Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Kadınlar daha çok ekonomik şiddete uğruyor

Ekonomik şiddet nedir?

Şiddet deyince aklımıza genellikle fiziksel şiddet, dayak, tecavüz gibi kavramlar gelmekte. Geçen zaman içinde yaşanan bir olay, şiddetin bir de ekonomik boyutunun fark edilmesini sağladı.

ekonomik şiddet

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir haberde, evin faturalarını ödemeyen vede sorumsuz davranan kocasına boşanma davası açan bir kadının mahkeme tarafından haklı bulunduğu belirtiliyordu. Faturaları ödemediği gibi kira ödemelerini de zamanında yapmayan koca, iki çocuklu ailenin ev sahipleri tarafından tahliye edilmelerine sebep olmuştu.

“Ekonomik şiddet içeren ağır kusurlu davranışları sonucu evlilik birliğinin devamına imkân kalmayacak derecede temelinden sarsıldığına” kanaat getiren mahkeme, emsal bir karara imza attı vede Türkiye’de ilk kez “ekonomik şiddet” kavramı hukuksal olarak tanınmış oldu.

Ekonomik şiddet nedir?

Kişinin (genellikle kocanın) ekonomik kaynaklarını vede parasını düzenli olarak kadın üzerinde bir tehdit ve kontrol aracı olarak kullanılması, kadının ekonomik olarak mağdur edilmesi ekonomik şiddet olarak tanımlanıyor.

Ekonomik şiddet örnekleri nelerdir?

Eğer bir eş (koca) koşulları uygun olmasına rağmen evin masraflarını karşılamıyorsa, ailesine para vermiyor veya çok kısıtlı para veriyorsa, ailesine vede eşine şiddet uyguladığı kabul edilir. Ailenin gelir vede giderleri konularında eşini bilgilendirmiyor ve aileyi ilgilendiren konularda tek başına karar veriyorsa, eşinin mallarına yada gelirine el koyuyorsa, çalışmasına engel oluyor veya zorla çalıştırıyorsa da bu yaptıkları ekonomik şiddet olarak tanımlanır.

Ayrıca eşler bazen kadınların harcamalarını gereksiz bularak vede bahane göstererek onlara fiziksel şiddet de uygulayabilmektedirler. 2003 yılında yapılan Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması’nda 15 ile 49 yaş grubundaki kadınların % 39’u kadının parayı lüzumsuz yere harcaması durumunda kocanın karısını dövmeye hakkı olduğunu belirtmiştir. Bu veri kadınların da şiddeti onaylayabildiklerini gösteren en önemli göstergelerdendir.

Ekonomik şiddet yalnızca eşler arasında değil, aile ve akrabalık ilişkileri içerisinde de yaşanabiliyor. Yalnızca kadın olduğu için mirastan mahrum ediliyorsa, mirastan pay istememesi için zorla yönlendiriliyorsa, ailece sahip olunan mal vede mülklerin sadece erkeklerin üzerinde olması sağlanıyorsa da kadınlar ekonomik şiddet mağduru sayılıyor.

Kamusal alanda da ekonomik şiddet türleri mevcuttur. İşyerlerin de kadınlara erkeklerden daha az ücretin uygun görülmesi, sigortasız çalıştırma, hamilelik durumlarında işten çıkarılma gibi durumlar da kadınlara uygulanan ekonomik şiddete örnek olarak gösterilmektedir.

Ekonomik şiddetin kadın yaşamındaki etkileri

Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Özlem Can Gürkan vede Fatma Coşar’ın yaptığı araştırmada ekonomik şiddetin etkileri aşağıdaki gibi tanımlanıyor:

  • Ekonomik şiddet gören kadınlar ciddi biçimde yoksullaştırılıyor. Buna bağlı olarak daha fazla fiziksel şiddete maruz kalıyor vede ruh sağlıkları bozuluyor, bu durum varsa çocuklarına da yansıyor. Kadın vede çocuğun eğitim, beslenme, sağlık ve yaşam hakkı da engellenmiş oluyor.

Ekonomik şiddet genel bir öfke haline yol açtığından gerilim atmosferi yaratıyor vede bu da fiziksel şiddeti körüklüyor.

  • Sosyal yetersizliğe sahip kadınların daha yaşlı erkekler tarafından cinsel amaçlı istismar edilmeleri de mümkün olabiliyor. İş bulamama, bakmakla yükümlü olduğu çocuğun ekonomik baskısı vede eşinden yeterli finansal desteği alamayan ve bu amaçla bedenini kullanan kadın cinsel şiddetle incinebilir, HIV’le karşılaşma riski artar.
  • Ekonomik şiddet sonucunda ekonomik vede üretken iş gücü azalır. Korku iklimi oluşur, ülkelerin gelişim vede üretimleri azalır. Kadınlar için eğitim vede gelişim imkânları azalır. Böylece onların beceri vede fırsatları ziyan edilmiş olur. Bazı kız çocukları örgün eğitim almayabilir. Kadınlar eğitimleri az olduğu için çiftçi, seyyar satıcı, ev işleri, çıraklık gibi vasıfsız işlere sahip olurlar ya da erken yaşta evlenirler.
  • Ekonomik şiddete maruz kalan kadın diğer kadınlardan farklı olarak 6 kat depresyon, stresle ilişkili semptomlar, kimyasallara bağımlılık, kötüye kullanım vede intihar girişimi yaşar.
  • Ekonomik şiddet mağduru kadınların kadın sağlığı konusunda vede hamileliklerinde de çok ciddi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Yapılan araştırmalar ekonomik şiddete maruz kalan kadınların hamilelikte veya doğumda hayatını kaybetmeleri, cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalmaları, güvensiz kürtaj gibi durumlarda zarar görmeleri ve gebelik komplikasyonları yaşama risklerinin arttığını gösteriyor.

kaynak:https://hthayat.haberturk.com/yasam/guncel/haber/1040739-ekonomik-siddet-nedir