Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuğum Yemek Yemiyor

Çocuklarda beslenme, yeme bozukluğu ve sebepleri

Çocukların çok az miktarda yemek yemesi veya seçici beslenmesi sağlıksız olduğu anlamına gelmiyor. Ancak bazı beslenme ve yeme bozuklukları zamanla çocuklarda sağlık sorunlarına sebep olabiliyor.

Bunların doğru tespiti ve alta yatan diğer hastalıkların teşhis edilmesi önem oldukça kazanıyor. Uz. Dr. Mustafa Armut, çocuklarda görülen beslenme ve yeme bozuklukları ile ilgili sizin için bilgi verdi.

DÜZENSİZ BESLENME OLDUKÇA ETKİLİ

Çocukluk döneminde beslenme ve yeme bozukluklarına çok fazla rastlanmaktadır. Çocukluk çağındaki düzensiz beslenme alışkanlıkları sonucunda ortaya çıkan beslenme ve yeme bozuklukları tedavi edilmediği takdirde, yaşamı tehdit edebilen sağlık sorularına sebep olabilmektedir. Çocukluk çağında besinlere bağlı durum değişikliği zamanla sosyo-psikilojik bir sorun haline gelebiliyor. Bu çağda en sık görülen beslenme ve yeme bozuklukları ise şöyledir:

1. PİKA SENDROMU

Çocuklarda demir ve çinko eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkabilen sorundur ve kil, toprak, kireç hatta cam gibi yiyecek dışı maddelerin uygun olmayan bir şekilde bir aydan fazla süreyle tüketilmesidir. 2 yaşından büyük çocuklarda görülebilir.

Bebek ve süt çocuklarında nesnelerin ağıza götürülmesi normal bir davranış olduğundan, yeme bozukluğu olan sendromun teşhisinin 2 yaşından sonra konulması doğru olandır. Pika  Sendromu’nun altında, otizm spektrum bozukluğu gibi başka bir zihinsel hastalık da olabilmektedir. Hastalık, demir ve çinko eksikliği gibi veya vitamin, mineral ve yağ asitleri eksikliğine bağlıysa, bu soruların giderilmesiyle tedavi edilebilir.

2. RUMİNASYON BOZUKLUĞU 

Çocuklardaki ruminasyon bozukluğu her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Genellikle bebekler ve süt çocuklarında çok sık görülmese de en az 1 ay boyunca haftada birçok kez düzenli bir şekilde yiyeceklerin ağza gelmesi olarak tanımlanır.

Yemek sonrasında sindirilmiş gıdalar çaba sarf etmeden; bulantı, kusma, öğürme veya tiksinme olmadan kolayca ağıza geri gelir, yeniden çiğnenebilir, tekrar yutabilir ya da tükürülebilir. Bu eylemler sonrasında çocuklar rahatlama duygusu hissederler. Tedavi edilmediğinde çocuklarda kilo kaybı, beslenme yetersizliği vede elektrolit bozuklukları gibi başka sorunlara yol açabilmektedir.

3. KAÇINGAN ve KISITLI YİYECEK BOZUKLUĞU

Yiyeceğin tadı, kokusu, dokusu, rengi ve kıvam gibi özellikleri ile yemenin yaratabileceği boğulma, kusma, reflü gibi olası sonuçlardan duyulan korku veya yemeye karşı ilgisizliğe neden olan bir sorundur. Çocukların yemekten kaçınma davranışı, yemek çeşitliliğinin olmaması vede yeni gıdaları denemeye karşı büyük bir isteksizlik duyulmasıyla başlar.

Ancak çocukluktaki seçici beslenme ile bu durum karıştırılmaması gerekir. Çocukluk çağında sık görülen “yemek seçme” davranışı normaldir. Yemek seçen çocuklar gıdanın rengi, dokusu, kokusu, markası gibi özelliklere dayanarak az miktarda gıda tüketebilirler. Bu tip çocuklar, genellikle boğulma tehlikesi atlatıldıktan sonra gelişen yeme korkusuna bağlı olarak hızlı bir şekilde kilo kaybettikleri gözlenmektedir.

4. ANOREKSİYA NEVROZA

Yetişkinlerde de çok sık görülen anoreksiya nevroza, çocuklarda da kilo almaktan veya şişmanlamaktan korkma düşüncesiyle ortaya çıkar. Belirgin bir biçimde düşük vücut ağırlığında olmasına rağmen çocuklar kilo almayı güçleştiren beslenme davranışları gelişebilmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu miktardaki enerji alımını kısıtlama tutumunun derecesi, yaş vede cinsiyet ile gelişimsel durumu bağlı olarak değişir.

Bu sorun sebebiyle belirgin bir biçimde ortaya çıkan düşük vücut ağırlığı zamanla önemli bir sağlık sorunu haline gelir. Burada çocuğun vücut ağırlığını veya biçimini nasıl algılandığıyla ilgili bir bozukluk söz konusudur. Çocuk kendini değerlendirirken vücut ağırlığı ve biçimine yersiz bir önem yükler veya o sıradaki düşük vücut ağırlığının ciddiyetini hiçbir zaman kavrayamaz.

5. TIKANIRCASINA YEME BOZUKLUĞU 

Çocukların ihtiyacı olandan çok fazlasını tüketmesiyle başlamaktadır. Çocuklarda olağandan çok hızlı yeme, rahatsızlık verecek düzeyde tokluk hissedene kadar beslenme, bedensel açlık duymuyorken aşırı ölçülerde besin tüketme, utandığı için tek başına yeme, bu sorununun başlıca belirtileridir. Tıkanırcasına yeme bozukluğu nedeniyle tiksinme, çökkünlük yaşama veya büyük bir suçluluk duygusu ortaya çıkar.

6. BULİMİYA NEVROZA

Tıkanırcasına yeme bozukluğuna benzer şekilde çocuklarda ortaya çıkan bulimiya nevroza sorununda ise çocuklar yiyebileceğinden fazla besini tüketirler.

Besin tüketimi sonrası kilo almaktan sakınmak için kendi kendini kusturma, ergenliğe yakın dönemde ishal yapıcı ve idrar söktürücü veya diğer ilaçları bilinçsizce kullanma, neredeyse hiç yememe ya da aşırı spor yapma gibi yineleyen davranışlarda bulunur.
Beslenme ve yeme bozukluklarında çocukların; pediatrist, çocuk psikiyatristi ve diyetisyenle birlikte değerlendirilip tedavi planlanması gerekmektedir. 

Kaynak:www.sabah.com.tr/saglik