Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuklarda kırmızı alarm!

El ayak ağız hastalığına karşı 5 önlem

Özellikle düşmeyen yüksek ateş vede yol açtığı içi sıvı dolu kırmızı kabarcıklarıyla anne babaları paniğe sevk eden el-ayak-ağız hastalığından korunmanın yollarını Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Rahmi Tuna Tekin anlattı.

Halen korunmaya vede tedavisine yönelik aşısı bulunmayan el-ayak-ağız hastalığına virüsler neden oluyor. Hastalık 7 ile 10 gün içerisinde kendiliğinden iyileşse de, hastalık şüphesi durumunda mutlaka çocuk hekimine başvurulmalı.

Gereken hastalarda ateş düşürücü, ağrı kesici, boğaz ağrısını azaltmak için gargara vede spreylerin kullanımını öneriyoruz. Yeterli sıvı vede beslenme desteği alamayan çocuklarda da gerekli sıvı ve beslenme desteğinin sağlanması büyük önem taşıyor diyen Dr. Rahmi Tuna Tekin, hastalıktan basit önlemlerle korunmanın mümkün olduğunu belirterek o önlemleri anlattı, önemli uyarılar vede önerilerde bulundu.

ELLERİ YIKAMAK ÇOK ÖNEMLİ

Hastalığın bulaşmasını önlemek için su vede sabunla sık sık el yıkama alışkanlığını çocuğunuza kazandırın. Sık temas edilen yüzeyleri, oyuncakları, objeleri uygun şekilde dezenfekte etmek gerekir.

HİJYENE DİKKAT EDİLMELİ

Virüs enfekte kişilerin tükürük vede burun akıntısı içinde, vücudundaki kabarcıkların içindeki sıvıda ve gaytada bulunup kolayca bulaşabiliyor. Bu sebeple hijyene dikkat edin. Hastanın çatal, kaşık, tabak vede havlusunu kullanmayın.

el ayak hastalığı

YAKIN TEMASTAN KAÇINMAK GEREKİYOR

Bulaşıcılığı çok yüksek olan bu hastalık, solunum yoluyla da yayılım gösteriyor. Bu sebeple çocuğunuza hasta ile yakın temastan ve sarılmaktan kaçınmasını anlayabileceği bir üslupla öğretin. Çocuğunuz hasta olmuşsa bir hafta evde istirahat ettirin ve kalabalık ortamlardan uzak tutun.

ORTAK KULLANIM ALANLARINDA DİKKATLİ OLMAK GEREKLİ

Özellikle bebek bezi değiştirme alanları gibi ortak kullanım alanlarının dezenfeksiyonuna dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin bezini değiştirdikten sonra ellerinizi mutlaka yıkamalısınız.

SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENMEK ÖNEMLİ

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Rahmi Tuna Tekin “Her mikrobik hastalıkta olduğu gibi bir mikrobun vücudumuzda hastalık yapması için bağışıklık sistemimizi geçmesi ilk olarak gerekmektedir. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamızın en temel ögesi dengeli vede sağlıklı beslenmekten geçmektedir“ diyor.

BU BELİRTİLERE DİKKAT EDİN

Ateş,
Halsizlik,
İştahsızlık,
Ağız içerisinde yada ağız çevresinde, avuç içi ve ayak tabanında görülen, içerisinde sıvı bulunan, rengi çoğunlukla kırmızı olan döküntüler,
Ağızda ağrı,
Ellerde vede ayaklarda batma ve kaşıntı,

kaynak:mynet.com

Önlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz..

http://www.milliyet.com.tr/pembenar/el-ayak-agiz-hastaligi-nasil-onlenir-2795123