Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) Nedir ve Ne İş Yapar?

Çocuğunuzda herhangi bir eksiklik ( dil gelişiminde gerilik, anlama güçlüğü, uyum problemi, zeka geriliği ve ya üstün zekalılık) fark ettiyseniz devlete bağlı olarak çalışan, her ilde hatta ilçede bulunan RAM yani Rehberlik Araştırma Merkezi’ne başvurabilirsiniz ve bilgi alabilirsiniz.

RAM Nedir ve Ne İş Yapar?

RAM (Rehberlik Araştırma Merkezi), Bu merkezler, eğitim ve öğretim kurumlarının daha verimli ve doğru işleyebilmesi için araştırmalar yapan, aynı zamanda normal eğitim ve öğretim programlarına adaptasyon sorunu yaşayan bireylerin tespit edilip gerekli testlerin yapılmasına olanak sağlayan ve bu testler sonucunda gerekli yönlendirmeleri yapan, devlete bağlı kurumlardır.

Bu merkezlerin tüm hizmetleri ücretsizdir.

Tüm illerde ve bazı ilçelerde bulunur ve toplam  da 220 tane RAM vardır.

RAM, toplumun daha duyarlı ve bilinçli olmasına, yetersizlikleri nedeniyle toplumdan bireylerin soyutlanmamasına yardımcı olan merkezlerdir.

RAMRehberlik ve Psikolojik Danışma ve Özel Eğitim Hizmetleri olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır.

RAM’ın  görevleri nelerdir?

  • Normal eğitim programlarını sürdürmekte zorluk çeken öğrencilere zeka testleri yapıp başarısızlık nedenlerini araştırırlar. Daha sonra öğrenciye en uygun eğitim ortamını tespit eder ve gerekli yönlendirmeleri yaparlar.
  • Hayatımızın önemli seçimlerinden olan okul ve meslek seçimlerinde öğrencilere yardımcı olurlar.
  • Özel eğitim okullarına gidecek olan öğrenciler için süreci takip ederler.
  • Davranış problemi olan öğrencilere davranış terapileri uygulanır ve sonuçları merkez tarafından değerlendirilir.
  • İl Rehberlik Çerçeve Programı’nı hazırlarlar ve tüm okullara dağıtırlar.
  • Yıl sonunda okullardan gelen Rehberlik Çalışma Raporlarını incelerler ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sunarlar.
  • Üniversitelerle araştırmalar yapıp sonuçlarını değerlendirirler.

RAM’dan nasıl yararlanabilirsiniz?

Öncelikle eğer çocuğunuzda herhangi bir farklılık fark ediyorsanız okuldaki rehberlik servisine başvurmalısınız. Daha sonra rehber öğretmenin yaptığı incelemeler sonucunda gerekli form ve belgeler doldurulup RAM’a yönlendirileceksiniz. RAM’da yapılan gerekli testler ve ölçme ve değerlendirmeler sonucunda çocuğunuza uygun devlet bünyesinde bulunan özel eğitim kurumuna yönlendirilmesi yapılacaktır.

Bunların yanı sıra çocuğunuzun eğitime destek için kurulmuş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri de bulunmaktadır. Bu hizmetten yararlanabilmek için çocuk psikiyatrisi bulunan herhangi bir devlet hastanesinden alınan raporla RAM’a başvurmanız gerekir. RAM’ın bu raporu değerlendirmesi sonucunda da rehabilitasyon merkezinden destek alabilmesi için bir rapor daha hazırlanır.


Bilmeniz gerekenler…

Rehberlik Araştırma Merkezleri tarafsızdır ve asla çocuğunuza tanı koymaz.. Aynı şekilde okul rehberlik öğretmenleri de çocuğunuza kesin tanı koyma konusunda yetki sahibi değildir. Tanı sadece konusunda uzman hekimler tarafından konulabilir.