Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Mutlu bebek büyütmenin 11 yolu

Bebekleri huzurlu büyütmenin daha pek çok altın kuralı vardır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hilal Mocan, bebekleri mutlu etmenin yollarını bize anlattı.

Mümkünse tercihiniz normal doğum olmalı

Anne bebeğini sağlığı sebebiyle aksi gerekmediği sürece normal yolla doğurmalı. Normal yolla doğum yapan bir annenin bebeğinde bağışıklık sistemi daha iyi yapılacaktır.

Çünkü bağışıklık sisteminin temel organı olan bağırsakların yararlı bakteriden oluşan flora yapısı hızla doğum sırasında oluşur. Bir diğer durum da bebeğin ciğerindeki sıvının emilmesi… Bebeğin doğum sonunda akciğer fonksiyonları vede solunum bakımından daha iyi bir noktada olmasını sağlıyor.

Doğumdan sonra ilk 30 dakika önemlidir

Anne, bebeğini doğurduktan sonra ilk 30 dakika içinde mutlaka göğsüne almalıdır. Eğer bebek hastanede doğduysa bunu doktor veya hemşire yapmalı. İlk 30 dakikada bebek çıplak olarak annenin göğsüne konursa annenin sütü daha bol gelir vede anneyle bebek arasındaki iletişim çok erken başlar.

Anne bebekle baş başa kaldığında ne yapmalıdır?

Anne bebeğini ne kadar kucaklarsa, ne kadar sık emzirirse o kadar iyidir. Bebeğin karnının tok, altının temiz olduğuna dikkat etmek mutlu bebek için atılacak önemli adımlardan birisidir. Özellikle ilk 40 gün içinde annenin bebeğiyle ten temasını artırması, onu sık sık beslemesi, okşaması vede ona sevgi sözcükleri söylemesi gerekir.

Kucak bebeği olsun!

Artık bebeklerin kucak bebeği olmasını, okşanmasını, kucakta dolaştırılmasını vede bebekle annenin mümkün olduğu kadar sık konuşmasını istiyoruz. “Bebek bu, anlamaz” sakın demeyin. Bir bebek için en güzel müzik, annesinin sesinden duyduğu ninni dir.

Sakin ortam mutlu etmez

Bebeklerin mutlu olmaları için çok sakin bir ortamda büyütülmelerine gerek yoktur. Bebek normal bir yaşam ortamında olmalıdır. Bebek anne karnındayken de “beyaz gürültü” denilen birtakım sesleri duyarak gebelik sürecini tamamladığı için, bu sesleri duymasında bir mahzur yoktur.

Annenin bebeğini sevgi ortamında büyütmesinin dışında bebeğin gaz vede pişik gibi sorunları söz konusu olabileceğinden bunlar da yakından takip edilmeli.

Göbek bakımı çok mühimdir

Göbek kordonu düşene kadar vede düştükten sonra belli bir süre, enfeksiyonun giriş kapısı olarak algılanır. Önceden antiseptik solüsyonlar vede alkol, bebeğin göbeğini kurutmak için kullanılıyordu artık bunlara gerek kalmadı. Islatılmadan göbeğin enfekte olmayacağı vede temiz bir şekilde kuruyup düşeceği görüşü hâkim.

Bu sebeple artık bebeklerin mümkünse göbek bağını açıkta bırakacak şekilde bir bezle yeni doğan dönemlerini geçirmelerini istiyoruz. Sağlıklı bir şekilde göbek bağı kurusun vede mikrop kapmasın diye… Bezde göbek oyuntusu yoksa göbeğin kuru kalması için bezi kıvırmak zorunda kalırız bu da tercih ettiğimiz bir yol değildir.

22.00 ile 03.00 uykusuna dikkat!

Bebeğin uykusu da mutluluğu için çok önemlidir. Aslında hem bebeğin hem de annenin uykusu çok önemlidir. Yeni doğan bebeklerin uyku süresi oldukça uzun olup 16.5 saat ile  18.5 saat arasındadır. Gece uykularının süresi bebek büyüdükçe artacaktır. 22.00 ile 03.00 arasındaki saatlerde büyüme hormonu salgılandığından bu saatlerdeki uyku çok önemlidir.

Masaj olmazsa olmazdır…

Başlangıçta bebeğe masaj olarak yapılan dokunma hareketlerinin daha sonra spor şeklini almasını istiyoruz.

Bebeklere masaj yapmak hem onların dolaşımlarını hızlandırıyor, kaslarının, kemiklerinin daha iyi gelişmesini sağlıyor hem de gaz vede kolik sorununun çözülmesine yardımcı olarak bebeği rahatlatıyor. Özellikle 4. aydan sonra basit egzersiz hareketlerinin yapılması bebeğin gelişimi için önemlidir.

Sürekli odasını toplamamalısınız

Bebek herhangi bir şeyin yerini değiştirdiği zaman hemen arkasından toplanması doğru olmayacaktır. Bebeğin çok titiz olmasını büyüme sürecinde de istemiyoruz zaten. Özellikle ilk 6 aylık süreçte bebek anne odasında kalsın ki etkileşimleri daha iyi olsun vede emzirmesi de kolay olsun. Ama daha sonra odasına geçmesini istiyoruz.

Onunla sık sık oyun oynayın

Bebek büyüdükçe oyuncakların çeşidi de artmalıdır. Çocuğun annesiyle, babasıyla veya aile büyükleriyle oyun oynaması mutluluğunu ve konuşma performansını artırır, dikkat süresini uzatır. Anne ve baba çalışıyor olsa da her gün belirli bir süreyi birlikte geçirmeli ve çocukla birlikte oyunlar oynamalı.

6. ayın sonuna kadar sadece anne sütü verilmelidir

Bebek, 6. ayın sonuna kadar sadece anne sütü almalıdır. 6. aydan sonra uygun bir program çerçevesinde tamamlayıcı besinler alması önemlidir. Unutulmamalı ki, bebek yeterli beslenmezse sarılık riski artarak, bağışıklık sistemi yeteri kadar güçlenmez.

Yeni anneler için bebek bakım rehberi ayrıca inceleyebilirsiniz..

kaynak:haberturk.com.tr