Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Hamilelikle Birlikte Oluşan Koku, Mide Bulantısı Gibi Hassasiyetler ve Çözüm Yöntemleri

Hamilelikte aşerme, koku hassasiyeti ve mide bulantısı gibi durumlar nasıl önlenebilir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Kadiroğulları, hamilelikle birlikte gelen bazı problemleri ve bu problemleri önleme yöntemlerini sizler için anlattı.

Gebelik her ne kadar fizyolojik bir süreç olsa da anne adayını zorlayan, vücut sistemlerinde meydana gelen birtakım değişiklikler oluşur. İlk 3 aylık dönemde anneler, özellikle sabah bulantılarından şikayet ederler.

Hamile kadınların yaklaşık %80’inde mide bulantısı ve de kusma görülebilir. Anne adayları sabah uyanmaktan bile korkar hale bile gelebilirler. Doktorunuz ile iletişime geçerek bebeğinize zarar vermeyecek ve size iyi gelecek ilaçlar kullanabilirsiniz.

Kuru beslenme, çok yağlı, salçalı ve karbonhidratlı besinlerden uzak durmanız önemle önerilebilir. Yine kimi anneler zencefilden fayda görmektedirler, anne adayları zencefilli gıdalar ve ya sakız deneyebilirler.

Bazı anneler ise, kuru leblebi, galeta ya da kimyonun faydalı olduğunu söyler. Her kadın için durum farklı olsa bile bu önerilerin bazıları işinize yarayabilir. Öncelikle midenizi neyin bulandırdığını keşfetmeniz ve bu kokulardan veya besinlerden uzak durmalısınız.

Şikayetlerinizi azaltacak besinleri keşfedebilmeniz için farklı yiyecek ve içecekler deneyin. Her öğünde çok fazla yemek yerine, azar azar ama sık beslenmeyi deneyin. Sindirimi kolay olan ve düşük yağlı besinler tüketin. Protein oranı yüksek olan atıştırmalıklar alabilirsiniz.

Yağlı, baharatlı yiyecekler ve gaz yapan sebzelerden uzak durun. Hazır gıda ve kızartmalardan kaçının. Günlük ihtiyacınızın karşılanması için günlük en az 3 litre su için.

Sabah bulantısı semptomları yaşıyorsanız, hamilelik takviyenizi geceleri almaya çalışın, bu size yardımcı olabilir.

Gebeliğin ilk haftalarının bitmesi ile birlikte bulantı kusmalardan kurtulduk derken bu sefer de mide yanması baş gösterebilir. Bebeğiniz büyüdükçe midenize yaptığı bası artmakta ve midede dayanılmaz bir yanma ve ekşime hali görülebilmektedir.

Bu durum gebeliğin sonuna doğru gerçekten dayanılmaz bir hal alabilir. Doktorunuzun önereceği ilaçları mutlaka kullanın.

Onun dışında bireysel olarak değişmekte olsa da; düzenli olarak sık sık ama küçük öğünler yemek, kızarmış, baharatlı besinlerden uzak durmak, şişkinliği engellemek için besinler ile sıvı tüketimini azaltmak, bunun yerine öğünler arası su içmek, yemek yedikten sonra ayağa kalkmak ve birkaç saat boyunca yatmamak, düzenli yürüyüş ile rahat ve bol elbiseler giymek iyi gelecektir. Yatak başınızı yastık ile yükseltebilirsiniz..

Gebelik boyunca anne adaylarını zorlayan durumlardan biri de kabızlık oluyor. Gebelik boyunca salgılanan hormonlar ve azalmış fiziksel aktivite kabızlığa neden olabilmekte. Doktorunuz size tavsiye etmedikçe kendi kendinize veya bir başkasının tavsiyesi ile sakın herhangi bir tedavi almayın.

Sıvı tüketmenin özellikle önemli olduğunu aklınızda tutun; beslenmenizi ve yaşam tarzınızı düzenleyin. Tam tahıllar, meyve ve sebzeler gibi yüksek lifli yiyeceklerden bolca tüketin. Bolca su için. Düzenli egzersiz ve yürüyüş de size iyi gelecektir.

Kaynak:aileveçocuk