Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Erkekler yeni başlayan saç kayıplarını erteleyebilirler mi?

Saç dökülmesi, hem erkeklerin hem de kadınların hayatının bir döneminde mutlaka karşılaşabilecekleri bir sorun olarak karşılarına çıkmaktadır.

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri çok çeşitlidir fakat erkeklerde dökülmelerin neredeyse tamamı genetik yatkınlığa bağlıdır.

Genç erkeklerde görülen saç kayıplarıyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Saç Bakım Uzmanı Serap Öztürk Niya, genetik yatkınlığın ortadan kaldırılamayacağını ama basit birtakım önlemlerle ve düzenli bakımla saç kalitesinin artırılabileceğini, kayıpların ertelenebileceğini söyledi.

ERKEKLERDE SAÇ KAYIPLARINA NEDEN OLAN FAKTÖRLER

Sağlıklı ve yetişkin bir bireyde 150.000 kadar saç teli bulunmaktadır. Her gün 80 ile 120 tel saç dökülmesi normal kabul edilir. Erkeklerde saç kayıpları yaşanmasında 3 temel faktör etkili oluyor.

  1. Genetik yatkınlık
  2. Erkeklik hormonu testosteron
  3. Yaşlanma

Erkeklerde ortaya çıkan saç dökülmelerinin yüzde 90’ının nedeni genetik faktördür.

Erkeklik hormonu testosteron, kıl köklerinde de bulunan aktif bir hormondur. Saç kıllarının kökünde başka etkiler de yaratır. Bazı erkeklerde saç köklerinin kılıfında bulunan keratin, testosterona karşı daha duyarlıdır vede bu erkeklerde dökülme daha sık görülür. Bu sıklığı da erkeğin kalıtsal özellikleri belirliyor.

Kısaca, toplumda yaygın bir kanaat olan, erkeklik hormonu fazla olan erkeklerin saçlarının döküldüğü fakat cinsel yönden daha güçlü oldukları doğru değildir. Saç dökülmesinin nedeni testosteron çokluğu değil, sadece varlığı ve saç kılıfının testosterona duyarlılığının daha fazla olmasıdır.

Yaşlanma ise, erkeklerde saç kayıplarının engellenemez nedenlerinden en etkili olanı ve en doğal biçimi. İnsanoğlu doğar doğmaz yaşlanmaya başladığı bir gerçektir. Saç hücreleri de bu doğal süreçten payına düşeni alır ve zaman içinde yenilenemez şekilde hasara uğrarlar.

GENÇ ERKEKLERDE SAÇ KAYIPLARI ERTELENEBİLİR  Mİ?

Saç sorunlarına trikolojik yaklaşım tüm dünyada giderek yaygınlaşıyor. Bu yaklaşıma göre eğer saç sorunları çok yönlü bir yardımla desteklenirse ve takip edilirse, önlenebilmektedir. Trikoloji, saç sorunlarını kişinin yaşam şekli, kalıtsal özellikleri, yeme ve içme alışkanlıkları, bedensel ve ruhsal sağlığı ve tabii saç bakım alışkanlıklarıyla birlikte inceler.

Genetik saç kayıplarını önleyerek, yeni saç çıkmasını sağlamak, bugünkü bilimsel yöntemlerle henüz mümkün değildir. Sıklıkla 16 ile 40 yaşları arasında ortaya çıkan genetik saç kayıpları ağızdan alınan veya topikal olarak uygulanan ilaçlarla ya da kozmetik alt yapılı ürünlerle kontrol altına alınabilir.

Ama her ürünün herkeste aynı etkiyi göstermeyeceği de unutulmamalıdır. Bu yüzden saçların bir uzman tarafından incelenmesi ve dökülmenin sebep ve nedeninin araştırılması uygundur. Böylece saç ekimine gerek kalmadan ağrısız ve ameliyatsız yöntemlerle saç miktarının artmasını sağlamak ve saç dökülmesinin önüne geçmek mümkün olabilmektedir.

Saç bakımında etkili 7 bitkisel yağ Ayrıca inceleyebilirsiniz….

Kanak: www.hurriyet.com.tr/kelebek/saglik/genc-erkekler-yeni-baslayan-sac-kayiplarini-erteleyebilirler-mi-40899926