Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Bağırsağı çalışan çocuk, metabolizması çalışan çocuktur

Bağırsakların iyi çalışması sağlam bir metabolizma için çok önemlidir.

Bebeklerde vede çocuklarda kabızlık gerçekten çok can sıkıcı ve yorucu bir durumdur.

Kabız olan çocukta ilk başta iştahsızlık, karında şişkinlik ve huzursuzluk oluyor. Bunu yaşamak istemiyorsanız günlük hayatta bazı şeylere dikkat etmeniz gerekiyor.

İşte! Çocuklarınızı kabız olmaktan korumak için yapmamız gerekenler

 • Beslenmelerinde yeteri kadar lif alımına özen göstermelisiniz.. Kabızlığın en önemli sebeplerinden biri lif eksikliği olduğunu unutmayın.
 • Yeteri kadar yağ almamak da kabızlığa sebep oluyor. O sebeple bebeğinize hazırladığınız yemeklere zeytinyağı, kaymak ya da tereyağı ilave edebilirsiniz.
 • Ek gıdalara geçilirken bebeğinize mutlaka su vermeyi ihmal etmemelisiniz. Kabızlığın en önemli sebeplerinden biri de yeterince su içmemek olduğunu biliyorsunuzdur.

Psikologların anlatımı ile, “Çocuğunuz size ‘Kakam geldi’ dediği zaman yapacak mı? yoksa yapmayacak mı? diye sakın endişelenmeyin. Kakasını yapınca onu destekleyin vede ona cesaretlendirici sözler söyleyin, evde tuvaletin kapısı hep açık olsun, tuvalete onun sevdiği oyuncaklardan koyun mesela” diye anlatıyorlar. Sizde bu doğrultuda evin yaşanılan mekânlarından biri olarak tuvaletin kapısını hep açık tutmaya çalışın ve içini onun sevdiği oyuncaklarla süsleyin.

Çocuğunuz kabızlık sorunu yaşıyorsa, siz de bu yöntemi kullanabilirsiniz  be bu dönemde onun yanında olarak çocuğunuzu destekleyebilirsiniz. Böylece bu sorunun kolay atlatılmasını da sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizin kabızlık sorunu yaşamaması için yapmanız gerekenlerse;

 • Verdiğiniz her ek gıdadan sonra 1 ile 2 yemek kaşığı su vermeyi unutmayın.
 • Çorbalarına mutlaka yazın yeşil kabak, kışın tatlı kabak eklemelisiniz. Çünkü kabak lif açısından çok zengin bir besindir.
 • Çorbalarına pirinç yerine ince bulgur veya tel şehriye koymayı tercih edin.
 • Meyve olarak armut, kayısı, kiviyi tercih etmelisiniz. Ama  ölçüsünü kaçırmayın.
 • Muz, patates, pirinç, leblebi gibi yiyecekler kabızlığı artırabilmektedir.
 • Sebze çorbası piştikten sonra yedireceğiniz kadarını kâseye koyun vede  üzerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edin. Soğuk sıkım zeytin yağı tercih edebilirsiniz fakat asit oranına dikkat etmeniz gerekir.
 • 1 yaşını geçene kadar yiyeceklerine tuz atmamalısınız.
 • Çocuğunuzu şeker ilave edilmiş yiyeceklerle ne kadar geç tanıştırırsanız o kadar iyi olacağını unutmamanız gerekir.
 • 3 yaşından sonra çocuğunuzun tuvalet ihtiyacını ertelememelisiniz.

Mesela alışverişe çıktınız diyelim, çocuk “Kakam geldi” dediği an, en yakın tuvaleti bulun vede kakasını yapmasını sağlayın. Eğer kakayı ertelerseniz, makata kadar gelen büyük abdest küser ve tekrar bağırsağın içine doğru kaçacaktır.

Bağırsakta kaldığı müddetçe kakanın suyu azalır, suyu azalınca kitlesi küçülür vede taşlaşır. Çocuğun tekrar tuvalet ihtiyacı hissi azalır, hem de katılaşmış kakayı yaparken canı yanar ayrıca kakayı daha çok tutmaya başlar; böylece kabızlığı kronikleşir her zaman canı yanar.

 • Çocuğunuzu 2 yaşından sonra her gün aynı saatte birkaç defa tuvalete oturtun ve kakasını yapana kadar onunla sohbet edin mutlaka.  Unutmayın, bağırsaklar eğitilebilir organlar olduğu için her gün aynı saatte tuvalete oturtunca ritmi düzelir ve kaka yapma alışkanlığı böylece oluşmuş olur.

Kabızlıktan ve Gaz Sancılarından Kurtulun Yetişkinler için…Ayrıca inceleye bilirsiniz..

kaynak:Ayça kaya-besleme saati.