Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir?

Hindistan cevizi yağı cilde iyi gelir mi?

Hindistan cevizi yağı saç için yararlı mı?

Hindistan cevizi yağı yenebilir mi?

İşte! hindistan cevizi yağı hakkında merak ettiğiniz her şey!

Hindistan cevizi yağı nedir?

Hindistan cevizi (Cocos nucifera), daha çok tropik bölgelerde yetişen vede kalın kabuklu meyveleri yenilebilen bir palmiye türüdür. Hindistan cevizinin beyaz etli bölümünün kurutularak soğuk sıkım yöntemiyle sıkılmasıyla hindistancevizi yağı elde edilmektedir.

Hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır?

Yemeklerde de kullanılabilen hindistan cevizi yağı aynı zamanda besleyici bir bakım ürünü olarak da kullanılabilmektedir. Saçlardan tırnaklara pek çok alanda faydalanabileceğiniz hindistan cevizi yağını 20 farklı şekilde de kullanabilirsiniz;

1. “Oil Pulling” yapın

Hindistan cevizi yağının en garip kullanım şekli değil belki; fakat oldukça yakın. “Oil pulling”, hindistan cevizi yağını ağızda günde yaklaşık 20 dakika kadar çiğneyerek yapılan bir antik bir Ayurveda tekniğidir.

Yağ, tükürük bezlerinde toplanan toksinleri emer vede kıvamlı, beyaz bir şekle dönüştürür. Birçok başka şeyin yanı sıra, “oil pulling” in vücutta detoks etkisi yarattığına, dişleri beyazlattığına, uykusuzluğu önlediğine, eklem yangılarını vede migren ağrılarını azalttığına inanılmaktadır.

2. Makyajınızı temizleyin

Pamuğun üzerine biraz hindistancevizi yağı sürün vede makyajınızı kolaylıkla silin. Suya dayanıklı maskara vede kırmızı rujda bile işe yarıyor. Makyajınızı sildikten sonra, yüzünüzü ılık suyla yıkamalısınız.

3. Saç bakımı yapın

Yıkamadan önce saçınıza hindistan cevizi yağı uygulayın vede farkı görün. Saçınız daha yumuşak, parlak vede daha başa çıkılabilir olacak. Bir çay kaşığı kadar yağ kullanın ve saçınıza güzelce masaj yapın. En az 10 dakika kadar bu şekilde durmaya çalışmalısınız.

4. Cilt bakımı yapın

Hindistan cevizi yağını yüzünüz vede vücudunuz için maske olarak kullanın. Az miktarda yağ ile cildinize masaj yapın; özellikle de dizler, dirsekler, ellerinizin arka kısımları vede ense gibi ihtiyaç duyulan bölgelere odaklanın. Yıkanmadan önce en az 10 dakika bekleyin.

5. Buklelerinizi ehlileştirebilirsiniz

Uçuşan saçlarınızı vede kıvrılan buklelerinizi biraz hindistan cevizi yağı ile düzeltin. Yağ, bukleleri ehlileştirir vede güzel bir ışıltı sağlar.

6. Cildinizi güzelce ovabilirsiniz

Bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ile bir yemek kaşığı esmer şekeri karıştırın vede cildinizi iyice ovuşturun. Cildiniz aynı anda hem pul pul dökülüp hem de nemlenerek daha pürüzsüz bir hale gelecektir. Ayrıca karışıma biraz da tuz ekleyerek ayaklarınız için ekstra ovuş gücü elde edebileceksiniz.

7. Diş temizliğinde kullanabilirsiniz

Hindistan cevizi yağını, yoğun bir macun kıvamına getirebilmek için soda ile karıştırmalısınız. Diş fırçanıza bu karışımdan biraz sürün vede bırakın dişleriniz beyazlasın.

8. Ferah bir koku elde edebilirsiniz

Hindistan cevizi yağını, koltukaltlarınıza vede ayaklarınıza doğal bir deodorant olarak sürün. Aynı zamanda ararot, shea yağı vede pong-busting güç için gerekli yağlarla da karıştırabilirsiniz.

9. Kütiküllerinizi yumuşatın

Eğer amacınız yumuşatmaksa, aradığınız şey hindistan cevizi yağıdır. Sinir bozan kütiküllere günde 2 kez hindistan cevizi yağı sürmek işin püf noktasıdır.

