Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Boyun germe estetiği ile yıllara meydan okuyun

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Dr. Karaca Başaran, “Birçok yaşlılık belirtisi öncelikle yüz vede boyunda kendini göstermeye başlıyor.

Boyunda meydana gelen kırışıklıklar vede gıdı güzelliği gölgelemeye yetiyor. Fakat boyun germe ile kusursuz bir görünüme sahip olmak mümkün” dedi.

Doç. Dr. Başaran, metropol şehirlerde yaşamanın, yoğun iş temposu, stres, yer çekiminin etkisi, güneş ışınlarına maruz kalma vede en önemlisi genetik yapı yaşlanmaya neden olan faktörler olduğunu belirtti.

Birçok insanda boynun, yaşlanma prosesinin negatif etkilerini gösteren ilk vücut bölgesi olduğunu kaydeden Dr. Başaran, “Kilo veren kadın vede erkeklerde istenmeyen yan etkilerden bir tanesi esnekliğini kaybetmiş, sarkan deri olabilmektedir.

Boyun germe operasyonu yaşlanmaya bağlı boyunla ilişkili problemleri düzeltiliyor. Bu problemler arasında dolgun gıdık (gerdan), boyun boyunca dikey bantlar vede kas kasında gevşeklik sayılabilir” diye konuştu.

Boyun germe cerrahisi ile tedavi edilen spesifik problemleri 3 temel kategoride özetleyen Dr. Karaca Başaran açıklamasını şöyle sürdürdü; ‘Deri sarkması yaşlanma prosesinin sık görülen bir etkisidir vede yer çekimi ile de artar.

Kas sarkması platismal bantlaşma olarak bilinen kas sarkması yaşlanma prosesinin bir sonucudur. İki tarafta, boynun tamamında bulunan ince, geniş kas kılıfını (platisma) etkilemektedir. Yaşlanma sırasında boyunun 2 tarafındaki kasın kenarı aşağı doğru sarkarak çeneden köprücük kemiğine doğru uzanan iki tane, gözle görülebilen banda sebep oluyor.

Bu deri ve kas sarkmalarına halk arasında kabaca “hindi boynu” deformitesi deniyor. Boyun bölgesinde yağ fazlalılığı olan hastaların çenelerinin altında dolgunluk olur vede bunların ikisi çene hattının belirsizleşmesine ve gerdan oluşmasına katkıda bulunur.’

Kaynak: İHA