Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuğunuza disiplin aşılamak için “dikkat dağıtma” yöntemini kullanın…

Çocuklara ve ya çocuğunuza disiplin aşılamak için dikkat dağıtma yöntemini kullanabilirsiniz.

Çocuklara disiplin aşılamak için dikkat dağıtma yöntemine başvurarak bu süreci daha kolay hale getirebilirsiniz. Bu kolay yöntemi nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz!

Dikkat dağıtma metodu, özellikle küçük çocuklarda genelde iyi bir davranışsal yönetim aracıdır. Küçük çocukların ilgisini ve dikkatini dağıtmak, istenmeyen davranışlara yol açabilecek durumlardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Dikkat dağıtma, anne, babalar yani ebeveynler çocuklarının davranışlarının sorunlu olabileceğine inandıklarında etkili bir stratejidir. Mesela, çocuklar kızgın ve sinirli olduklarında, uzun süre oturduklarında onlar için zor bir aktivite yaparken faydalı olacaktır.

Dikkat dağıtma yönteminin uygulanması çok kolaydır. Esasen, ilginç veya özel bir şeyi göstermeniz, konsantrasyonu artıran basit bir oyun önermeniz ve ya basit nesnelerle oynamanız yeterli olacaktır. Temel olarak, bir çocuğu rahatsız edecek ve eğlendirecek bir şey seçmelisiniz. Her şey olası bir dengesiz davranışa engel olmak veya engellemekle ilgili olacağını unutmamalısınız.

Dikkat dağıtma metodu ve uygulanması için ipuçlarımız ise,

Daha öncede belirttiğimiz gibi, dikkat dağıtma yöntemini uygulamak oldukça basittir, özellikle
de çocukların davranışlarının genellikle etraflarında olup bitenlerle yönlendirildiğini göz önüne aldığımızda işe yaradığını göreceksiniz. Küçük çocuklarda prefrontal lobları henüz tam olarak gelişmediğinden dikkatlerini yetişkinler gibi kontrol edemezler. İşte bu, yararlanabileceğiniz bir şeydir.

Bunu yapmak için aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmalısınız:

* Çocuğunuzun istenmeyen davranışları tetikleyebilecek aktivite ve ya uyaranlara bir alternatifi olmalıdır. Yeni bir aktivite, oyuncak veya oyun sunun veya onlara sahip oldukları oyuncaklarla yapabilecekleri yeni bir şey öğretin ve yaratıcı olmaya özen gösterin!

* Çocuğun ortamını değiştirin. Çocuklarınızı yeni bir yere götürün. Onları daha önce hiç bulunmadıkları bir yere götürürseniz, böylece yeni bir bakış açısı kazanmalarını sağlayabilirsiniz.

* Yeni dikkat dağıtıcı uyarılara yanıt vermelerinin zor olduğu anlar için birkaç kaynak hazırladığınızdan emin olmanız gerekir.

Eğer, davranışsal sorunları olan daha büyük çocuklar söz konusuysa, bu durumda aşağıdaki gibi diğer stratejileri kullanabilirsiniz:

* Çocuğun o anki konuşma konusunu değiştirin.

* Çocuğunuza, basit bir oyun veya etkinlik önerin ve çocuğunuzun dikkatini çekecek kadar ilginç olduğundan emin olun.

* Çocuğunuza bunalmış veya engellenmiş olduğunu hissettiğinde kendi kendine yapabileceği farklı alternatif aktiviteler önerin.

Faaliyetlerin, çocuğun içinde bulunduğu bu sinir bozucu durumdan çıkmasına yardımcı olduğundan emin olun.

Dikkat dağıtma ve yönlendirme nasıl yapılmalıdır?

Dikkat dağıtma metodu, dikkati yeniden yönlendirmeyle ilgili düzeltici ve etkili bir yöntemdir. Yönlendirme, çocuğun dikkatini zararsız faaliyete veya uyaranlara odaklanmayı içerir.

