Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

öfke

Öfkeli Anında Çocukla İletişim Nasıl Olmalı?

Öfke ve sinirli anında çocuklarımızla olan iletişimimiz nasıl olmalı?

ofke

İnsan yaratılış gereği doğduğu andan itibaren yaşamını sürdürebilmek için belirli gelişim evrelerini tamamlamak zorundadır. ilk olarak bebeklikten başlayan gelişim evrelerinde farklı duygular yer almaktadır. Bu duygulardan birisi de öfkedir. Bebeklik dönemindeki öfke, bebeğin ihtiyaçlarından kaynaklı ağlama hâlleridir. Bebeğin bu durumun öfke ile olan bağlantısı,  ilerleyen gelişim evrelerinin yaş grubundaki değişim şeklindedir. Anne ile babaya düşen görev ise çocuklarının bu evrelerindeki öfke anlarında, çocuklarına doğru bir şekilde destek olmaktır.

öfke

1. Öfke anında mekânı değiştirmek önemlidir

Öfke yaşayan bir çocuğa, olayda öfke durumuna sebep olan kişiler var ise mekânı değiştirmek çocuktaki öfke hâlinin uzamasını engellemeye oldukça yardımcı olacaktır. Olay yerinden uzaklaştıktan sonra durumu çocuğumuzla konuşmaya yavaş yavaş başlayabiliriz.

2. Çocuğumuzla konuşma tarzımızın anlaşılır olması önemlidir

Çocuğumuzun öfkelenmesinin sebebini ne olduğunu öğrenmek için çocuğumuza karşı öncelikle ılımlı bir yaklaşım içerisinde olmalısınız. Sebep ne olursa olsun çocuğumuzun korku yaşamamasını sağlayıcı bir ses tonu kullanmalısınız ve kendini rahat bir şekilde ifade etmesini sağlamalısınız. Durumu anladıktan sonra çocuğumuza karmaşık olmayan cümleler kullanmalısınız. Çocuğun hatalı olduğu durumlarda, çocuğumuzun karşı taraftan özür dilemesi gerektiğini ona öğretmeliyiz.

3. Öfkesinin sebebi ihtiyaçlarından kaynaklı olabilir dikkat etmelisiniz

Çocuğumuzun öfke durumunun sebeplerinden biri de ihtiyaçlarından kaynaklı olabileceğini unutmamalısınız. Çocuğumuzun uykusunun gelmesi, acıkması, üstünün kirlenmesi veya lavabo ihtiyacı öfkeye sebep olabilecek ihtiyaçlardandır. Tüm bu varsayımları göz önünde bulundurarak öfkesinin geçmesini sağlamak için ihtiyaçlarını rahatça giderebileceği ortam olan eve gidilmesi oldukça faydalı olacaktır.

4. Hayatımızdaki değişikliklerin çocuğumuza üzerindeki etkisi

Ailedeki sıkıntılar ve aileye yeni bir bebeğin katılması çocuğumuzu biz fark etmeden etkiyebilir. Bu durum beraberinde çocuğumuzda kızgınlığa yani öfkeye neden olabilir. Böyle anlarda üzerimize düşen görev çocuğumuzla durumu onun anlayabileceği düzeyde konuşup durumu anlamasını sağlamaktır.

5. Geçici durumların olduğu unutulmamalıdır

Çocuğumuzun öfkelendiği durumlarda onu sinirli bir çocuk şeklinde etiketlemek bu kimliğe bürünmesine sebep olabilir hatta olacaktır. Bu durumun yaşanmaması için öfke durumlarının gelişim evrelerinde görülen anlar olup, geçici olduğu unutmamanız gerekir.

6. Tepkilerde çocuğumuza karşı davranışsal sınırı aşmamaya dikkat etmeniz gerekir

Çocuğumuzun öfke anına karşılık biz de onu incitecek bedensel davranışlarda bulunursak çözümü olmayan, sonucu olmayan sebeplere yol açabiliriz. Bu durumlarda sakin ve sabırlı olmalıyız ve çocuğumuza karşı incitici davranışlarda bulunmamalıyız.

7. Çocuğumuzdaki öfke durumlarının kendi eksikliğinizden kaynaklı olduğunu düşünmemeniz gerekir

Çocuğumuzun öfke durumuna sebep kendimizin sebep olduğunu düşünmemeliyiz. Bu durumlarda sakinleşip çocuğumuzla geçirilen zamanların güzel yanlarını anımsayarak, olaylara olumlu açılardan yaklaşmayı denemeliyiz.