Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Zayıflarken en çok yapılan 11 hata

Zayıflarken yapılan hataları sıraladık. İşte 11 hata!

“3 öğünde tek bir gıda yiyorum”, “Kahvaltı etmeyince kilo veriyorum”, “Su içersem ödem yapar” gibi cümleleri çevremizde kilo vermek isteyen pek çok kişiden sıkça duyduğumuz sözler.

Fakat bilinçsizce yapılan bu uygulamalar kilo verdirmiyor aksine kişiye fazla kilo olarak geri dönebiliyor.

zayıflama
zayıflama

Pek çok kişi kilo vermenin sağlıklı olacağını düşünürken, pek de sağlıklı olmayan yöntemleri tercih edebiliyorlar. Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Rumeysa Kalyenci, “Ancak bazı beslenme hataları kilo verdirebilir fakat vücutta kalıcı hasarlara yol açabilir ya da yeniden kilo almaya neden olur” diyor.

Dyt. Rumeysa Kalyenci, en çok yapılan diyet hatalarını şöyle sıralıyor;

Öğün atlamak

Zayıflamak uğruna pek çok kişi öğün atlama hatası yapmaktadır. Özellikle kahvaltı öğününü atlanıyor. Pek çok kişide öğün atlandığı zaman kilo verilecek algısı bulunmaktadır. Fakat bu yanlış bir davranış biçimidir. Bir süre kilo verilir gibi görünse de, gerekenden daha az kalori alındığı için metabolizma duracaktır. Metabolizma durunca, kilo verme hızı yavaşlar veya kilo alınmaya başlanır.

Diyete ilk başlandığında öğün atlayarak hızlı kilo verilir fakat iki ay sonunda kilo verme tamamen durur. Bu kez vücudu şaşırtmak için yeni diyetlere başlanır fakat bu kalıcı kilo vermeyi getirmez, aksine verilen kilo iki misli halinde geri alınır.

Ekmek yemeyi bırakarak kilo vereceğini düşünmek

Genelde karbonhidrat olmayan diyetlerle kilo verileceği algısı vardır vede bu yanlış bir algıdır. Karbonhidratı tamamen kesmek kişiyi şekerli gıdalara, pastane ürünlerine yöneltirler. Bu anlamda yapılan en büyük hata ekmeği tamamen hayattan çıkartmak olacaktır. Ekmeğin içeriğindeki maddeler mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlamakta.

Ekmek kesildiğinde, öğünde doygunluk sağlanmıyor. Bulgur, karabuğday, makarna gibi besinler beslenmeden çıkartıldığında kişide mutsuzluk hissi olur vede şekerli gıdalara yönelim artar.

Diyet yaparken karbonhidratı vede karbonhidratın en önemli kaynaklarından biri olan ekmeği bırakmamak gerekir. Bu aşamada bireyler doğru karbonhidratı seçmeye çalışmalıdırlar. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği; pirinç yerine bulgur tercih edilmesi gerekir.

Hamur işi tüketmek:

Poğaça, açma gibi pastane ürünleri her gün tüketildiğinde hem vücuda zarar verir hem de kilo aldırırlar. Bir tanesinin kalorisi 250 – 450 kalori civarında değişen bir poğaça arada bir tüketilebilir ancak bunu sürekli hale getirmemek gerekir. Tam buğday unundan yapılan bir dilim ekmek hem doyurucu olacaktır hem de içeriğindeki besin öğeleri kan şekerini dengelediği için kilo verdirmeye mutlaka yardım edecektir.

Hamur işi ürünler kan şekerini hızlıca yükseltip, hızlıca düşürür vede açlık hissini artırır. İlla hamur işi yenmek isteniyorsa 2 dilim ekmek yerine kahvaltıda yarım simit, bir dilim ekmek yerine simidin üçte biri tüketilebilir.

zayıflama
zayıflama

Ödem yapar diye su içmemek:

Bazı kişiler su içmenin ödem yaptığını düşünüp fazla su tüketmek istemiyorlar. Fakat bu yanlış bir algıdır. Aksine ödem atmak için su içmek mutlaka gerekmektedir. Kilo başına 30 ml su içilmesi gerekir. Yani 60 kilo olan bir birey, günde 1.8 litre su tüketmeli mutlaka. Soğuk havalarda vücut terlemediği için daha fazla ödem tutuyor.

