Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Sözlü Şiddete Maruz Kaldığını Nasıl Anlarsın?

Sözlü şiddete maruz kaldığını anlama yolları

Sözlü şiddet her zaman agresif bir üslupla ve ya yüksek ses tonu ile yapılmaz. Sizi korkutmak ya da aşağılık hissettirmek isteyen birisi bunun için üstü kapalı yollar tercih edebilir.

“Şiddet” kelimesini duyduğumuzda, genellikle hepimiz otomatik olarak fiziksel bir saldırıyı düşünürüz. Ancak, sözlü şiddete de maruz kalınabilir. Üstelik gözle görülür hiçbir hasar bırakmamasına rağmen, fiziksel şiddet kadar oldukça zararlı olabilmektedir.

Şiddetin bu türünü anlamak çok daha zor olduğu için böyle bir durumdan muzdarip olup olmadığınızı fark etmekte zorlanabilirsiniz. Bu sebeple aşağıdaki belirtileri aklınızda tutmanız önemlidir:

Karşınızdaki kişiden korkuyorsanız

Genellikle hata yaparak sözlü şiddete bir tepki vermemiz gerektiğini düşünürüz ancak bu her zaman böyle değildir. Aslında, sözlü ve psikolojik şiddeti uygulayan kişi, kurbanın kendisinden şüphelenmemesini sağlar ve sürekli onu manipüle etme eğilimindedir.

Şiddeti uygulayan kişi, nazik ve sevgi dolu bir ses tonu bile kullanıyor olabilir. Bu nedenle, bir kişinin saldırgan bir davranış sergilemiyor oluşu şiddet uygulamadığı anlamına asla gelmemektedir. Açık açık kırıcı sözler söyleyebileceği gibi, üstü kapalı bir şekilde de hakaret ediyor olabilir.

Kendinize sormanız gereken sorular

Bir şeyi yapmadığınızda karşınızdaki insanın nasıl tepki vereceği konusunda endişeli misiniz? Karşınızdaki kişiye düşüncelerinizi açık bir şekilde dile getiremiyor musunuz? Genellikle insanları rahatsız etmemek için söyleyeceğiniz her şeyi ölçüp tartıyor musunuz?

2. Yaptığınız her şey için özellikle sizi suçluyorlar veya sizi başkalarıyla kıyaslıyorlarsa

Hepimiz kişiliğimize saygı duyarız ve kendimizi olduğumuz gibi kabul ederiz. Bununla birlikte, sözlü şiddet genelde başkalarıyla karşılaştırılmaktan ve suçluluk duygusuna maruz bırakarak özgüveni azaltmaktan oluşur.

Bir başkasının daha akıllı, daha güzel olduğunu duymaktan veya alay edici bir tonla kınayıcı tavırlara maruz kalmaktan kimse hoşlanmaz. Her gün bu tür şeyler dinlemekte öz saygıya büyük bir darbe niteliğindedir.

  • Öncelikle sorunu fark ettiğiniz anda bu duruma neden olan kişilerden kendinizi uzaklaştırmalısınız.
  • Hiç kimsenin hiçbir şekilde size kendinizi yetersiz hissettirme hakkına sahip olmadığını asla unutmayın.
  • Unutmayın! başkalarıyla karşılaştırılmak size kendinizi suçlu hissettirir ve bu nedenle en ufak şeylerden bile kendinizi sorumlu tutarsınız.

3. Kendinizi sürekli tehdit altında hissediyorsanız

Eğer bir kişinin yanındayken ondan sürekli korkuyorsanız bu durum sözlü şiddet gördüğünüzün bir göstergesi olabilir.

Bazı şakalardan ve aşağılayıcı yorumlardan ya da öz saygınıza zarar veren uygunsuz cümlelerden sözlü şiddetin sinyallerini alabilirsiniz.

