Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Sütten kesilen bebeğinizin beslenmesindeki püf noktalar

Bebeğinizin sütten kesildikten sonraki dönemde beslenmesinde ki püf noktaları

Birçoğumuz kendi kilomuza dikkat ediyoruz vede az yemeye çalışıyoruz. Konu bebeklerimiz olduğunda durum değişmekte ve onu ne kadar çok beslersek o kadar çok mutlu oluyoruz.

Önemle bilinmesi gereken noktaysa, vücut yağ hücrelerinin sayısal artışının daha çok bebeklik çağından itibaren başladığıdır. Yani bebekliğinde çok beslenen çocukların yağ kitlesi, az beslenen çocuklara göre daha fazladır vede bu çocukların ileride kilolu bir birey olarak yaşamlarını devam ettirmelerini ve sağlıksız olma ihtimalini daha da kuvvetlendiriyor.

Hem çocukluk çağında hem de erişkinlikte fazla kilosu olanların kan yağı yükseklikleri, diyabet, kanser, hormon hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları ve eklem hastalıklarına yakalanma riski daha fazla olduğu unutulmamalıdır.

Çocuklarınızın şişman vede sağlıksız olmasını önlemek için bebekliğinden itibaren almanız gereken önlemler

  • Unutmayın ki, bebeğin her ağlaması açlık ağlaması değildir. Bebeğiniz ağlarsa vede onu yakın zamanda beslediyseniz, öncelikle altının kirli olup olmadığını, gazının olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bebekler bazen sıkılır vede ilgi görmek için de ağlayabilirler. Bebeğiniz size, siz bebeğinize alıştıktan sonra ağlama şekline göre sıkıntısının ne olduğunu anlayacaksınız ve ona göre davranacaksınız.
  • Bebeğinize mutlaka (özel durumlar hariç) ilk 6 ay sadece anne sütü vermelisiniz. 6. aydan itibaren ek gıdaya geçişle birlikte 24 aya yani 2 yaşına kadar mutlaka anne sütüne devam etmelisiniz. Yapılan araştırmalar da, anne sütü alan bebekler, mamayla beslenenlere oranla ilerideki yaşlarında daha az şişman bireyler olduğu gözlemlenmiştir.

  • Daha sonraki 5. ile 6. aylık dönem ise ek gıdalara alıştırma dönemidir. Taze meyve suları verebilir, özellikle elma vede havuç suyu daha az alerjenik olduğu için öncelikle tercih etmelisiniz. Taze meyve suları başlangıçta 1 tatlı kaşığı verilebilir, bu miktarı gün geçtikçe artırabilirsiniz. Meyve suları cam rendeyle taze olarak hazırlanmalı vede bekletilmeden bebeklere vermelisiniz. Bebek için hazırlanan meyve püreleri mutlaka mevsim meyvelerinden olmalı vede iyice yıkanarak pişirilmeden ezilmeli ve bebeğe kaşıkla yedirmeye özen göstermelisiniz.
  • Bu yaş grubunda ev yoğurdu çok önemlidir ve anne sütüne ilave olarak günde 1 kaşıkla başlanarak vermelisiniz. Ayrıca yoğurdun günlük hazırlanmasına özen göstermelisiniz.

  • Tahıl grubundan buğday unu, pirinç unu, pirinç, bulgur, erişte yoğurtla çorba yapılarak vermelisiniz. Tarhana çorbası da çok iyi bir seçenek olacaktır. Buharda haşlanmış sebzelerle de farklı çorbalar hazırlayabilirsiniz. Yoğurt, meyve suyu ve çorbalara alıştırılmış bebeğe iyi haşlanmış yumurtanın sarısından başlangıçta 1 çay kaşığı vermelisiniz, takip eden günlerde ise, bu miktar artırabilirsiniz. Bu dönemde bebeğe tavuk ve balık ayrıca kıyma da sebze çorbalarına karıştırılarak verebilirsiniz. Et yoksa sebze çorbalarının içine mercimek veya pişmiş nohut ilave edebilirsiniz.
  • Bebeğin 8. ayından sonra günlük yediklerine ilave olarak 1 su bardağı yoğurt ve 1 yumurta yemesine gayret etmek gerekiyor. Bebeklerin televizyon, tablet ve telefon karşısında veya oyunla beslenmeleri hiç doğru değildir.

  • Ek besinler özellikle kaşık veya bardakla verilmelidir. Biberonla beslemekten mümkün olduğunca uzak durulmalısınız.
  • Bebeğin kilosu veya gelişimi diğer bebeklerle kıyaslanmamalıdır. Bebeklik ve çocukluk çağı obezitesinin en büyük sebebi ise, fazla enerji alımıdır. Yani erişkinlerde gördüğümüz hormonal düzensizliklerden kaynaklanan veya ilaç kullanımına bağlı obezite sık değildir. Bir çocuk şişmanlığın nedeninin öncelikle yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı olduğunu söyleyebiliriz.
  • Ayrıca şişman erişkinlerin ortalama % 30’unun bebekliğinde ve çocukluğunda şişman olduğu biliyoruz. Toplumumuza sağlıklı, bireyler kazandırmak istiyorsak çocuklarımıza doğru yeme alışkanlıklarını bebeklikten itibaren aşılamamız gerekmektedir.

Bebek Beslemenin Püf Noktaları

kaynak:Ayça kaya-besleme saati.