Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Dikkat ! Her 3 Kadından Biri Tehlikede

Miyom nedir? Miyomun çeşitleri, nedenleri ve belirtileri nelerdir? Miyom tedavisi nasıl yapılır?

Miyomun tam olarak neden olduğu belli değildir. Kadınlarda bulunan östrojen düzeyleri yükseldiğinde geliştiği düşünülen, Miyom nedir? Miyomun çeşitleri, nedenleri ve belirtileri nelerdir? Miyomun tedavisi nasıl yapılır? Merak edilen tüm sorularınıza yanıt bulacaksınız..

Ağır adet kanaması, sık idrara çıkma, kansızlık,  kabızlık ve sırt veya bacak ağrısı gibi belirtiler görülen miyom hakkında bilinmesi gerekenler. Miyom nedir? Miyom çeşitleri, nedenleri ve ayrıca belirtileri nelerdir? Miyom tedavisi nasıl yapılır, yapılmalıdır?

MİYOM NEDİR?

Uterus (rahim) içinde ya da çevresinde gelişen iyi huylu (kanserli olmayan) bir tümördür. Çocuk sahibi olan kadınların yaklaşık % 20’sini etkileyen yaygın bir durumdur.

Miyomların ortaya çıkmasında genetik yatkınlığın önem taşıdığı unutulmamalıdır. Hastaların çoğunda birden fazla miyomun olduğu görülebilir.

Tüm kadınların yaklaşık olarak  % 25-50’sinde bulunur. Miyomları olan pek çok kadın bu durumdan haberdar olmayabilir, çünkü bu yumrular küçük kalabilirler, zaman zaman belirti göstermezler.

MİYOM ÇEŞİTLERİ

Submuköz miyomlar

Rahimin iç tabakasında oluşan ve rahimin boşluğuna doğru ilerleyen ve burada büyüme gösteren bu miyomlar en az rastlanan fakat en çok kanamaya yol açan tiptir, yol açtığı kanama adetin uzaması ve kanama miktarının artması şeklindedir.

İntramural miyom

En sık rastlanan tiptir. Bu miyom rahimin orta yani kas tabakasında yerleşir, bu tipi de adet süresinin uzamasına ve kanamasının artmasına yol açar, kanama dan dolayı hastada kansızlık oluşabilmektedir, aynı zamanda karın ağrısı ve rahimde büyümeye, dolgunluk hissine, mesaneye baskı ve sık idrara çıkma gibi şikayetlere yol açarlar.

Subseröz miyom

Rahimin dış tabakasından kaynaklanan ve dışa doğru büyüme gösteren miyomlardır, genelde kanama problemine yol açmazlar, daha çok dolgunluk hissi, sık idrara çıkma, karın ağrısı ve kabızlık gibi şikayetlere yol açarlar.

MİYOMUN BELİRTİLERİ

Miyomu olan birçok kadının hiç bir semptomu olmayabilir hatta yoktur. Belirtileri olan kadınlarda rahim miyomlarının en sık görülen belirtileri ise şunlardır:

– Ağır adet kanaması

– Bir haftadan fazla süren adet dönemleri
– Pelvik baskı veya ağrı
– Sık idrara çıkma
– Mesaneyi boşaltma zorluğu
– Kabızlık
– Sırt ağrısı veya bacak ağrıları
– İlişki sırasında ağrı
– Kansızlık
– Düşük ve kısırlık

MİYOMUN NEDENLERİ

Rahim miyomlarının nedeni bilinmiyor, ancak araştırma ve klinik deneyimler aşağıdaki faktörlerin neden olabileceğine işaret etmektedir:

Genetik faktörler

Genetik faktörlerin,  miyom gelişimini etkilediği düşünülmektedir.

Hormonlar

Gebelik için hazırlık sırasında her adet döngüsü sırasında uterus astarının gelişimini uyaran iki hormon olan östrojen ve progesteron, miyomların büyümesini arttırıyor gibi görünmektedir. Miyomlar normal rahim kas hücrelerinin olduğundan daha fazla östrojen ve progesteron reseptörü içerir. Miyomlar, hormon üretimindeki düşüş nedeniyle menopozdan sonra küçülme eğiliminde olurlar.