Dolaylı olarak, çocuğun dikkatini dağıtmak, onları iyi bir davranış kaynağı olarak kullanmamız için bizi ilgilendiren faaliyetleri yeniden değerlendirmeyi önerir. Bunları kullanarak çocuğu ödüllendirebilir ve özgüvenlerini güçlendirebiliriz. Başka bir deyişle, çocuğu teşvik almasının kolay olduğu bağlamlara yerleştiririz.

Dikkat dağıtıma metodu ile olumsuz davranışları pekiştirmediğinizden emin olmalısınız…

Çocuklarımızı disipline etmek için dikkat dağıtma yöntemini kullanmak istiyorsak, hepimizin aklında tutmamız gereken bir şey var. Çocuğunuz birini incittikten veya sinir krizi geçirdikten sonra eğlenceli ve ödüllendirici bir faaliyet önerirseniz, istemeden de olsa o davranışı ödüllendirmiş olursunuz. Kötü ödüllendirmiş olursunuz. Kötü davranışları tahmin etmek için dikkat dağıtma yöntemini kullanmak daha iyidir. Bu şekilde, daha fazla alternatifiniz olacaktır.

Ayrıca dikkat dağıtma yönteminin her durum için uygun olmadığını bilmeniz gerekir. Mesela, çocuğun yaptığı şeyin yanlış olduğunu anlaması için öfke nöbetine son vermek istemediğiniz bir zaman olabilir. Bu nedenle, uygulamadan önce bu metodu kullanacağınız bağlamı değerlendirmeniz çok önemli olacaktır.

Bu anlamda yapılacak ideal şey, farklı eğitim ve disiplin stratejilerini akıllıca birleştirmektir. Bu, müdahalenizin bağlamı ne olursa olsun verimli olmasını sağlayacaktır. Bu konuda bilgili olun: ne kadar çok disiplin aracı kullanırsanız o kadar iyi. Aslında, bir disiplin yöntemine ne kadar bağımlı olursanız, yöntem o kadar az etkili olacağını unutmamalısınız.

Ayrıca dikkat dağıtma yöntemini kullanırken çocuğun tepkisine dikkat etmeniz gerekir. Uygulamada olabildiğince tutarlı olmalısınız. Esnek olmayı unutmayın ve bu beklendiği gibi işe yaramadığında başka bir yöntem uygulayın.

Fiziksel cezalandırmaya alternatif olarak dikkat dağıtma metodu kullanın

E. Gershoff, 2010 yılından, bugüne dek disipline ilişkin birçok araştırmanın, çoğunlukla ebeveynlerin fiziksel ceza kullanımına odaklandığını açıkladığı bir çalışma yayınladı. Bunun en muhtemel nedeni ise, fiziksel cezanın, çocukları disipline etmenin çok tartışmalı bir yolu olmasıdır.

Bununla birlikte, fiziksel ceza, ebeveynlerin çocuklarının olumsuz davranışlarını yok etmek ve olumlu davranışları teşvik etmek için kullandıkları birçok disiplin tekniğinden biridir. Bu yöntemle, dünyadaki her ebeveynin fiziksel cezaya başvurduğunu kast etmiyoruz. Birçok ebeveyn günlük olarak fiziksel cezayı kullanmasına karşın, diğerleri tamamen buna karşı çıkmaktadır.

Buna ek olarak,  2007 senesinde yapılan bir çalışmada ebeveynler tarafından yaygın olarak kullanılan 10 farklı disiplin taktiği incelenmiştir. Bu çalışmada beklenmeyen sonuçlar ortaya çıktı. Fiziksel ceza aslında okul öncesi yaştaki çocukların ebeveynleri tarafından en az kullanılan üç teknikten biri. En yaygın teknikler çocuğun davranışlarını kontrol etmek, çocukla mümkün oldukça konuşmak, dikkat dağıtmak ve modellemekti.