Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Vücudun savunma mekanizması Ateş

ateş

Ateş sayesinde hastalıkların önceden belirlenebileceğini biliyor muydunuz?

Bebeklerde vede çocuklarda görülen ateş, anne-babaların en tedirgin olduğu konuların başında geliyor. Fakat bilinenin aksine çocuk için zararlı bir faktör değil. Tam tersine çocukta gelişebilecek herhangi bir rahatsızlığın belirlenmesine vede erken önlem alınmasına yardımcı oluyor. 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Hasan Ünlütürk, “Ateş, hastalığın sadece bir parçasıdır. Bu nedenle de ciddi bir durum olmadığı sürece vücut için faydalı bir uyarandır. Ayrıca ateşin derecesi ile hastalığın şiddeti arasında herhangi bir ilişki de yoktur zaten” diyor.

ateş

Çocukların vücut ısısı daha yüksek

Vücudun yaşamsal işlevlerini yerine getirilebilmesi için belirli bir sıcaklıkta olması gerekmekte. İnsan beynindeki hipotalamus (ön beyin) sayesinde iç vücut sıcaklığı kontrol edilmelidir. Bu nedenle vücut normal şartlar altında dış ortamın sıcaklığından çok fazla etkilenmez.

Hipotalamus termostat görevi üstlenerek vücut ısısını soğuk yada sıcağa karşı dengede tutar. Normal vücut sıcaklığı 37,2 – 37,7 derece arasında değişir. Vücut sıcaklığının bu değerler üzerinde olmasına yüksek ateş denmektedir. Çocukların normal vücut sıcaklığı yetişkinlere nazaran biraz daha yüksek olabilir. Bu gayet normal bir durumdur.

Ateş bağışıklık sistemini uyarır

Ateşin 2 başlıca görevi vardır. Bunlar bağışıklık sistemini uyarmak vede saldırgan mikroplarla savaşmaktır. Herhangi bir mikrop vücuda yerleştiğinde ilk olarak makrofaj (büyük yiyiciler) olarak adlandırılan hücreler mikropla savaşırlar.

Bu hücreler daha sonra mikrobu yok etmeye başlarlar. Makrofajlar tarafından uyarılan bağışıklık sistemi de pirojen (ateş yapıcı) maddenin sentezlenmesine neden olurlar. Bu nedenle vücut sıcaklığında artış yaşanır.

Terleme, titreme, el vede ayakların soğuması ateş belirtisi

Vücutta ateşin yükselmesiyle bazı bulgular görülmeye başlar. Titreme, terleme, ellerin vede ayakların soğuması, tüylerin dikenleşmesi ve tiroid uyarıcı hormonun tetiklenmesi gibi durumlar ateşin yükseldiğini işaret eder.

Ayrıca terleme vücudun kendi kendini soğutma mekanizmalarından birisidir. Çocuğun ateşi yükseldiğinde öncelikle üzerinde kalın giysiler varsa mutlaka çıkarılmalıdır. Çünkü kalın vede hava aldırmayan kıyafetler vücut sıcaklığını dışarı geçirmez ve ateşin daha da yükselmesine sebep olur. Çocukta ateş yükselirken titreme olması normaldir, ateş düşerken de terleme olabilir.

Ateşe enfeksiyonlar neden oluyor

Ateşin birçok sebebi olabilir ancak en önemli etken genellikle enfeksiyonlardır. Çocuklar hayatlarının ilk 5 ile 6 yılı içerisinde çok sık virüs enfeksiyonlarına bağlı ateşli hastalıklar geçirebilir.

Çocukların savunma sisteminde bir sorun olmadığı sürece, geçirilen hafif dereceli enfeksiyonlar bağışıklık sistemlerini daha da güçlendiriyor. Ateşe neden olabilen diğer faktörler ise; ilaçlar (antibiyotikler, aspirin vb), aşılar, diş çıkarma, tümörler, romatizmal hastalıklar vede transfüzyon reaksiyonlarıdır (kan nakli tepkimesi).

Ateş vücut için faydalıdır

Ateşin bilinenin aksine vücuda birçok yararı vardır. Bunlar; akyuvar sayısını çoğaltma, antikor üretimini artırma, interferon salgısını artırma (virüslerin hücrelere saldırmasını önleme), mikropların üremesini yavaşlatma vede bakterilerin demirle beslenmesini engellemektir.

Özetle ateş, hastalığın sadece bir parçasıdır. Bu nedenle de ciddi bir durum olmadığı sürece vücut için faydalı bir uyarandır. Ayrıca ateşin derecesi ile hastalığın şiddeti arasında herhangi bir ilişki de yoktur zaten.

Enfeksiyonlarla savaşmak için gereklidir

Ateş, vücudun enfeksiyonlarla savaşma yöntemlerinden birisidir. Çocuğun her ateşi çıktığında doktora gidilmesini gerektirecek bir durum da olmayabilir. Dikkatli olmak şartıyla anne ve babalar çocuğun ateşini kontrol altına alabilir. Ancak bazı durumlarda acilen doktor müdahalesi gerekmektedir.

Çocuğun ateşi koltuk altından ölçüldüğünde 37,5 dereceyi geçiyorsa, kulaktan yada makattan ölçüldüğünde ise 38 derecenin üzerindeyse çocuğa ateş düşürücü verilebilir. Çocuğun ateşi 39 derece veya üzeriyse veya dirençliyse, ılık bir duş aldırılabilir.

Ilık suyla ıslatılmış havlularla koltuk altı, diz arkaları, dirsek içleri, boyun çevresi gibi büyük damarların yüzeye yakın geçtiği yerlere de kompres yapabilirsiniz. Çocuk 3 aydan daha küçükse ilk müdahaleden sonra hemen uzman bir doktora başvurulmalıdır.

 

kaynak:haberturk.com.tr

ayrıca inceleyebilirsiniz: https://hthayat.haberturk.com/anne-baba/cocuk-sagligi/haber/1035081-cocuklarda-ates-nasil-dusurulur