Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Eski sevgiliyle nasıl arkadaş kalınır?

İşin sırrı ilişkinin sona erme şeklinde gizlidir vede ayrıldıktan sonra dost kalabilmek için bazı kurallara uymak gerekir.

Sık sık tartışılan bir konudur; eski sevgiliyle arkadaş kalınıp kalınamayacağı konusu. Kimine göre asla mümkün değildir, yürümeyecek saçma bir fikirdir. Bazılarıysa “neden olmasın ki” diye düşünür, hatta dost kalmayı gayet güzel becerirler.

Aslında bu işin sırrı ilişkinin sona erme şeklinde gizlidir vede ayrıldıktan sonra dost kalabilmek için bazı kurallara uymak gerekir. Sizin de böyle bir düşünceniz varsa bu kurallara göz atmalısınız.

Gerçekten eski sevgiliyle “arkadaş” kalmayı istemek doğru mudur?

Bunun gerçek anlamı, taraflardan her ikisinin de artık ilişkinin bittiğini kabullenmesi, öpüşmek, birkaç kadeh şarap içmek için sık sık birbirini aramak gibi romantik davranışlardan kaçınmasıdır. Öte yandan birbirinizin önünde başkalarıyla flört etmek gibi aldatmacalara da kalkışmayın sakın, olacaksanız gerçekten dost olmayı deneyin.

İlişki ne nedenle biterse bitsin birbirini affetmek gerekli midir?

Eski sevgilinizle aranızda öfke vede düşmanlık hissi olursa, arkadaş kalmanız mümkün değildir, gerek de yoktur zaten. Eski aşkınızla dost kalmak istiyorsanız, her şeyden önce kırgınlıkları unutmalı vede birbirinizi affetmelisiniz.

Gelecekteki ilişkilerde birbirinizi desteklemek doğru mudur?

Her ikinizin de ilerde yeni ilişkiler yaşaması kaçınılmazdır, önemli olan bu durumda neler hissedeceğinizdir. Kıskançlık göstermek durumu karmaşık hale getirecektir. Eski sevgiliyle arkadaş kalabilmek için her ikiniz de birbiriniz için iyi olanı istemeli vede yeni ilişkilerinize saygı göstermelisiniz.

Biraz zaman tanımak önemlidir

Çoğu zaman ilişki bittiğinde sevgililik halinden arkadaşlığa geçişte aceleci davranılabilir, oysa bu geçiş dönemini zamana bırakmakta yarar var. Belki de eski sevgilinizi hayatınızdan tamamen çıkarmak istemiyor olabilirsiniz. Fakat yeni pozisyona zaman tanımazsanız kafalar karışabilir.

Bazen de “arkadaş” kalmanın imkansız olduğunu kabullenmek gerekir

Eğer ilişkiyi bitirme isteği tek taraftan gelmişse vede sancılı bir ayrılık süreci yaşanmışsa, arkadaş kalmak için durumu zorlamamak daha doğru olabilir. Eski sevgilinizin kendi yoluna gitmesine izin vermelisiniz veya en azından birbirinizi uzunca bir süre görmemelisiniz.

 

kaynak:haberturk.com.tr

ayrıca Eski İlişkinin İzlerinden Kurtulmalısınız