Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuğuna Bakan Babalara Tavsiyeler

İşte! Çocuk bakan babaların işini kolaylaştıracak birkaç tavsiye.

Git gide daha çok baba evde oturuyor ve anne çalışıyor. Aslında ev işleri en çok zaman alan ve en zor işlerden birisi olduğunu kabullenmek lazım. Bir de işin içinde çocuk bakmak olunca işler daha da zorlaşabilir.
Her çocuk farklı olduğu gibi, her yaşın avantajları ve dezavantajları vardır. Evde oturan babaların işini kolaylaştıracak birkaç önerimiz var.

1- Babalar, rolünüzü benimseyin

Çoğu baba, ne iş yaptığı sorulduğunda eski işlerini veya dönmeyi planladıkları işleri söyler. İşin aslı ise, bebek bakıcılığı yaptıklarını söylediklerinde hoş olmayan tepkiler de alabilirler. Fakat, evde oturup çocuk baktığınızı kendinize güvenir bir şekilde dile getirirseniz, işler daha kolay olacaktır. Bunun sizin kendi seçiminiz olduğu ve severek yaptığınızı belirtin.

2- Kendinizi her daim savunun

Kabalığa kabalıkla cevap vermekten kaçının ancak biraz eğitim görmüş babaların da konu ebeveynlik olunca gayet başarılı olabileceklerini unutmayın. Evin direği olmak sadece ve sadece çalışıp para kazanmak değildir ve aileniz için yaptığınız aslında çok önemlidir. İnsanlara konuya bu açıdan bakmaları için bir şans verin. Unutmayın hayat müşterektir.

3-  Eşinizi her zaman destekleyin

Genellikle çalışan ebeveynler, çocuklarına vakit ayıramadıkları ve işlerinin bütün vaktini almasından dolayı vicdan azabı duyarlar. Tek duymak istemedikleri ise, diğer insanlardan gelen suçlayıcı eleştirilerdir. Bu gibi durumlarda eşinizi destekleyin ve gerekirse avukatlığını sonuna kadar yapın.

4- Eşinize, desteğinin ne kadar çok önemli olduğunu hissettirin

Eşinize çocuklarla ilgilenmesinin aslında ne kadar önemli olduğunu hissettirin. İlişkide açık ve dürüst iletişim çok önemlidir. Unutmayın ebeveyn olmak bir ekip işidir.

5- Eşinizle çocukla ilgili olmayan ev işleri konusunda uzlaşın

Çocuk bakmak; oyun oynamak, ona masal anlatmak veya altını değiştirmekten çok daha fazlasını ister. Temizlik, yemek ve çamaşırla uğraşmakta başlı başına bir iştir. Çocukların her zaman sağlıklı beslenmeye ve temiz kıyafetlere ihtiyacı vardır. Bu sebeple, eşinizle bazı konularda iş bölümü yapmalısınız. Bütün evi çekip çevirmenin zorluğunun yanında bir de çocuk bakmak, bir insanın tek başına kaldıramayacağı kadar büyük bir iştir.

6- Evde tıkılı kalmayın

Arada sırada kendiniz için de dışarı çıkıp bir şeyler yapın. Bütün gün canınız ne isterse onu yapacak fırsat bulamasanız da arada sırada sizin de nefes almaya ihtiyacınız olduğunu sakın unutmayın.

7- Çocuğuna bakan diğer babalarla iletişime geçin

Pek çok erkek desteğe ihtiyacı olduğunu kabul etmese de, yalnızlık çok yorduğundan zordur. Özellikle de çocuklarınız küçükse. Çocuğuna bakan diğer babalarla tanışmalı ve iletişime geçmelisiniz. Kadınların bu konuda destekçisi çoktur ancak erkekler biraz daha çekingen davranıyorlar. Diğer babalarla tanışınca kendinizi daha iyi ve daha rahat hissedeceksiniz.

8- Annelerle de iletişime geçmek başka bir yöntem

Komşu anneler sizin için bulunmaz nimet olacaktır. İhtiyacınız olan konularda danışabilir ve onlardan yardım isteyebilirsiniz. Size kuşkuyla yaklaşan bazı anneler olacaktır ama emin olun samimiyetinize inanınca size yardımcı olmaktan çekinmeyeceklerdir.

9- Kendinizi zorlayın ama asla cezalandırmayın

Süper Baba olmak zorunda hiç değilsiniz. Siz de duyguları olan bir insansınız. Sadece elinizden gelenin en iyisini yapın ve kendi çıtanızı sürekli yükseltmeyi seçin. Başarısız olduğunuz konular mutlaka olacaktır; bununla başa çıkmayı öğrenin ve sadece ilerlemeye odaklanın.

10- İşe yarayanı, yaradığı sürece yapmaya devam edin

Ebeveynlik uzmanlarının söylediklerini dinleyin fakat sizin çocuğunuza uymayan tavsiyeler olabileceğini de unutmayın. Eğer duyduğunuz bir tavsiye işe yarıyorsa yapın ve yapmaya devam edin. Herkesin yaptığını kendi çocuğunuza uygulamak zorunda asla değilsiniz.

11- Zaman zaman zihinsel molalar planlayın

Küçük çocuklarla hayat bazı zamanlarda siperde asker olmak gibidir. Sürekli bir savaş olmasa da gerginliği üzerinizde hissedersiniz. Uykusuzluk yüzünden zaman zaman kendinizi tükenmiş hissedebilirsiniz ve de siperi bir an olsun boş bırakmaya gelmeyeceğini bilirsiniz. Bu nedenle, zihinsel molalarınıza zaman zaman önem verin. Kaos başlamadan sabah bir saat ya da herkes uyuduktan sonra bir saat süreyle kendinizi mutlaka şımartın.

12- Her anın tadını çıkarın

Çocuğunuzla vakit geçirmek aslında size verilmiş güzel bir hediye. Bu nedenle keyfini doya doya çıkarın. Klişe gelebilir ancak zaman çok hızlı akıyor ve bir bakmışsınız, bebeğiniz yürüyor ve bir bakmışsınız, okul çağına gelmiş, büyümüş.. Zaman çabuk geçiyor..

Kaynak:aileveçocuk