O sebeple soğuk havalarda su tüketiminin artırılması gerekmektedir. Suyun yeterli miktarda tüketilmemesi, hem sindirim sistemini hem de metabolizmayı yavaşlatmaktadır. Günlük su tüketiminin gerekenden az olması, çay yada kahve tüketimin fazla olması, vücudu susuz bırakır, metabolizmayı yavaşlatır.

Porsiyonlara vede pişirme şekillerine dikkat etmemek:

Pek çok kişi porsiyon kontrolü hiç yapmamaktadır. Diyetlerde genelde bol salata ibaresi hep vardır. Fakat bu bol salata kavramı bir kase miktarında olmalıdır. Mesela bol salata diyerek yarım kilo domates tüketilirse kilo alınır, bir domates tüketilirse kilo verilir.

Diyette kırmızı et varsa bu ızgara olmalıdır. Fakat kişi verilen gram kadar döner yemek isterse bu doğru bir beslenme olmaz. Pişirilme şekillerinde görülmeyen yağ vardır. Özellikle meyvelerde vede kuruyemişler de porsiyon kontrolü yapılamamaktadır. “Kilo aldırmaz” diyerek verilen miktarın fazlasını tüketmek kilo olarak geri dönecektir.

Şok diyetler uygulamak:

Şok diyetler arada bir uygulanabilen fakat sürekli yapılmaması gereken bir beslenme türüdür. Her bireyin günde alması gereken karbonhidrat, yağ, protein, mineral vede vitamin miktarı vardır.

Bireyler uzun bir süre alması gerekenden daha az besin alırsa vücut durur. Şok diyetler asla 2 günden fazla uygulanmaz. Uygulanmasının nedeni kilo verme süreci durursa, metabolizmayı şaşırtmak içindir. Uzun vade yapılmamalıdır.

Diyet ürünlerle zayıflamaya çalışmak:

Bir paket diyet bisküvi yendiğinde bir çikolata ile zaman zaman aynı oranda kalori alınabilmektedir. Diyet ürünlerde de porsiyon kontrolü sağlanmalı, asla fazla tüketilmemesi gerekir.

Meyveli yoğurt değil de normal yoğurt tüketilmesi, 2 tane diyet kraker yanına küçük bir kibrit kutusu kadar peynir ya da küçük kutu bir yoğurtla diyet ürünler tüketilebilir

sıvı tüketmek
sıvı tüketmek

Diyet içecekleri sınırsızca içmek:

Araştırmalar asitli diyet içeceklerin zararlı olabileceği yönünde sonuçlar vermektedir. Her gün olmasa da haftada 1 ya da 2 gün bu tür içecekler tüketilebilir.

Sınırsızca tüketilen her gıdada olduğu gibi asitli içecekler de vücuda zarar verebilir. Fakat kişi asitli içecek ihtiyacı hissederse, ona soda, limon ve tarçın üçlüsü önerilebilir. Bu hem asitli içecek isteğini bastırır hem de içindeki tarçınla kan şekeri dengelemesi yapılacaktır.

Tek tip diyet uygulamak:

Yetersiz vede dengesiz beslenmeye yol açması sebebiyle tek tip beslenmeyi öneren diyetlerden kaçınılmalıdır. Sadece protein, sadece karbonhidrat, sadece çorba veya sadece sebze tüketilen diyetler kısa sürede hızlı kilo verdirebilir ama bunların vücuda zararı çok büyük olur.

Gıda etiketlerini okumamak:

Alınacak diyet bir ürün bile olsa satın alırken içerdiği enerji, yağ miktarı, şeker içerip içermediği gibi konular zayıflamak vede sağlıklı beslenmek için önemlidir. “Şeker içermez”, “Light” ibaresi görüldüğü zaman mutlaka etiketi okunması gerekir. Bu ne tüketildiğinin farkında olunması açısından faydalıdır.

Kendi kendine diyet yapmaya çalışmak:

Diyet yapılmadan önce mutlaka bir dahiliye uzmanından yardım alınmalı vede kan tetkikleri yaptırılmalıdır. Bu tetkikler akabinde bir beslenme vede diyet uzmanına başvurulmalıdır.

Herhangi bir uzman kontrolüne girmeden başarılı olma oranı oldukça düşüktür. Nasıl ki arabaların bakımları düzenli yaptırılıyorsa, kişiler de zayıflama konusuna bu titizlikle mutlaka yaklaşmalıdır.

Kaynak:ntv.com.tr