Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Bebeğim ne kadar ek gıda almalı?

Katı gıdalarla yeni tanışmaya başlayan bebeğiniz için gıdanın miktarı çok önemlidir.

Bebekler her seferinde ne kadar ek gıda almalı?

Her şeyden önce bebeğinizin ilk tanışacağı gıda kesinlikle püre halinde vede akışkan olmalıdır. Kolay yutabileceği vede sindirebileceği şekilde ek gıdaya başlamanız onun sağlığı açısından son derece önemlidir.

İlk katı gıdaya tadana kadar hep sıvı ile beslenmiş bebeğinizin birden bire katı gıdalara alışmasını yada iştahla yemesini beklemeyin. Bu zaman içerisinde gelişebilecek tat vede çiğneme duygusu ile paralel bir duygudur.
Katı gıdaya başlayacağınız ilk gün bebeğinize bir tatlı kaşığı kadar katı gıda vermelisiniz. Bebeğinizin kolaylıkla kavrayabileceği onlar için özel tasarlanmış mama kaşıklarını kullanmanız iyi olacaktır.

Eğer çok beğendiğini vede bir daha istediğini hissettiriyorsa bir kez daha bir tatlı kaşığı kadar verin.
Hiç hayal ettiğiniz gibi olmadı vede bebeğinizin hiç ilgisini çekmediyse o zaman ona koklaması ve biraz eliyle oynaması ve hissetmesi için zaman tanıyın.


Birden mucizeler olmasını vede sizin gibi yemeye başlamasını beklemek bebeğinizi yoracak ve psikolojik olarak etkileyecek bir tavır olur, ısrarcı olmayın.
Katı gıdayı verdikten sonra emzirmeye yada mamasını vermeye devam edin.
Katı gıda ile ilk tanışma anında aç olmasına özen gösterin ki ilgisini daha fazla çeksin.

Aynı süreci ve aynı gıdayı 2 ile 3 gün daha devam ettirin. Alıştıkça vede istedikçe miktarı ve zamanı arttırabilirsiniz.
Bu süreç tamamen bebeğinize bağlıdır. Kendi kendinize planlar yapmaktan vazgeçin mutlaka. Sabırlı olun vede bebeğinize yeni başlangıçlar için zaman tanıyın.
Zamanla süt miktarı azalacak vede tükettiği katı gıda miktarı tam bir öğün yemek haline dönüşecektir.

kaynak:mynet.com