Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuğun Gelişimi İçin 10 Oyun

Çocukların renkli dünyasını en iyi şekilde özetleyen oyunlar öğrenme ve gelişim sürecinde de çok önemli rol oynuyor.

Çocukları oyun oynamaya yönelten oyuncak seçiminde özenli ve dikkatli davranmak, anne ve baba ile etkileşimi artıran, hayal gücünü kısıtlamayan türde oyuncaklar tercih etmek gerekiyor.

Çocukların en önemli işlerinden biri de oyundur.

Çoğumuzun bir zaman geçirme aracı olarak gördüğü oyun, aslında çocuğa dünyanın nasıl işlediği hakkında bilgi verir ve o dünyanın içinde kendi yerini bulmasını sağlar.

Bu nedenle sonu gelmez kurslar, planlı aktivitelerle çocuğa aşırı derecede yüklenmek hiç doğru değildir.

Çok fazla ve planlı zamanlar çocuk için yorucu olabilir ve yaratıcı oyunlar için onlara yeterince zaman bırakmaz.

Bütün vaktinizi çocuğunuza ayırmak önerilen bir durum tabi ki değildir; bu durum çocuğunuzun bağımsız oyun kabiliyetini körelteceği unutulmamalı ve ayrıca çocuk tek başına oynaması için teşvik edilmelidir.

Fiziksel oyunlar

Çocukların sonsuz enerjileri olduğu düşünüldüğünde onlara bunu tüketmeleri için pek çok fırsat tanımak oldukça faydalı olacaktır.

Bol miktarda fiziksel aktivite yaptığında, bir çocukla uğraşmak sizin için daha kolay olacaktır. 2 veya 3 yaşında bir çocuğa, rüzgarlı bir günde eline bir kurdele verip, arkasında sallanacak şekilde koşturun.

Yerinde duramayan bir çocukla içeride tıkılıp kaldıysanız, eşyaları bir kenara itip, küçük bir egzersiz sınıfı oluşturabilirsiniz.

Ayak parmaklarınıza dokunun, yıldız sıçrayışı yapın (el ve ayakları iyice açarak sıçramak), hızlı bir müzikle doyasıya dans edin, hoplayın, zıplayın. Sandalye, yastık, battaniyelerden mini bir engel parkuru bile oluşturabilirsiniz.

Kıyafet değiştirme

Giyinip kuşanmak yaklaşık 18. aydan itibaren çocuğunuzun hoşuna gitmeye başlayacaktır.

Kendi kıyafet dolabınızdan ya da arkadaşlarınızın dolabından parçalar toplayın, şapkalar, güneş gözlükleri, bilezikler, eski el çantaları, kısa gecelikler (prenses kıyafeti olarak), eldivenler, çizmeler, şallar kullanılabilir.

Kirletme oyunları oynayın

Çocuk için ortalığı kirletmek müthiş derecede eğlencelidir, çocuğunuzu kendini özgür bir şekilde ifade etmeye yöneltir.

Su oyunu oynayın

Bulaşık leğenini suyla doldurup balkonda sizin gözetiminizde suyla oynamasına izin verin.

Pipetler, plastik bardaklar, huni, kaşık, süzgeç kullansın.

Kumla oynayın

Leğeni kum ile de doldurabilirsiniz, ve çocuğa nasıl şekiller yapıldığını gösterebilirsiniz.

Boyama yapın

Parmaklarıyla, sünger parçasıyla, patates baskısıyla veya oyun kalıpları ile boyama yapabilirler.

El baskısı yaparak akrabalarınıza kartlar postalayabilirsiniz mesela.

Yapıştırma yapın

Dergilerden kesilmiş renkli kağıtlar, kağıt rulolar, kumaş artıkları, ip, folyo, düğme kullanabilirsiniz.

Maket yapın

2 ve ya 3 yaş arası çocuklar için çok eğlencelidir.

Karton rulolar, yumurta kutuları, yoğurt kapları gibi malzemeler kullanın.

Ne yaptığınızın hiçbir önemi yoktur, bir araya getirin yeter.

