Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Bölgesel yağlanmaya hareketsiz yaşam sebep oluyor!

Bölgesel yağlanmaya, hareketsiz yaşam sebep oluyor! Bu sorunun önüne geçilmeli.

Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin, yağlanmanın değişik nedenlerden dolayı olabildiği gibi genetik faktörlere, beslenme, yaşam alışkanlıkları, ilaç kullanımı ve bazı hastalıklara bağlı pek çok faktörle de olabileceğine dikkat çekti.

Belirli bölgelerde istenmeyen yağların toplanmasına lipodistrofi denildiğini vurguladı. Sezgin, özellikle bu tip durumlarda liposuction işleminin çok iyi sonuçlar verdiğine de belirtti.

bölgesel yağlanma

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Ayşen Bilge Sezgin, basen, kalça vede göbek gibi bölgelerde daha çok genetik olarak yağ birikimi yaşandığını ifade ederek, “Karın vede bel çevresinde ise genellikle metabolik yada hormonal etkenlere bağlı fazla yağ birikimleri oluşabilir. Doğum ve doğum sonrası oluşan, hareketsiz yaşamdan kaynaklı nedenlerden de bölgesel yağlar oluşabilir.

Oysa ince bel her zaman gençlik vede estetik sembolüdür. Son yıllarda amacımız sadece yağ almak değil ayrıca şekil vermektir. Gerekirse bazı bölgelere yağ koyarak desteklemek yani lipodilling yapmak, bazı bölgeleri retraksiyon ile sıkılaştırmak yada cilt ve cilt altı doku kalitesini arttırmak gerekebilir” dedi.

Sadece derin yağ dokusunda değil, yüzeysel yağ dokusunda vede cilt altı bağ dokusuna yakın bölgelere yönelik de çalışmanın gerekebileceğini vurgulayan Op. Dr. Sezgin, ince uçlu kanüllerle yapılan operasyon sayesinde, bu bölgeleri daha gergin ve pürüzsüz hale getirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Portakal kabuğu görüntüsüne selülit olarak tanımladıklarını belirten Op. Dr. Sezgin, problemin nedenlerini vede tedavi yöntemini ise şöyle sıraladı: ”Genetik beslenme, hareketsizlik, ani kilo kayıpları, vitamin vede protein dengesinin korunamaması gibi faktörlerle hem yağ dokusunda girinti çıkıntı, orantısızlıklar, hem de bağ dokusunun gevşemesi sonucu oluşan çirkin görüntüler.

Ligamentlerin bozulması neticesinde sarkma vede gevşeklik oluşur. Bir yandan yağ dokusunun her iki tabakasının tünelizasyon tekniğiyle düzeltip, bir çeşit ütü ile homojenizasyon işlemi yapıyoruz, bir yandan da bağ dokusunun sıkılaşmasını sağlamaya çalışıyoruz. Lokal yada genel anestezi ile yapılabilen bu tekniğin en önemli özelliğinin ise tüm bölgelere geniş olarak uygulanması ,yağ olmayan bölgelere dahi uygulandığında gerginliğin sağlanabiliyor.

Sadece biriken bölgesel yağları almak amaçlanmıyor, aynı zamanda da vücudu şekillendirme işlemi olduğundan dolayı işlem biraz uzun sürebilir.”

bölgesel yağlanma

Bu tekniği, yüz, boyun, sırt vede kollar gibi hemen hemen uygun olan her bölgeye uygulanabildiğini vurgulayan Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin, işlemden sonra özel bir bandaj veya korse uygulandığını, bandajın bir gün sonra çıkartıldığını, her bölgeye göre özel tasarlanmış olan korselerin 3 ile 4 hafta kadar kullanılmaya devam edilmesi gerektiğini de söyledi.

Sezgin, operasyondan 2 ile 3 hafta sonra spora başlanabileceğini, yürüyüş vede hafif fiziksel aktivitelerin ise 2 ile 3 gün içinde serbestçe yapılabileceğini ifade etti.

Kaynak: İHA

daha farklı detaylar için;

http://www.milliyet.com.tr/pembenar/bolgesel-yaglanmanin-sorumlusu-kim-1630685