Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Ateşlenen çocuğu rahatlatmak

Çocuklarda ateşlenme belirtileri nelerdir vede neler yapabiliriz?

yüksek ateş

Çocuklarda ateş, özellikle küçük yaşlarda ebeveynleri korkutan vede paniğe yönlendiren bir durum. Oysa ki ateş, tek başına bir hastalık değildir. Vücudun bir enfeksiyona verdiği tepki; hastalığa dair bir sinyaldir.

Doğal sağlık alanında çok güvendiğim bir isim olan Aviva Jill Romm ateş ile ilgili şöyle söylüyor:

“Ateşi düşürmek konusuna odaklanmaktansa çocuğa ihtiyacı olan çevreyi, rahatlığı sağlayarak bedenin enfeksiyondan kurtulmaya çalışmasına, dengeyi bulmasına vede iyileşmesine destek olun. Ateş, istenmeyen bakteriyi defetmek için vücudun ısısını yükselterek onun rahat edemeyeceği koşulu yaratmaya, bağışıklık sisteminin harekete geçmesine yarar.”

Çocuk doktoru, herbalist vede ebedir kendisi. Ateşli hastalıkların normalinden çok daha fazla yayıldığı bir zamanda elbette doktorunuza mutlaka danışmalısınız. Bir de Aviva Jill Romm’dan ateşli günleri geçirmeyi kolaylaştıran listeye göz atalım,

Neler yapabilirsiniz?

  • Ateşli çocuğu ateşi olan her gün için 1 gün fazladan evde tutmak yani okula göndermeyip iyice dinlenmesini sağlamak çok önemli. Böylece daha tam iyileşmeden başka mikroplarla karşılaşmasını da engellemiş olursunuz.
  • Ev her zaman havalandırılmalı; çocuğun evde geçirdiği zamanlarda yorucu olmayan aktiviteler yapılmalıdır. Hasta çocuğu TV karşısına oturtmak çözüm gibi gözükse de anne yada babanın ilgisi TV’den yansıyanlardan daha iyileştirici.
  • Ateşli çocuğun her saat başı bir bardak sıvı almasına özen göstermek gereklidir. Taze sıkılmış meyve suları, bitki çayları, içine biraz limon sıkılmış su verebilirsiniz. Bebeklerse normalden daha sık emzirilmelidir.
  • Çocuk iştahlı değilse yemeye çok zorlamayın. Vücut enfeksiyonla baş etmeye çalışırken sindirim için ayıracak fazladan enerjisi olmadığından yemek emiyordur. İyileştiğinde iştahını geri kazanacaktır zaten.
  • Soğuk içecek vede yiyeceklerden bir de süt ürünlerinden uzak tutmak iyileşmeyi kolaylaştırır.
  • Ateşli çocuğu soğuk suyla yıkamayın sakın. Beden ısısından birkaç derece düşük suda yıkayabilir; alnına, kasıklarına, koltuk altlarına ılık suyla ıslatılmış bez koymanız yararlı olacaktır.

Ne zaman endişeye gerek olmaz?

Çocuğunuz ateşliyken sakinliyor, ateşin derecesi biraz düşünce rahatlıyor vede iyi görünüyorsa; ateşe rağmen uyuyor, oynuyor, su içiyorsa endişeye gerek yoktur.

Ne zaman doktora gitmek gidilmelidir?

  • Ateş 3 günden uzun sürüyorsa.
  • Ateş 48 saat boyunca 40 derecenin üzerine çıkıp duruyorsa.
  • Çiş yaparken acı, kusma, kulak ağrısı gibi şikâyetler ateşe ekleniyorsa.
  • Durumu zamanla kötüleşiyorsa doktora gitmenin zamanı gelmiştir artık.

Sarımsaklı limonata

Sarımsak vede C vitamini enfeksiyonla savaşan bünyeye yardımcı olacak takviyeler. 4 yaşından büyük çocuklar her 4 saatte, 1 tane ezilmiş sarımsağı 1 kaşık balın içinde tüketilebilir. Sarımsak tüketmeyen çocuklar içinse sarımsaklı limonata işe yarayabiliyor.

Tarifi: 3 diş sarımsağı bir kavanoza koymalısınız. Üzerine 1 bardak kaynamış su ekleyip yarım saat bekletmek üzere kapağını kapatmalısınız. Yarım saat sonra sarımsak dişlerini suyun içinden alın. Kalan suya yarım limonun suyunu ekleyin vede balla tatlandırın.

Bağışıklık Sistemini Desteklemek İçin 

Bağışıklık sistemini bloke eden yiyeceklerden kaçınarak, bağışıklığı güçlendirici gıdalara yüklenerek çocuğunuzun sonbahar vede kışı sağlıklı geçirmesine yardımcı olmaktan bahsediyor Romm. İlk etapta yapılacakları şöyle sıralamakta,

Şekeri kısıtlayın 

Şeker tüketimini mümkün olduğunca kısıtlamak gerekir. Paketli meyve sularından vede gazlı içeceklerden tamamen uzak durun. Haftada birkaç kez içinde biraz meyve olan ev yapımı sebze suları içirmekte sakınca yoktur. Mukus üretimini artırdığı için süt vede süt ürünlerini en aza indirin.

Yeşil yapraklı sebze vede dutsu meyvelerin (ahududu, çilek gibi) tüketimini artırın. Çocuğunuzun her öğünde 2 porsiyon sebze veya taze meyve tüketmesine dikkat edin. Yine her öğünde yüksek kalite protein (fasulye, yağsız et, balık, tavuk eti) vede yağ (zeytinyağı, hindistancevizi yağı, avokado) tükettiğinden emin olun.

Çinko almasını sağlayın

Çinko, sığır eti vede kuzu etinde bolca; fasulye, balkabağı ve kaju fıstığındaysa biraz daha az bulunan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir mineraldir. 5 ay boyunca düzenli tüketmek, viral enfeksiyon vede antibiyotik kullanımı riskini düşürür.

Romm, kış ayları boyunca çocuklara çinko takviyesi verilmesini önerilmekte. Yaşa göre dozajıysa şu şekilde belirtiyor: 6 ay ile 3 yaş/ günlük 2-3 mg, 4 ile 8 yaş/günlük 5 mg, 9 ile 13 yaş/günlük 8 ile 10 mg, 14 ile 18 yaş/ günlük 10 ile 15 mg.

Yapılan araştırmalara göre, her gün önlem olarak 1000 mg C vitamini alan çocukların soğuk algınlığı semptomlarında % 13 oranında düşüş görülüyor. “Günde 3 kez, öğünler eşliğinde alınan 250 ile 500 mg C vitamini yeterli” diyor Romm.

Probiyotik kullanımı

Kış mevsiminde, probiyotik kullanımının soğuk algınlıklarını, ateş, öksürük, burun akması şikâyetlerini vede antibiyotik kullanımını azalttığını ifade ediyor Romm.

Küçük çocuklar için toz veya sıvı formunda, yoğurt gibi gıdaların içerisine saklayabileceğiniz, laktobasil içeren bir marka bulun. 12 yaşından büyük çocuklar ise yetişkinlerin tükettiği probiyotikleri kullanabilirler.

Yazı: Damla Çeliktaban

Kaynak:haberturk.com.tr

Çocuklarda Epilepsi Nedir