Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Dikkat! Bebeklerde astım riskini arttırıyor

Ana rahmindeki bebekler sadece annenin değil babanın da tütün kullanımından olumsuz etkilenmekte.

DNA’da kimyasal değişimleri inceleyen bir araştırmaya göre bu bebeklerde 6 yaşına kadar astıma yakalanma olasılığı, ebeveynleri sigara içmeyenlere göre daha fazla oluyor.

astım

Ana rahmindeki bebekler sadece annenin değil babanın da tütün kullanımından olumsuz etkilenmekte. DNA’da kimyasal değişimleri inceleyen bir araştırmaya göre bu bebeklerde 6 yaşına kadar astıma yakalanma olasılığı, ebeveynleri sigara içmeyenlere göre daha fazla oluyor.

Anne adayının doğum öncesi dumana maruz kalmasının çocukluk astımına sebep olabileceği uzun zamandır biliniyordu; fakat bu araştırma baba adaylarını da bu denklemin içine kattı. Araştırmada 6 yıl boyunca 756 bebek takip edildi.

çocuk hastalık nedeni

Bebeklerin 4/1’inde babası, annenin hamileliği süresince sigara içti. Anne adaylarının sadece 3’ü sigara kullanıcısıydı. Toplamda babası sigara içenlerin % 31’i altı yaşına gelmeden astıma yakalandı. Babası sigara içmeyen çocuklarda bu oran % 23 oldu.

Sigara kullanımın yoğunluğu da oranlarını etkiledi. Babaları ağır sigara kullanıcısı olan çocukların % 35’inde astım gelişirken, babaları az sigara içen ya da hiç içmeyen çocuklarda bu oran % 23’e düşüyor.

Baba adaylarının hamilelik süresince sigara içmesi, bağışıklık sisteminin işleviyle ilgili genleri etkileyen DNA’nın kimyasal metilasyonunda değişiklikle de bağlantılıdır. Araştırmacılar, doğumdan hemen sonra bebeklerin kordon kanından aldığı DNA’nın sarmalındaki metilasyonu incelediler.

Hamilelik boyunca sigara içen baba adaylarının bebeklerinde, bağışıklık sitemiyle ilgili 3 genin uzantılarında metilasyon denen kimyasal değişikliğin arttığı belirlendi. Bu 3 genin tamamında en fazla metilasyonun olduğu çocuklarda diğer çocuklara göre astım olasılığı iki katına çıktı.

Babaların sigara kullanımının çocuk astımıyla bağlantısı ortaya konulsa da, alerjik hassasiyeti ya da astımla mücadeleyi belirleyen antikor seviyesini etkilemedi. Yani çocuklarda sigaraya bağlı ortaya çıkan astımın alerjik olmadığı da bu şekilde açıklanmış oldu. Fakat araştırma DNA’daki bu değişimle astım arasındaki doğrudan bağlantıyı çalışmadı.

kaynak:mynet.com