Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Saç bakımında etkili 7 bitkisel yağ

Kırılmış, yıpranmış saçlarınız varsa siz onlar için etkili bir saç bakım yağı mı arıyorsunuz?

Tamamen bitkilerden elde edilen yağları kullanarak saçlarınıza doğal vede güçlü bir bakım yapabilirsiniz. İşte saç bakımında çok etkili olan yağlar…

Kadınlar arasında en yaygın olan güzellik şikâyeti kuru vede hasarlı saçlardır. Neyse ki doğada saç kırıklarını onaran, saç düğümlenmelerine iyi gelen vede saça doğal bir parlaklık veren birçok yağ mevcut. Saç dökülmesinden, saç kırıklarını gidermesine kadar birçok sorunun yanıtı da bu doğal bitkilerde…

Jojoba Yağı,

Saç derisini yumuşatarak saç tellerini güçlendirerek kırılmasına karşı dayanıklı hale getiren ve cilt tarafından kolay emilen bir yağdır. Ayrıca saç uzatma vede gürleştirme de en önemli çözümlerden biridir.

Jojoba yağı, saç kremlerinde vede şampuanlarda da kullanılır. Rafine edilmiş olarak aktarlarda satılan bu yağ, egzama, sedef vede saç biti gibi sorunlara karşı tedavi özelliği vardır.

Lavanta Yağı,

Hem saçların uzamasını kolaylaştıran lavanta yağı, hem de saçları besleyerek dökülmesini vede saç kırıklarının oluşumunu durdurur.

En önemli yararı, saç derisindeki kan dolaşımını sağlayarak, saç diplerine giden oksijen miktarını artırır. Kekik vede biberiye yağı ile kullanılarak saç derisini ve cilt bakımında kullanmak isterseniz cildinin tahriş etmesini engellemiş olursunuz.

Badem Yağı,

Saç bakımında kullanılan en önemli yağlardandır. Saçları besleyerek, gerekli olan E vitaminini karşılamaktadır.

İçerisinde bulunan bol miktarda mineral sayesinde saçları güçlendirecektir. Badem yağı, kirpiklere de uygulandığında besleyerek uzamasını vede daha güçlü gözükmesini sağlar.

Hindistancevizi Yağı,

Herkesin son dönem favori yiyeceği ve aynı zamanda saçınız için de harika işler başarıyor. Hindistancevizi yağı yalnızca hasarlı saçları onarmaya değil, aynı zamanda da kepeğin azalmasına, saç kırıklarının önlenmesine ve saç gözeneklerine ürün birikmesinin engellenmesine yardımcı olan yağlar bakımından çok zengindir. Parlak vede kalın telli saçlar için önerilen bitkisel yağdır. Saçları besleyerek, uzamasını sağlar.

Fındık Yağı,

Saç kepeklerinin oluşumunu engelleyen fındık yağı, saçlara parlaklık vede canlı bir görünüm verir. B1, B2, B6 vede E vitamini bakımından yüksek olan bu bitkisel yağ, saçları besleyici özelliği vardır. Sadece saçlarda değil, cilt bakımında da kullanılan fındık yağı, cilde de nem vede parlaklık verir.

Menekşe Yağı,

Kuru saçlara sahipseniz, menekşe yağı tam size göre. Kuru saçları nemlendirerek parlak vede canlı bir görünüm kazandırır. Eski yöntemlerden biri olan menekşe yağı, saç dökülmelerini de engeller.

Biberiye yağı,

Kırıkları önler vede saç köklerini güçlendirir. İçinde buluna  kafeik vede rozmarinik asit sayesinde saça hacim kazandırarak, saç derisini besler vede kaşıntıyı, kuruluğu yok eder.

Argan yağı,

Maroken yağ, güzellik endüstrisindeki hasarlı saçlar için kullanılan en son trend yağlardan birisidir. Ancak koşup bu ürünlerden almak yerine yağın kendisini kullanmak çok daha akıllıcadır.

Argan yağı yapısında B vitamini, E vitamini vede saçın onarılması ve korunması için kaplama görevi yapan gerekli yağlardan bolca içeriyor.

Avokado yağı,

Avokado yağı, nerede kullanmayı seçerseniz seçin inanılmaz iyileştirici olacaktır. Birçok insan bu yağ ile yemek yapmayı tercih eder, fakat güzellik ürünü olarak da kullanılabilmektedir.

Avokado yağı, tekli doymamış yağlar vede E vitamini açısından zengindir. Aynı zamanda çok hoş bir kokusu vardır vede güzellik sektöründe saç bakım ürünleri içerisinde kullanılır.

Keten yağı,

Keten yağı dâhilen kullanılabilir; fakat aslında bölgesel olarak da uygulanabilen harika bir güzellik yağıdır. Saç maskesi, yüz temizleyici, kırışıklık önleyici vede hatta kütikül iyileştirici olarak dahi kullanılabilir. Yapısındaki omega 3 yağlar, saçtaki hasarın onarılmasına, saçın güçlenmesine vede parlaklığın artmasına yardımcı olur.

Haşhaş yağı,

Haşhaş yağı, vücut losyonu olarak kullanılabildiği gibi saç tedavisinde de kullanılmaktadır. Haşhaş yağının çok hoş vede topraksı bir kokusu vardır ve çok kısa bir sürede etki gösterir. Kepek sorununun azalmasına vede saçın hızlı uzamasına yardımcı olur.

Zeytinyağı,

Zeytinyağı, yapısında vücut, yüz, saç vede tırnaklar için son derece iyileştirici olan tekli doymamış yağlardan bolca içerir. Aynı zamanda parlaklığı arttıran vede saçın kolaylıkla kırılmaya olan eğilimini azaltan E vitamini bakımından da çok zengindir.

Yalancı safran,

Saç gözeneklerini güçlendiren, parlaklığı arttıran vede hasarı azaltan yağlar açısından oldukça zengindir. Ayrıca zeytinyağı vede keten yağına kıyasla pişme sınırı daha yüksek olduğundan acele gerektiren durumlarda her zaman kullanılabilir.

ayrıca inceleyebilirsiniz  Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı? 

kaynak:haberturk.com.tr