Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Bebeklerin saçı nasıl kesilmeli?

Bebeklerin ilkleri hep çok özel vede çok güzeldir. Saç kesimi de bunlar arasında yer alır. Bazı bebekler ilk doğduklarında saçlı bazıları ise saçsız oluyorlar. Ama aylar geçtikçe saçları uzuyor ve onu rahatsız edici bir boyuta ulaşabiliyor.

Terletiyor veya gözlerine geliyor vs. Bu sebeple bebeğinizin ilk saç kesimi konusu anne vede babaları hep düşündürüyor. Acaba doğru zaman mıydı?, ya bir yerine zarar gelirse veya evde yapabilir miyiz yoksa kuaföre mi götürsek, bebek kuaförü olması önemli mi? gibi daha bir soru akıllarında uçuşmaya başlıyor.

Aslında sanıldığı kadar komplike bir durum yok ortada. Sadece biraz dikkatli vede özenli olmanız yeterli olacaktır. Eğer bebeğinizin saçını kestirmeye karar verdiyseniz önemli olan nerede kestirmek isteyeceğiniz olacaktır. İşini profesyonel bir şekilde yapan bir kuaföre de gidebilirsiniz, evde kendiniz de birinden yardım alarak kesebilirsiniz aslında.

Bebeğinizin saçını keserken dikkat etmeniz gerekenler:

Bebeğinizin saçını eğer evde kesecekseniz mutlaka yanınızda biri olmalıdır. Tecrübesine güvendiğiniz vede soğukkanlı olan biri. Çünkü biriniz bebekle oynarken vede onu tutarken diğeri de saçı kesmeli. Bir kişi olarak yapmaya çalışırsanız ortaya tehlikeli durumlar çıkabilir.

Saç kesimi esnasında bebeğinizin durması vede sizin elinizi ayağınızı bir araya sokmaması için sevdiği oyuncakları ve onu rahatlatacak bir ortam yaratabilirsiniz.


Onu asla korkutmamalısınız ve bağırmamalısınız. Çünkü bu durum onu etkiler vede her seferinde aynı duyguyu yaşamasına sebep olur.
Makası kullanan kişi son derece dikkatli olması gerekir. Bebeğinin hareketlerini göz önünde bulundurmalı vede makasın gözüne ve yüzüne gelmemesi için pür dikkat olmaya özen göstermelidir.

Bebeğin kafası sabit tutulmalı vede hareket etmesine izin verilmemelidir.
Bebeğinizin saçını keserken hafif saçını ıslatmanız yararlı olacaktır. Nemli saçı tarayarak daha kolay kesebilir vede şekil verebilirsiniz. Eğer bebeğinizin saçını kuaförde kestirecekseniz mutlaka güvendiğiniz bir kuaför olmasına özen göstermelisiniz. Güler yüzlü vede sevecen olması önemlidir.

Evde dikkat etmeniz gereken her şey kuaförde de aynen geçerlidir.
Bebeğinizin saçını kestirdikten sonra mutlaka yıkamanız gerekir. Kesilmiş saçlar onu rahatsız edebilir yada onları yutmasına neden olabilirsiniz.

Kaynak:mynet.com