10. Pürüzsüzce tıraş olabilirsiniz

İnce bir hindistan cevizi yağı tabakasını tıraş köpüğü olarak kullanabilirsiniz. Böylelikle pürüzsüz bacaklara sahip olmakla kalmayacak; yağ, jiletin daha uzun süre dayanmasını sağladığından aynı zamanda tasarruf yapmışta olacaksınız.

11. Güneş yanıklarını dindirebilirsiniz

Yanığın ilk harareti biraz hafifledikten sonra, hindistan cevizi yağı ile yapacağınız nazik bir masaj, derinin iyileşmesini hızlandıracak vede soyulmanın önlenmesine yardımcı olacaktır.

12. Pişiklerde kullanabilirsiniz

Hindistan cevizi yağı, pişiği nazikçe rahatlatacaktır. Pişikli bölgeye biraz sürün vede bebeğinizin altını her zaman yaptığınız gibi bezleyin. Hindistan cevizi yağını her gün koruyucu olarak da kullanabilirsiniz; fakat öncelikle bebeğinizin cildinin yağ ile uyum göstereceğinden emin olun.  

13. Bebeğinizin başındaki konakları yumuşatabilirsiniz

Bebeğinizin hindistan cevizi yağına tepki vermediğini ölçmek adına bir alerji testi yaptıktan sonra, başına bol miktarda yağ ile masaj yapın, birkaç dakika bekletin vede yıkayın.

14. Saç bitlerinden kurtulabilirsiniz

Bunun için hindistan cevizi yağına vede elma sirkesine ihtiyacınız olacak. Saçı elma sirkesi ile güzelce ıslatın, yıkamayarak kurumasına izin verin öncelikle. Sirke kuruduktan sonra, saça bolca hindistancevizi yağı uygulayın vede bebeğinizin başının her yerine masaj yapın.

Bu şekilde bırakabildiğiniz kadar bırakın (ne kadar uzun, o kadar iyi olacaktır). Saçlarını, sirke tarağı kullanarak her zamanki gibi tarayın, şampuanlayın vede bakım yapın. Yağdan tamamen kurtulmak için 2 kez şampuanlamak zorunda kalabilirsiniz; ancak bu uygulama sayesinde bebeğinizin saçları yumuşacık ve ışıltılı olacak.

15. Saman nezlesi için kullanın.

Saman nezlesinin semptomlarını rahatlatması için çocuğunuzun burun deliklerinin kenarlarına az bir miktar hindistancevizi yağı sürmelisiniz. Böylelikle tozlar vede polenler yağa tutunacak ve çocuğunuzun burnuna girmeyecekler.

16. Bebeğiniz diş çıkarırken duyduğu acıyı azaltabilirsiniz

Az miktarda hindistan cevizi yağı ile rahatlaması için bebeğinizin diş etlerini nazikçe ovmalısınız.

17. İyileşmeye yardımcı olur

Hindistan cevizi yağının kesikler vede sıyrıklar üzerinde uygulanması, yarayı bakterilerden korur ve iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca şişkinleri vede hasarı azaltması amacı ile çürükler üzerinde de kullanabilirsiniz.

18. Böcek ısırıklarına iyi geliyor

Yanma hissini azaltması vede kaşıntıları önlemesi için doğrudan böcek ısırıklarının üzerine uygulayın. Ayrıca kızarıkların vede şişliklerin azalmasına da yardımcı olur.

19. Ayak kokusu ile savaşabilirsiniz

Kokan ayaklarla baş etmeye çalışıyorsanız eğer, ayaklarınızın sabah veakşam hindistan cevizi yağı ile ovmak, kokusuz ve ferah kalmalarını sağlayacaktır.

20. Tıkanıklarınızı rahatlatabilirsiniz

Yarım bardak hindistan cevizi yağına biraz okaliptüs veya mentol ekleyin ve bu karışımı sırtınıza sürerek iyice ovun. Bu uygulamayı yıkanırken küvetin içerisinde de yapabilirsiniz. Sıcak suya limonla birlikte bir çay kaşığı hindistan cevizi eklemek soğuk algınlığı ile savaşmada da yararlıdır.

kaynak:ht.hayat.haberturk.com.tr