Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Canan Karatay: Bebeklere zeytinyağı içirin

Canan Karatay: Anne sütünde ne varsa zeyinyağında da aynısı var

bebek sağlığı

Zeytinyağının kalp başta olmak üzere vücudun birçok organına yararlı olduğunu vurgulayan Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, zeytinyağı kullanımının artırılması gerektiğini söyledi.

Zeytinyağını anne sütüyle kıyaslayan Karatay, şöyle bilgi verdi: “Zeytinyağı, en sağlıklı meyve suyudur. Zeytinyağı, anne sütünün aynısıdır; çünkü ana sütünde ne varsa zeytinyağında da aynısı vardır. Tabii soğuk sıkım, sağlıklı, bozulmamış, içine başka şeyler katılmamış zeytinyağından bahsediyorum. Anne sütünden de hiçbir farkı yoktur.

Doğanın biz yetişkinlere sunduğu bir ana sütüdür zeytinyağı. Çocuklara rahatlıkla zeytinyağı verebilirsiniz. Bunun bir tek farkı vardır; ana sütünde, hayvansal kolesterol, zeytinyağında ise bitkisel kolesterol de vardır. Kolesterol olmasa şu yeşil yaprak dahi olmaz zaten. Şeker vede kolesterol hepsinde var.

Zeytinyağını meyve suyu olarakta tüketebilirsiniz. Bebeklerinize çok rahatlıkla dengeli bir biçimde yani ölçüsüne göre içirebilirsiniz. Bebeklerin biberonlarının içine yada bebek mamalarının içlerine bir küçük çay kaşığı zeytinyağı koyabilirsiniz. Bebeklerin gazı gider, rahatlar vede büyümesi de kolaylaşır.”

Karatay, zeytinyağının her yaşta tüketilmesinin sağlığa yararlı olacağını da sözlerine ekledi.

 

Kaynak:milliyet.com