Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Egzama nasıl tedavi edilmelidir?

Egzama nasıl tedavi edilir?

Egzama insan hayatını oldukça olumsuz yönde etkileyen bir cilt hastalığıdır. Toplumun büyük bir kısmı egzamanın bulaşıcı bir deri hastalığı olarak zannetmektedir. Bu yüzden egzaması olan insanlar kendilerini sosyal hayattan soyutlamaya çalışıyorlar.

Peki! Egzama bulaşıcı mıdır? Egzama neden olur?

İşte neden ve sebepleri;

Egzamada vücudun çeşitli bölgelerinde kaşıntıyla başlayan kızarıklıklar ortaya çıkar. Vücudun bağışıklık sistemine göre farklılıklar gösteren egzama her insanda farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Özellikle çocuklarda ve bebeklerde sıkça görülebilen egzama, ellerde, diz vede dirseklerde ortaya çıkar. Çok fazla çeşidi olduğu bilinen bu cilt hastalığının birçok tedavi yöntemi de vardır.

Egzamanın türleri nelerdir?

Egzamanın en yaygın türüyse atpotik olandır. Bu tür kronikleşen egzamalara deniyor. Egzamanın bundan başka da çeşitleri de vardır,

  • Kontakt dermatit: Tahriş edici maddelere temas edilmesiyle meydana gelir. Elde egzamaya sebep olan bu temas yanma, kaşıntı ve kızarıklıklara neden olur.
  • Dishidrotik dermatit: Parmaklarda, avuç içlerinde vede ayak tabanlarında görülür. Kaşıntılı, pullu deri tabakaları oluşmasına sebep olur. Bu egzama türü kadınlarda erkeklere oranla daha yaygındır.
  • Numuler dermatit: Ciltte daire biçimli şekillerde ortaya çıkmaktadır. Genellikle kış aylarında görülmektedir. Bu egzama daha çok bacakları etkilediği gibi erkeklerde daha yaygındır.
  • Seboreik dermatit: Bu egzama türü saç derisindeki egzama olarak bilinir. Aynı zamanda kaşlarda, kirpiklerde, burnun kenarlarında ve kulak arkalarında şiddetli kaşıntılı kızarıklıklar veya deride pullanma şeklinde belirtiler ortaya çıkar.
Egzama neden olmaktadır?

Egzama oluşumunun temel sebebi bilinmemektedir. Ama bağışıklık sisteminin toz, deterjan gibi maddelere tepki vermesi sonucu meydana geldiği düşünülür.

Egzamayı neler tetikliyor?
  1. Deterjanlarda bulunan deriye zarar veren kimyasallar
  2. Yün gibi aşındırıcı maddeler
  3. Aşırı terleme
  4. Sentetik kumaşlar
  5. Ani ısı değişimleri
  6. Gıda alerjileri
Egzama nasıl teşhis ediliyor?

Egzama teşhisinin net bir şekilde koyulması için doktor muayenesi mutlaka şarttır. Egzama olan kişiler kendi kendilerine bir doktora sormadan ilaç kullanmamaları gerekir. Egzama ilaçlarının bazıları kortizonlu oldukları için hekim kontrolünde belirli dozlarda kullanılması gerekmektedir. Egzamayı tetikleyen alerjik reaksiyonlar olabileceği için alerji testlerine de başvurmak gerekebilir. Hekimin izlediği tedavi planına göre testler de değişiklikler gösterebilir.

Egzama nasıl tedavi edilir?

Egzamanın türüne göre tedavi yöntemi de değişebiliyor. Hangi tür egzama olduğu tedavi başlangıcında oldukça önemlidir. İlaçla tedavilerle merhemler kullanılabilir. Tedavi planını kişiler kendi kendilerine değil mutlaka doktor kontrolünde yapmaları gerekiyor.

Işın tedavisi egzama da bir yöntemdir

Işın tedavisi de egzamaların yok olmasını sağlayacaktır. İlaç tedavisinde olduğu gibi egzamanın türüne vede hekimin tedavi olanına göre uygulanmalıdır. Işın tedavisinin etki edebilmesi için birkaç seans gerekiyor. Bu tedavinin sonucunda egzama tamamen geçebilir yada gözle görülür şekilde azalabilir.

Elma sirkesi kaşıntıyı alacaktır

Egzama hastalığında cildin aşırı kaşınma halini evde bir parça pamuğa elma sirkesi döküp egzama olan bölgeye yavaş yavaş sürerek hafifletilebilir. Elma sirkesinin içindeki asit bakterileri yok ettiğinden dolayı işe yarar bir yöntem olarak bilinir ve kullanılır.

Çocuklarda egzamanın belirtileri neler?

Kaynak:www.sabah.com.tr/saglik/2019/03/30/egzama-nasil-tedavi-edilir