eğitiminin daha kolay olmasına yardımcı olur.
  • Alerjen madde, parfüm vede kanserojen madde içermedikleri için bebeğin cildini korur.
  • 60 erecede yıkanabilir, hijyeniktir.
  • Hazır bezlere kıyasla çok daha ekonomiktir. Bazı anneler ikinci bebekleri için bile aynı kumaş bezleri kullanmaktadırlar.
  • Minimum atık çıkarırsınız vede bu da çevreyi korumanıza yardımcı olur.

Yıkanabilir bebek bezi nasıl kullanılır?

Yeniden kullanılabilir bezlerin çeşitli malzemelerden üretilenleri vede farklı modelleri mevcut. Bebeğinizin boyuna vede kilosuna en uygun bezi seçtikten sonra, içinize sinen bir malzeme ile yapılmış olanlarından yaklaşık 20 tane almanız yeterli olacaktır.

Doğru beden seçimi önemli, aksi takdirde sızdırma sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Fakat doğru bedende bez kullanan ebeveynler, herhangi bir sızdırma sorunu yaşamadıklarını söylüyorlar. Kumaş bezlerinizi ilk aldığınızda birkaç kez yıkamanız tavsiye edilmektedir. Bu ilk yıkamalar kumaşların emiciliğini arttıracağından kullanım kolaylığı da sağlayacaktır.

Bebeğinizin altını en geç 2 ile 3 saatte bir mutlaka değiştirmelisiniz. Gece bezi gece boyunca üzerinde kalabilir ve bebeklerin çoğu gece uyurken kakasını yapmaz. Genellikle sabah uyandığında hemen altını değiştirmek yeterli olacaktır.

Fakat elbette buna bebeğinizin tuvalet alışkanlığını dikkatlice gözlemleyerek karar vermelisiniz. Kullandığınız bezleri sıcak suyla duruladıktan sonra içi su dolu bir kapta biriktirebilir vede en geç iki günde bir olmak üzere toplu halde yıkayabilirsiniz. Çamaşır makinesinde 60 derecelik programda yıkanmaları yeterli olacaktır.

yıkanabilir bebek bezi

yıkanabilir bebek bezi fiyatları için;

https://www.n11.com/arama?q=y%C4%B1kanabilir+bebek+bezi

kaynak:ht.hayat.haberturk.com.tr