Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuklarımızı Şişmanlıktan Koruyalım

Anneler babalar ve ebeveynler hep birlikte çocuklarımızı şişmanlıktan korumalıyız

Günümüzde neredeyse her iki kişiden birinin sorunu olan şişmanlık başta diyabet, kan yağı yükseklikleri, yüksek tansiyon, âdet düzensizlikleri, kısırlık ve eklem ağrıları gibi birçok klinik rahatsızlıklarına doğrudan yol açmaktadır.

Çağımızın hastalığı şişmanlıktan çocuklarımızı korumak için biz ebeveynlere çok önemli görevler düştüğünü unutmamamız gerekir.

Öncelikle unutmamamız gereken, şişman çocuğun sağlıklı çocuk olmadığını bilmeliyiz. Mümkün oldukça çocuklarımızı boş kaloriyle değil doğru yiyeceklerle doğru zamanda beslemek, doğru alışkanlıkları bir yaşam biçimi haline getirmek en önemli amaçlarımızdan biri olmalıdır.

Eskiden anneler “Çocuğum yemek yemiyor” diye üzülürdü, ama günümüzde bu durum değişecek hatta değişmeye başladığını görüyoruz. Çünkü çocukluk yaş grubunda da şişmanlık vede obezite bir çığ gibi büyümeye başladı. Çocukken şişman olanların erişkinlik yaşamında da şişman olması kaçınılmaz olduğunu görüyoruz.

Şişman çocuklar, şişman olmayan çocuklara nazaran daha çabuk ergenliğe giriyorlar. Boyları daha kısa kalıyor; erişkin yaşta görülen insülin direnci ile şeker, tansiyon ve koroner kalp hastalıkları bu çocuklarda daha çok görülüyor ve sadece bununla da ne yazık ki bitmiyor…

Bu çocuklar diğer çocuklara nazaran daha çok içe kapanık, daha az özgüven sahibi, daha mutsuz oluyorlar. Arkadaşlarıyla daha az oyun oynuyorlar ve daha az dışarı çıktıkları görünüyor. Psikolojik olarak ise sorunlu olabiliyorlar.

Bu durum oyuna uyum sağlayamadıklarını gösteriyor ve fiziksel olarak kendilerini beğenmemelerinden kaynaklanıyor. Örnek vermek gerekirse, fiziksel özelliklere baktığımızda erkek çocuklarda yağ dokusundan sentezlenen östrojene bağlı olarak kadın tipi memeler, ergenlik problemleri; kız çocuklarda fazla östrojenin testosteron homonu dönüşümüne bağlı olarak kıllanma, erken âdet göme ve âdet düzensizliği görülebiliyor.

Bu nedenle artık bıngıl bıngıl yumoş çocuklar sağlıklı değil olarak kabul ediliyor. Doğumundan ergenliğine kadar ve daha sonrasındaki yaşamı boyunca bir çocuğun sağlıklı ve zinde bir vücuda sahip olabilmesi için bebekliğinden itibaren beslenmesine ve yaşam tarzına önemle özen göstermek gerekiyor.

Kaynak:AyçaYılmaz