Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Eyvah! Bebeğinim Gazı Var

Bebeklerde gaz çıkarmanın yöntemleri… Bebeklerde gaz çıkarma hareketleri nelerdir?

Aile içeresindeki oluşan sıkıntılar, eşler arasındaki gerginlikler ve annenin aile bireylerinden yeterince destek alamaması durumlarda bebeklerde gaz problemini daha sıkıntılı yaşamasına sebep oluyor. Gaz problemi bebekten bebeğe değişmekle birlikte gaz sorunu ortalama 3 ay sonra büyük ölçüde hafiflemeye başlıyor. Bebeğinizi rahatlatmak için gaz çıkarmasına yardımcı olacak bazı hareketlerden faydalanabilmeniz mümkün. Bebeklerde gaz çıkarma hareketleri ve pozisyonları nelerdir?

Annenin yaşadığı sıkıntılı doğum sancıları sonrası meraklı bekleyişler artık sona erdi. Artık bütün sorunlar bitti derken ardı ardına gelen bir takım sıkıntılar kapımızı çalmaya başlıyor. Gaz problemi yeni doğan bebeklerde aile bireylerinin ve bebeğin adeta canını yakan ilk sorunlardan birisi oluyor. Bebeklerin sindirim sistemi henüz tam olarak oluşmadığından bebekte sıkıntılar doğurmakta son derece normal olabiliyor. Yapılan bir takım araştırmalara göre annenin ruh hali bebeği çok büyük oranda etkiliyor.

BEBEKLERDE GAZ ÇIKARMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

BEBEĞİ YÜZ ÜSTÜ YATIRMA

Yeni doğan bebeklerin en sevdiği uyku pozisyonlarından biridir yüz üstü yatma şekli.  Bebeğin en rahat ettiği uyku pozisyonlarından biridir. Bu şekilde yatış bebeğinizin karnına baskı yapıp gaz çıkarmasına yardımcı olacaktır.

BEBEĞİN SIRTINI OVMA VE SIRTINI POTPOTLAMA

Bebeğinizi kucağınıza yüz üstü yatırarak arkadan karnına gelecek şekilde sırtını ovalamanız gaz çıkarmasına yardımcı olacaktır. Bebeğinizin bel kısmına gaz çıkarması için küçük dokunuşlarla yani hafifçe vurarak gazını çıkartabilirsiniz.

BEBEK İÇİN ILIK DUŞ

Bebeğinizi göbek kordonu düştükten sonra özellikle yaz aylarında her gün duş yaptırabileceğinizi unutmamalısınız.

Duş esnasında bebeğinizin karnına bebek yağı sürerek hafif masaj yaparak karın kısmında oluşan gazı çıkarmasını kolaylaştırabilirsiniz.

BEBEĞİN DİZLERİNİ KARNINA ÇEKME

Bebeğiniz bazen öyle gaz dolu olur ve gazını çıkarmada öyle zorlanacaktır ki tam da bu anlarda bebeğin dizlerini karnına hafifçe bastırarak gaz çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz. Aynı şekilde bebeğinize yuvarlak hafif hareketlerle karnına, dizleriyle hafifçe bastırarak da yuvarlak bir daire çizer gibi gazını çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz.