Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Rahim Urları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Rahim urları nedir? Rahim uru neden oluşur, belirtileri ve tedavisi nasıldır?

Ağır adet kanaması, sık idrara çıkma, karın ağrısı, cinsel ilişki sırasında ağrı gibi belirtileri olan rahim urları hakkında merak ettiğiniz tüm detayları ile rahim urları…

Aslınsa rahim urları, rahimde oluşan kitlelerdir. Bu kitleler genellikle iyi huyludur. 50 yaş ve üzeri kadınların %70 ila %80’inde görülmektedir. Şimdi ise rahim urlarının nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenelim…

RAHİM URU, URLARI NEDİR?

Rahim uru ve ya urları, çocuk doğurma yıllarında sıklıkla görülen rahmin (uterusun) kendi düz kas liflerinden gelişen, sınırları belirgin iyi huylu tümöral kitlelerdir. Ayrıca leiomyomas veya miyomlar olarak da adlandırılan bu rahim urları artmış rahim kanseri riski ile ilişkili değildir ve neredeyse hiç kansere dönüşmez.

Rahim urları tek bir tümör olarak büyüyebilir ya da uterusun çoğunda olabilir. Olağandışı durumlarda ise elma çekirdeği kadar küçük veya greyfurt kadar büyük olabilirler.

RAHİM URU, URLARI BELİRTİLERİ

Rahminde ur bulunan birçok kadında herhangi bir semptom görülmeyebilir. Semptomları olan kadınlarda, rahim fibroidlerinin en sık görülen semptomları ise şunlardır:

– Ağır adet kanaması
– Bir haftadan fazla süren adet dönemleri
– Pelvik basıncı veya ağrısı
– Alt karın da genişleme
– Sık sık idrara çıkma
– Mesaneyi boşaltmada zorluk çekme
– Kabızlık
– Cinsel ilişki sırasında ağrı
– Sırt ağrısı veya bacak oluşan ağrıları
– Gebelik ve doğum sırasındaki oluşan komplikasyonlar
– Çok nadir görülen infertilite gibi üreme problemleri

RAHİM URLARININ NEDENLERİ

Rahim oluşan bu urların kesin olarak oluşum nedenleri bilinmemektedir. Araştırmacılar birden fazla faktörün bu urları oluşturabileceğini düşünmektedir. Bu faktörler de şunlar olabilir:

– Hormonlar (progesteron ve östrojen yumurtalıkların ürettiği hormonlardır. Her menstruasyon döngüsü sırasında rahim astarının yenilenmesine neden olurlar ve urların büyümesini uyarır.)

– Genetik oluşumlar (Araştırmacılar rahim urları ve normal hücreler arasında genetik farklılıklar buldular)

– Gebelik oluşumu (Hamilelik vücutta östrojen ve progesteron üretimini artırır. Hamileyken fibroidler hızlı bir şekilde gelişebilir ve büyüyebilir.)

RAHİM URLARI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Bu miyomlar genellikle küçük ve şikayete neden olmadıklarından tedavi gerektirmezler. Buna rağmen yine de belirgin bulgu verenler, doğurganlığı etkileyecek kadar büyüklükte olanlar veya kanser ya da benzeri habis (kötü huylu) tümörlerle karışabilecek özellikte olanlar tedavi gerektirirler. Rahim urlarının tedavisi, hastanın şikayetlerine ve yaşamının gelecek dönemine ait planlarına uygun olarak yapılmalı ve hastanın isteğine göre şekillendirilmelidir.

İlaç ile tedavisi

Bazı durumlarda hormonlarınızı düzene sokmak için ilaç kullanmanız gerekebilir. Bu sayede östrojen ve progesteron seviyenizi normal düzeye gelecektir.

Bu tedavi genellikle, adet döneminizin yoğun geçmesini engeller ve miyomlarınızı azaltır.

Diğer yandan, kanamayı ve ağrıyı kontrol eden diğer seçenekler de bulunmaktadır ancak bunlar miyomlarınıza etki etmez:

Progesteron salgılayan rahim içi araçları (IUDlar)
İbuprofen gibi ağrı kesiciler
Doğum kontrol hapları

Cerrahi tedavi yöntemleri

Myomektomi yöntemi(miyom’un ameliyat ile çıkarılmasıdır. Açık ya da kapalı yani Laparoskopik / Histeroskopik yöntemler ile yapılabilir). Genç kadınlarda veya çocuk doğurma isteği olan kadınlarda özellikle tercih edilen yöntemdir. Sadece miyom veya miyomlar alınır ve hastanın rahmi yerinde bırakılır.

Histerektomi yöntemi (Rahmin miyom ile beraber tamamen çıkarılmasıdır. Açık ya da kapalı yani Laparoskopik / Histeroskopik yöntemler ile yapılabilir). Genelde ileri yaşlardaki ve doğurganlık arzusu olmayan kadınlarda tercih edilmektedir.

Uterine arter embolizasyonu yöntemi (rahimi besleyen damarın tıkanması) Sonrasında ise gebelik oluşumu şüphelidir.

Minimal invazif yöntemler

Odaklanmış Ultrason Tedavisi, miyomu yok etmek için ses dalgalarının kullanıldığı bir yöntem şeklidir. Özel bir MRI makinesi ile gerçekleştirilir. Doktorunuz yüksek frekanslı ses dalgaları kullanarak, miyomu görüntüleyebilir ve yok edebilmektedir.

Aynı zamanda miyoliz, elektrik akımı veya lazer kullanarak miyomun boyutunu küçültür.

Kriyomiyoliz ise miyomun donmasını sağlar.

Endometriyal tedavide, elektrik ve ısı akımı, sıcak su ve mikrodalgalar kullanılarak miyom yok edilir.