Evcilik oynayın

Emin olun ki ev işleri yapıyormuş gibi yapmak birkaç yıl boyunca onun en sevdiği oyun olacaktır.

Gerçek hayatta da toz alma, çiçek sulama, yemek pişirme, yemek masası hazırlama ve toplama işlerinde küçük roller verip işe dahil etmeye çalışın.

Küçük dünya oyuncakları

Çiftlikler, garajlar, bebek evleri saatlerce oynamasını sağlayacaktır.

Bebekler

Bu oyuncaklar hayali oyunlar için seçilebilir, belki de yaramaz bir çocuk rolüne atanabilirler.

Oyuncaklara bağırıp vurursa şaşırmayın sakın, kızgınlıkların ve zor duygularını bu şekilde dışa vururlar.

Çocuklarla oyun oynarken bu kurallara mutlaka dikkat edin

Oyun oynamak çocuğunuza problem çözme, karar verme, yaratıcı olma, özgüven kazanma, empati kurma ve paylaşma, risk alma hakkında bilmesi gerekenleri öğretir.

İşte çocuğunuzun oyun oynamaktan zevk almasını sağlamak için bazı yöntemler şunlar,

  1. Oyun oynarken tüm dikkatinizi çocuğunuza vermelisiniz, yere oturup istediklerini yapın. Oyun iyi bir ilişki geliştiricidir.
  2. Birlikte eğlenin, oyunlara mizah katmanız çocuğunuzun çok hoşuna gidecektir.
  3. Çocuğunuzun yönergelerine uymaya çalışın. Kendi uydurduğu bir oyunu oynuyorsa sizden istenileni yapın, bir şeylerin nasıl olması gerektiğini siz söylemeyin, bırakın o anlatsın. Bir kale yapmak gerekiyorsa, onun mühendis olup blokların nasıl konulması gerektiğine kendisi karar vermesi gerekiyor. Oyunun sorumluluğunu üstlenmek, kendine güveninin artmasına yardımcı olur, onu problem çözmeye teşvik edecektir.
  4. Çocuğunuz keyifli bir şekilde oyun oynuyorsa sakın müdahale etmeyin. Size ihtiyaç duyana ya da oyuna katılmanızı isteyene kadar ne ona müdahale edin ne de öneride bulunun yani karışmayın.
  5. Keyif aldıkları müddetçe alt alta üst üste oynanan oyunlar çocuğunuz için faydalı olacaktır. Kızların fiziksel olarak rahatlamalarına, erkeklerin ise saldırganlıklarını kontrol etmelerine yardımcı olur bu tarz oyunlar.
  6. Oyuncaklar bir yere gelişi güzel konulmak yerine düzenli bir şekilde konulduğunda daha çekici olurlar. Oyuncakları toplamayı da oyunun bir parçası haline getirin, çocuğunuz için oyuncakları yerine koymak boşaltmak kadar eğlencelidir.
  7. Oyuncakları dönüşümlü olarak ortaya çıkartmak akıllıca olacaktır. Yeniden ortaya çıktığında çocuğunuz onunla daha fazla ilgilenecek.
  8. Oyun hamuru, boya, kil, sanat malzemeleri gibi birkaç tane yaratıcı oyun aracı temin edin.
  9. Kar, kum, taş, tahta, su, çim, çamur,gibi doğal malzemelerle olabildiğince çok oynamasına izin verin. Kendinizi elektronik “eğitsel” oyuncaklar almak zorunda hissetmenize gerek yok.
  10. İleri teknoloji ürünü oyuncakların yaratıcı oyunlara teşvik etme potansiyeli daha az olduğunu unutmayın. Karşı cins için yapılan oyuncaklarda dahil çocuğunuzu çok farklı oyuncaklarla oynamaya teşvik edin.

Farklı oyuncaklar farklı farklı becerileri destekler, bu nedenle erken yaşta kısıtlamak farklı beceri alanlarını köreltebilir.

İnşa blokları ile oynamak görsel uzamsal yetenekler için faydalıyken, oyuncak bebeklerle oynamak sosyal beceriler için çok faydalı olabilir.