Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Yeni bebekle tasarruf için 7 organik yol

Eğer organik tercihler yaparsanız, bebeğinizi büyütürken tasarruf etmek düşündüğünüzden daha kolay olacaktır…

Aileye yeni bir üyenin katılacağını öğrendiğimizde hemen hesap kitap yapmaya başlarsınız. Bebek demek masraf demektir!

Ancak biraz tasarruflu düşünecek olursanız, bebek bakımının o kadar da pahali olmak zorunda olmadığını keşfedebileceksiniz… Üstelik yararlarını değerlendirdiğiniz zaman göreceksiniz ki yapacağınız tercihler sadece cüzdanınızı değil çevrenizi de etkileyecek.

İşte size 7 yol:

Emzirmek

Emzirmenin tasarruf etmek için ilk yöntemlerden birisi olduğunu biliyoruz. Bebekler için hazırlanan özel formüllerin fiyatları günden güne artıyor. Üstelik emzirmek sağlık açısından da daha avantajlı, hem sadece bebek için de değil anne için de faydalıdır.

Kumaş bezler

Çocuğun altını kumaş ile bezlemek her ne kadar eski ve ilkel bir yöntem gibi görünse de pek çok avantajı var. Bebeğinizin poposunda döküntü ihtimali azalır, çevre dostudur, daha da az para harcarsınız.

Eğer bu yönde karar verirseniz, elinizin altında yeterince kumaş bez olduğuna dikkat etmelisiniz. Her gün defalarca çamaşır yıkamak vede kurutmaya çalışmak istemezsiniz. Ve bakterilerden arınmaları için en iyi temizleme yöntemleri ile ilgili ön araştırmanızı yapmalısınız.

Bebek maması

Önceden hazırlanmış vede kavanozlarla satışa sunulan bebek mamalarını satın almak elbette daha kolay ama içlerinde gerçekten ne olduğunu hiç merak etmiyor musunuz?

Bunun yerine sezonun taze meyve vede sebzelerinden satın alıp bunları püre haline getirmek ve kullanıma kadar buzlukta dondurmak istemez misiniz? Her kavanozun üzerine yapılış tarihini yazmayı unutmayın ki bayatlamasına neden olmayın.

Doğal oda spreyleri

Bebekler tatlıdır ama her zaman tatlı kokmazlar. Mağazalardan aldığınız ürünlere para harcamak vede evinizdeki havayı kirletmek yerine doğal bir yaklaşımda bulunun.

Organik bir mum yakın veya kendi uçucu yağlarınızı yapın. Vanilya vede narenciye kokuları havaya tazelik katacak ve kötü kokuları maskeleyecektir. Fırsat buldukça camları da açıp içeriye taze hava girmesini sağlamalısınız.

Hindistan cevizi yağı

Bebeğinizin cildinin nemini vede yumuşaklığını kaybetmemesini istiyorsunuz, özellikle de kış sezonunda. En iyi organik nemlendiricilerden birinin Hindistan cevizi yağı olduğunu biliyor musunuz? Üstelik sadece bebeğiniz için değil kendi cildiniz için de kullanmanız mümkün. Kokusu ise de muazzam!

Çok sık banyodan kaçının

Yeni doğanlar her gün yıkanmaya ihtiyaç duymazlar. Çok sık yapılan banyolar cildinin kurumasına vede çatlaklara sebep olacaktır.

Bunun yerine haftada bir kez yıkanmalılar vede o süreçte gerekli olursa ıslak sünger ya da bezle silinmelidirler. Bunu bilmeniz hem su faturanızı etkileyecek hem de kendi yarattığınız kuruluğu gidermek için daha fazla nemlendirici masrafından kurtulmanızı sağlayacaktır.

Boyaya dikkat

Bebeğinizin odası için boya seçerken, göz önünde bulundurmanız gereken şeyler vardır. Öncelikle, bebeğinizin nefes koklaması, dokunması vede hatta beşiğin parmaklıklarını çiğnemeye karar verirse diye hazmı kolay ürünler tercih etmelisiniz.

Eğer bebeğinize kardeş düşünüyor iseniz, nötr renkler seçmeyi düşünmelisiniz, hatta düşünmüyorsanız elden çıkarırken de işinizi kolaylaştıracak bir tercih olacaktır.

kaynak:hthayat.haberturk.com.tr