Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Göğüs ağrısının 5 önemli nedeni!

Göğüs ağrısının 5 önemli nedeni! (Her göğüs ağrısı kalp krizini düşündürmemeli!)

Göğüs ağrısı denildiğinde genellikle herkesin aklına ilk olarak kalp krizi geliyor fakat toplumdaki yaygın inanışın aksine, göğüs ağrılarının önemli bir kısmı kalpten kaynaklanmıyor.

göğüs ağrısı

Göğüs ağrısının kalp hastalığının yanı sıra ciddi akciğer hastalıklarının da ilk habercisi olabileceği uyarısında vurgulayan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Öner Dikensoy, “Bu sebeple eğer belirgin başka bir sebebi yoksa ve ağrı, şiddeti azalmadan bir haftadan uzun sürmüşse, en yakın zamanda bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmak yaşamsal öneme sahip” diyor. 

Peki hangi etkenler göğsümüzde ağrı gelişmesine yol açıyor? Dr. Öner Dikensoy, göğüs ağrısının altında yatan 5 önemli sebebi şöyle aktarıyor:

güğüs ağrısı

Kalp damar hastalıkları olabilir,

Kalp damar hastalarının kışın soğuk havalarda, özellikle hava kirliliğinin yoğun olduğu dönemlerde uzun süre dışarda kalmaları vede efor sarf etmeleri tehlikeli olabiliyor. Mesela, soğuk ve kirli hava nedeniyle koroner arterlerde (kalbe kan taşıyan ana damarlarda) spazm gelişebiliyor. Spazm bu hastalarda göğüs ağrısı, efor sırasında göğüs ön duvarında baskı şeklinde ortaya çıkıyor vede nefes kesen bir özellik sergiliyor.

Ağrı hasta dinlendiği zaman kısa süre içinde geçmekte. Ağrı eğer geçmiyor ve 30 dakika yada daha uzun sürüyorsa, kollara, çeneye veya sırta yayılım gösteriyorsa bu tablonun kalp krizinin habercisi olabilir. Bu durumda hastaların hareket etmekten kaçınarak vede zaman kaybetmeden yardım isteyerek en yakın hastaneye başvurmaları çok önemli.

göğüs ağrısı

Kas iskelet sistemi zedelenmeleri olabilir,

Akciğer hastalıkları sonucu oluşan göğüs ağrılarının en sık görülme nedeninin, üst solunum yolları yada akciğer enfeksiyonları sonucu gelişen ve uzun süren öksürüklerin ardından oluşan myalji, bir başka deyişle kas ağrısı olduğunu söylüyor. Özellikle de uzun süreli ve şiddetli öksürüklere bağlı olarak kas iskelet sisteminin hasar görmesi sonucu batıcı özelliğe sahip ve hareket etmekle artan göğüs ağrıları olabiliyor.

Hatta bazen şiddetli öksürük sebebiyle bir veya birden çok kaburgada kırık gelişebiliyor. Kaburgada kırık, oturup kalkarken ve yatarken ciddi, batıcı karakterli göğüs ağrılarının oluşmasına yol açabilmekte. Bunun dışında ters bir hareket yapmak vede ağır kaldırmak gibi sebeplerle de kas ağrıları oluşabiliyor.

Akciğer hastalıkları neden olabilir,

Göğüs ağrısı astımın ilk sinyali olabilmekte. Astımlı hastalarda, bazen öksürük vede nefes darlığı gibi belirtilerin yanında, bazen ise tek bulgu olarak, göğüs ön duvarında baskı şeklinde ağrı ortaya çıkabiliyor. Pulmoner hipertansiyon denilen akciğer damarları içindeki basınç artışının da ilk habercisi yine göğüs ağrısı sebep olabiliyor.

Ayrıca akciğer zarını ilgilendiren durumlarda, mesela akciğer zarı iltihabı veya akciğer zarına yakın damar tıkanıklığında göğüs kafesinin yan taraflarında nefes alıp vermekle bıçak batar tarzda hissedilen ağrılar gelişebilmekte. Akciğer hastalıkları açısından bir diğer önemli durum da, sürekli olan ve sırtta, omuzda yada göğüs duvarı üzerinde sızı tarzında ya da zonklayıcı tarzda, özellikle gece hissedilen ağrılar. Bu tür ağrılar sigara içen vede 40 yaş üzeri kişilerde akciğer kanserinin ilk belirtisi olabiliyor.

Mide bağırsak sistemi hastalıkları sebep olabilir,

Mide bağırsak sistemi hastalıklarıyla ilişkili sorunlarda, özellikle de gastrit yada gastroözefajiyal reflü hastalığında; göğüs ön duvarında bazen yanma tarzında bazen de ayva yediğimizde gelişen yutakta takılma hissine benzer ağrılar görülebiliyor. Bu ağrılar mide asit içeriğinin yemek borusuna kaçması sebebiyle gelişiyor.

Panik atak baş bir sebebi olabilir,

Panik atak vede benzeri durumlarda, hava açlığı şeklinde hissedilen nefes darlığı ve çarpıntıyla birlikte göğüs duvarının herhangi bir noktasında, bazen kalp hastalığı belirtilerini taklit edebilecek ağrılar oluşabiliyor.

Psikolojik sebeple gelişen ağrıların kalp hastalığı sonucu ortaya çıkan ağrılardan farkı ise hastanın efor sırasında rahat olup ağrıyı istirahat halindeyken hissetmesi.

 

Kaynak:ntv.com.tr
Fotoğraflar: Acıbadem Sağlık Grubu