Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Yaşlandığınızı gösteren 9 biyolojik belirti

9 biyolojik belirti sizdede var ise yanlanıyorsunuz demektir…

İspanya’daki Ulusal Onkolojik Araştırmalar Merkezi’nden doktor Manuel Serrano, “Yaşlanma Emareleri” adlı yeni yayımlanan araştırmayı yapan doktorlardan biridir. Uzmanlar yıllar geçtikçe vücudumuzda yaşanan süreçleri listeledi.

yanlanma
yaşlılık belirtileri

“Yaşlanma Emareleri” adlı araştırmayı yapan doktorlardan biri olan Ulusal Onkolojik Araştırmalar Merkezi’nden doktor Manuel Serrano; “Biyolojik anlamda, yaşlandıkça daha iyiye giden hiçbir şey bilmiyorum” değerlendirmesini yaptı ve Serrano BBC’ye yaptığı açıklamada,

“Bunlar kaçınılmaz faktörlerdir. Yaşam biçimi vede genetiğe bağlı olarak bazı insanlarda daha çok, bazılarında da daha az görünür oluyor. Fakat mutlaka yaşanıyor” dedi.

BBC Türkçe’de yer alan haber de, aralarında insanların da bulunduğu memeli canlılarda yaşlanma emaresi olarak kabul edilen 9 faktör şunlar…

1. DNA’daki hasar birikiyor

dna
DNA’mız hücreler arasında iletilen genetik kodumuzdur. Yaşlanmayla birlikte iletim sürecindeki hatalar artmakta. Ve bu hatalar hücrelerde biriktiği bir gerçek. Genetik istikrarsızlık ise kök hücrelere zarar verebiliyor. Hatalar biriktikçe, kanserli hücrelere bile dönüşebilmektedir.

2. Kromozomlar yıpranıyor

DNA zincirlerimizin ucunda kromozomlarımızı koruyan kapak gibi yapılar vardır. Tıpkı, ayakkabı bağının ucundaki plastik koruyucular gibidir.
Bunlara  telomer denilmekte. Yaşlandıkça bunlar yıpranıyor vede kromozomlar korumalarını kaybediyor. Bu da yanlış bir şekilde kopyalanmaları anlamına geliyor vede sorunlara yol açabiliyor.

3. Hücre davranışları etkileniyor

Vücutlarımızda DNA ifadesi adı verilen bir süreç yaşanmakta. Bu süreçte belirli bir hücredeki binlerce gen, hücrenin ne yapacağını belirliyor. Mesela, hücrenin, bir deri hücresi mi yoksa bir beyin hücresi mi olacağı böylelikle belirleniyor. Zaman vede yaşam biçimimiz bu talimatların nasıl verildiğini etkiliyor. Bu nedenle hücreler yapmaları gerekenden farklı davranabiliyorlar.

4. Hücre yenileme kapasitemizi yitiriyoruz

4. Hücre yenileme kapasitemizi yitiriyoruz

Hücrelerimizdeki hasarlı unsurların birikmesini önlemek için, vücutlarımız sürekli olarak hücre stoğunu yenileme kapasitesine sahiptir. Fakat bu kapasite yaşlandıkça azalıyor. Daha sonra hücreler işe yaramayan veya toksik proteinleri biriktirmeye başlıyor. Bunların bazıları Alzheimer vede Parkinson hastalıklarıyla ve kataraktla ilişkilendiriliyor.

5. Hücre metabolizması zamanla kontrolü yitiriyor

hücre

Zamanla hücreler, yağ vede şeker gibi maddeleri işleme kapasitelerini kaybediyor. Hücrelerin alınan besinleri düzgün bir şekilde metabolize etme yeteneği ortadan kaybolduğunda, şeker hastalığı gibi hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Daha yaşlı vücutlar artık yedilen her şeyi işleyemiyor.

6. Mitokondrilerin faaliyeti duruyor

zamanla yaşlanma

Mitokondri, hücrelere enerji sağlıyor, fakat yıllar geçtikçe etkinliklerini kaybediyorlar. Mitokondrilerin iyi çalışmaması DNA’ya zarar vermekte. Bazı çalışmalarda, mitokondri faaliyetini tamir etmenin, memelilerde ömrü uzattığı sonucuna varılmıştır.

7. Hücreler zombiye dönüşüyor

hücreler

Bir hücre aşırı hasar görünce, diğer hasarlı hücrelerin üremesini önleyen bir araç olma özelliğini kaybediyor. Bölünmeye devam ediyor, fakat ölmüyor.

8. Kök hücrelerin enerjisi bitiyor

zamanla yaşlanma

Yenilenme potansiyelindeki azalış, yaşlanmanın en karakteristik unsurlarından biridir. Kök hücreler yoruluyor vede yenilenme fonksiyonlarını kaybediyorlar.

9. Hücrelerin birbirleriyle iletişimi sona eriyor

Hücreler sürekli birbirleriyle iletişim halinde, fakat bu kapasite zamanla azalıyor. Bu da iltihaplanmada artışa yol açıyor vede “diyaloğun” önündeki sorunları büyütüyor.

Kaynak: BBC Türkçe