Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Göğüs problemi kadınlarda psikolojiyi etkiliyor

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Defne Erkara, ‘Süt vermek için olan fakat günümüzde kadın kozmetik vede görselinin önemli bir parçası olan memenin, formundaki bozukluklar kadınları mutsuz ediyor.

Hal böyle olunca da estetik cerrahların kapısını aşındırıyorlar’ diyerek göğüs probleminin kadınlarda psikolojiyi etkilediğini söyledi.

göğüs cerrahisi

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Defne Erkara, “Süt vermek için olan fakat günümüzde kadın kozmetik ve görselinin önemli bir parçası olan memenin, formundaki bozukluklar kadınları mutsuz ediyor. Hal böyle olunca da estetik cerrahların kapısını aşındırıyorlar.

Memeleri küçük veya büyük, sarkık veya dik diye basitçe ayırmak mümkün değildir. Her kadın sadece kendi memesini gördüğünden yukarıdaki değerlendirme dışında bir değerlendirme de yapamaz. Tabi yukarıdaki kavramların bir de vücuda göre ve subjektif değerlere göre belirlendiğini düşünürsek milyonlarca farklı meme vardır diyebiliriz.

İşin bir de meme başı şekli ve boyutu bölümü var ki o daha da karmaşık. Bugün daha çok farklı forma sahip küçük memelere yapılabilecek meme büyütmeden bahsedeceğiz.

Meme büyütme ameliyatı konusunda çok şey yazıldı. Bu yazıda detaya girmeyeceğiz. Sadece en çok kullanılan yöntem silikonla meme büyütmedir vede vücut yapısı uygun olanlara da yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yapılabilir diyeceğim.

Tüp meme deformitesi: ülkemizde memesinin küçük olduğunu düşünerek estetik cerrahlara başvuruda bulunan kadınların % 10’unda tüp meme deformitesi mevcut. Bu meme şeklinin ana özelliği meme başının çok büyük olması, hatta biberon başına benzemesi, memenin tüp şeklinde aşağı doğru sarkması vede meme alt yuvarlaklığının olmamasıdır.

Bu kadınlar kendi memeleri dışında meme görmediklerinden, sadece memelerinin küçük olduğunu düşünürler. Bu şekil bozukluğunun da dereceleri var. Meme büyütme işlemi de buna göre planlanmaktadır. Tabanı aşırı dar olmayan memelerde, meme başı da aşırı büyük değilse sadece meme silikonu koyarak sorun çözülebilir.

estetik

Zayıf olmayan kişilerde bu işlem tatmin edici sonuç sağlıyor. Zayıf kişilerde ise bazen alt meme dokusunun 6 ay sonra yağ enjeksiyonu ile şekillendirilmesi planlana biliyor. Meme başı çok büyük olan kişilerde meme başının da uygun ölçüye küçültülmesi gerekebiliyor. Bu hastaların çoğunda her iki meme de birbirinden boyut vede şekil olarak farklıdır.

Bu sebeple mümkün olan en yakın boyut ve şekil sağlanmaya çalışılır. Bu durum farklı boyutta silikon konularak, meme başı yeri vede boyutu değiştirilerek sağlanabilir. Silikonla meme simetrisi sağlama; memelerin göğüs kafesinde yapıştığı yer, meme başının, meme dokusunda bulunduğu konum farklı olabilir. Tüm bunların hastalar farkında değildirler. Çizim sırasında söylediğimizde çok şaşırırlar genellikle. Bu durumda konulan silikon seviyesi ile bu görünüm kamufle edilmektedir.

Meme başı yeri ile aşırı derece bir fark yok ise oynama yapılmaz. Ancak meme altı çizgileri daha çok alttakine göre ayarlamak tercih edilir. Böylece göğüs kafesinde silikonun bulunduğu seviye mümkün olduğu kadar aynı olması sağlanır” dedi.

Göğüs kafesinde seviye farkının olabildiğini ifade eden Dr. Defne Erkara, “Bu da memeler aynı boyutta iken birinin diğerinden daha büyükmüş gibi görünmesine neden olabilir. Bu durum farklı yükseklikte silikonlar konularak kolayca çözülebiliyor. Göğüs kafesinde doğumsal bazı deformiteler olabiliyor. Mesela kuş göğsü tarzı göğüs kafesi olan kişilerde meme dokusu koltuk altına doğru yayılmış gibi oluyor.

Daha yüksek profilli protez konarak memenin belirginleştirilmesi sağlanıyor. Kunduracı göğsü dediğimiz deformitede ise göğüs orta kısmı çökük görünümlü oluyor. Meme iç kısmı ise gelişmemiştir. Bu durum, uygun boyutta konulan protez ile kolayca aşılabilecek bir durumdur. Her iki durumda da hem meme dokusu belirginleşmiş olur, hem de göğüs kafesindeki deformite büyük oranda gizlenmiş oluyor.

Bu yazı ile meme büyütme ameliyatının çok da basit bir ameliyat olmadığını, olayın sadece meme büyütme olmadığını anlatmaya çalıştık. Bu sebeple ameliyat öncesi muayene ve değerlendirme çok önem taşır. Burada edilen bilgiler doğrultusunda ameliyat planı yapılmaktadır. Teknik zor değildir, hasta için ameliyat da zor değildir aslında. Fakat başarı ayrıntılarda ve tecrübede saklıdır” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: İHA

Daha detaylı bilgi için ilgili linkten bilgi alabilirsiniz..

https://www.esteworld.com.tr/ew/a1-1-meme-estetigi-ist?gclid=CjwKCAjwx_boBRA9EiwA4kIELs_ecukaraQf2o4p8yeW0UzTjVYghlSvTGWJN7Gacc64LrJdADXldBoC4XAQAvD_BwE