Bu şiddet bazen daha endişe verici boyutlara bie ulaşabilir. Mesela, karşınızdaki kişi, sizi istemediğiniz ya da küçük düşüren bir şeyi yapmaya zorlayabilir.

4. Sürekli birileri tarafından eleştirildiğinizi ve suçlandığınızı düşünüyorsanız

Karşınızdaki insanın kendisiyle olan sorunlarından ve güven eksikliğinden kaynaklanan direkt saldırılar sözlü şiddetin bir diğer işaretidir.

Kendinde hissettiği güven eksikliği, her bir hareketinizi sorgulamanıza neden olan düşük özgüven ile ilişkilidir.

  • Size yapılan suçlamaların ve eleştirilerin şiddeti zamanla artabilir hatta artacaltır, bu yüzden sözlü şiddete maruz kaldığınızı anlayabilmek için dikkatli olmalısınız.
  • Yaygın olarak yapılan bir hata korkularınızı sakinleştirmek için açıklama yapmaya başlamaktır ki yanlıştır. Bu şekilde durum daha da kötüleşecektir.

5. Ruh halinizde olumsuz değişimler olduğunu gözlemliyorsanız

Etrafımızda olup biten her şey bizleri bir şekilde etkiler. Bu nedenle sözlü şiddete maruz kalmak bize, dikkat edildiği takdirde fark edilebilecek bazı sinyaller gönderir.

  • Başkalarıyla beraber olduğunuzda ruh halinizi gözlemleyin. Sizi mutlu edenlerle sizi rahatsız eden insanları ayırt edebiliyor musunuz?

Eğer etrafınızdaki bir kişinin sizde sürekli rahatsızlık hissi meydana getirdiğini ve üzüntü verdiğini fark ederseniz bu kişiden uzak durmanız gerekmektedir

  • Bazen, bir kişinin sizi etkileyebilecek güce sahip olduğunu anlamanız oldukça zordur, ancak böyle bir durumu fark ettiğinizde yapacağınız en iyi şey o kişiden uzaklaşmak olmalıdır.
  • Bu noktada önemli olan, beklentilerinizden çok hislerinize dikkat etmenizdir, çünkü sözlü şiddet uygulayan kişiler bunu genellikle üstü kapalı olarak yaparlar.

Söz konusu kişi eşiniz veya sevdiğiniz birisiyse, objektif düşünmeye çalışın. Böylece size zarar veren şeyleri ayırt edebilirsiniz ve durumu düzeltmek için ne gibi adımlar atacağınıza ne gibi önlemler alacağınıza karar verebilirsiniz.

6. Başka bir insana kötü davranmaya başladıysanız

İnsan, davranışlarını gözlemlediği şeylere göre yorumlar ve şekillendirir. Bu nedenle sözlü şiddet mağdurlarının bazıları kendilerine yapılanı başkalarına yapabilmektedir.

Örnek vermek gerekirse, anne ve babasının duygularını kontrol etmediği bir ortamda yetişen çocuk, duygularını nasıl kontrol edeceğini öğrenemediği için saldırgan bir bireye dönüşür.

Tabii ki, bu durumu tersine çevirebilecek çözüm önerileri vardır. Bunun için en yararlı yöntem maruz kaldığınız şiddetle başa çıkmanıza yardımcı olacak ve sağlıklı ilişkiler kurmanız için size rehberlik edecek bir uzmana danışmaktır.

Sözlü şiddete tepkisiz kalmayın

Sizin için, sözlü şiddet kurbanı olduğunuzu fark etmek ve bunu kabul etmek kolay bir şey değildir. Aklınızda bulundurmanız gereken önemli bir nokta, ruh halinizin ve mutluluğunuzun bu duruma gösterdiğiniz tepkiye bağlı olmasıdır.

Öncelikle etrafınızdaki insanların nasıl tepkiler vereceğini düşünmeden önce kendinizi düşünmelisiniz. Daima kendinizi her zaman önceliğiniz yapmalısınız. 

Kaynak:aileveçocuk