Miyomların diğer büyüme faktörleri

Vücudun insülin  ve benzeri büyüme faktörü gibi dokuları korumasına yardımcı olan maddeler, miyom büyümesini etkileyebilirler.

Doktorlar rahim miyomlarının uterusun düz kas dokusunda (miyometriyum) bir kök hücreden geliştiğine inanmaktadırlar. Tek bir hücre art arda bölünerek ve sonuçta yakındaki dokudan farklı sert ve kauçuk bir kütle oluşturur.

Fazla kilolu veya obez olmak, miyom riskini arttırmaktadır.

Rahim miyomlarının büyüme şekilleri değişkenlik gösterir. Yavaş ya da hızlı büyüyebilir veya aynı boyutta kalabilirler. Hamilelik sırasında mevcut olan birçok miyom rahim normal boyutuna döndüğü için hamilelikten sonra küçülür veya kaybolabilirler.

MİYOMUN TEDAVİSİ

Kişiye rahatsızlık vermeyecek belirtilere yol açmayan, küçük olan veya menopoza yaklaşan bir kadında görülen miyomlar sıklıkla tedavi gerektirmez. Fakat, belli yakınmalar ve belirtiler tedavi gerekliliğini işaret edebilir:

– Ağır ya da ağrılı adet dönemleri
– Adetler arasında kanama
– Miyom veya yumurtalık tümörü gibi başka bir tümörün ayrımının yapılamaması
– Miyomun büyümesinde hızlı artış olması
– Kısırlık
– Kasık ağrısı

Miyomlar ilaçla veya cerrahi yöntemleri ile tedavi edilebilirler. İlaçlar, gonadotropin salgılayıcı hormon (GnRH) agonistleri gibi, miyomları cerrahiye hazırlık için geçici olarak küçültmede ve kanamayı kontrol etmede kullanılırlar.

GnRH agonistleri, sıcak basmalar, daha fazla terleme eğilimi, vajinal kuruluk ve bazı durumlarda daha yüksek osteoporoz riski dahil olmak üzere menopoza benzer semptomlara neden olabilmektedir.

Miyomektomi nedir?

Miyomektomi,  rahim kas duvarından miyomların çıkarılmasıdır. Hala çocuk sahibi olmak isteyen kadınlara yardımcı olabilir. Büyük miyomları olan veya rahmin belirli bölgelerinde bulunan miyomları olan kadınlar bu ameliyattan yararlanıp çocuk sahibi olabilmektedirler.

Endometrial ablasyon nedir?

Endometrial ablasyon, rahim içindeki astarın çıkarılması, eğer miyomlar rahim iç yüzeyine yakınsa yardımcı olacaktır. Endometrial ablasyon, miyomları olan bazı kadınlarda histerektomiye etkili bir alternatif oluyor.

Histerektomi nedir?

Histerektomi rahmin çıkarılması yani alınmasıdır. Yumurtalıklar çıkarılabilir ya da çıkarılmayabilir.

Bu işlem için, rahim karındaki bir kesiden ya da vajinadan çıkartılabilir. Kullanılan yöntem miyomların büyüklüğüne bağlı olduğu unutulmamalıdır. Hastanın ağrı duyulmaması için, genel anestezi verilebilir, bu hastayı uyutur, ya da bölgesel anestezi (lokal anestezi) kullanılabilir, bu vücudunuzun alt tarafındaki duyu hissini ortadan kaldırır. Bu işlemden sonra birkaç gün hastanede kalmanız gerekmektedir.

Uterin arter embolizasyonu (BAE) nedir?

Rahime giden kan kaynağının kesilmesi ile miyom küçültülür. Floroskopik X-ışını görüntülemesinin rehberliği ile bir kateterden herhangi bir fibroide kan sağlayan arterlere bir kimyasal enjekte edilir. Bu yöntem miyomlu kişilerde yüzde 90’a kadar olan semptomları azaltır veya tamamen yok eder ancak hamile kadınlar için ve genellikle hala çocuk sahibi olmak isteyenler için uygun bir yöntem değildir.