Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuklarda öksürük neden olur?

Çocuklarda Sık Görülen Öksürük ve Sebepleri

Nezle, boğaz enfeksiyonu gibi hastalıklardan zaman zaman şikayetçi oluruz. Ateş, boğazda batma hissi, halsizlik gibi şikayetler bu tür hastalıkların belirgin belirtisidir. Öksürük de bu şikayetlerin başında gelmektedir. Özellikle aileler, çocuklarındaki öksürüğü fark edip endişeleniyorlar.

Öksürük, aslında bir hastalık değil, aslında bir tepkidir. Solunum yollarına gelen yabancı cisim, balgam, iltihap vede akıntı gibi tehditlere karşı öksürük, solunum yollarını korumaya yönelik verdiğimiz bir tepkidir. Öksürük refleksini durdurmak değil, öksürüğe sebep olan durumları ortadan kaldırmak doğrudur. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Halil Köse, öksürüğe sebep olan hastalıkları anlattı, önemli uyarı ve önerilerde bulundu.

Öksürük nedenleri

Çocuklarda nezle, burun tıkanıklığı, boğaz enfeksiyonu gibi basit etkenlerden grip, kulak enfeksiyonu, krup, bronşit, zatürre, astım gibi daha ciddi solunum yolları hastalıkları öksürüğe sebep olabiliyor. Ayrıca yabancı cisim, alerji, sigara, reflü kistik fibrozis, kitle, tümör gibi faktörler de öksürüğe yol açabilmektedir.

Her öksürük bizi farklı bir sağlık sorununa götürmektedir. Mesela; havlama tarzında öksürük krupta, iç çeker gibi öksürük boğmacada, göğüste hırıltıyla birlikte gelen öksürük ise astımda görülüyor. Ani başlayan ve morarmanın eşlik ettiği öksürük, yabancı cisim yutmada (aspirasyonu) ortaya çıkarmaktadır.

Çocuğunuzun öksürükle birlikte kusması varsa, gece öksürükleri artıyorsa; öksürük sebebi reflü olabiliyor. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı öksürükler de gece gözlenmektedir. Öksürük öğürme refleksini uyararak kusmaya sebep olabiliyor. Kusmanın devam etmemesi bir sorun olmadığına işaret etmektedir. Türkiye’de yetişkinlerde uzun süreli öksürüğün en önemli nedenlerinden biri de sigara kullanıyor olmalarıdır.

Öksürük balgamlı ise ne anlama gelir?

Rahatsızlık tespit edilirken; öksürüğün zamanı, şekli (balgamlı, kuru, havlama), nasıl başladığı (ani, beslenme vede efor sonrası, toz ve alerjenlere karşı), çocukta hangi şikayetlerin eşlik ettiği (ateş, hırıltılı solunum,  burun tıkanıklığı, nefes darlığı, kusma, kilo kaybı, gece terlemesi) gibi durumlar da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Öksürük 2 ile 3 haftayı geçmişse, hırıltı ile birlikte görülüyorsa, çocuğun ateşi olmadığı halde devam ediyorsa, tekrarlıyorsa, hapşırık, burun tıkanıklığı ve kaşıntı da varsa, öksürük sebebinin  alerjik olma olasılığı çok yüksektir.

Yine kreşe giden çocuklarda üst üste gelen soğuk algınlığı, öksürüğün haftalarca sürmesine sebep olabiliyor. Sonuç olarak ta, çocuğun öksürüğü 3 günü geçiyorsa, öksürük giderek artıyorsa, öksürüğe ateş, nefes darlığı ve morarma eşlik ediyorsa, ani başlamış vede havlar tarzı öksürüyorsa mutlaka bir doktora götürüp muayene ettirmelidir.

Öksürüğü nasıl geçirebiliriz?

Genel durumu iyi, ateşi, hırıltılı solunum gibi nefes alma problemi olmayan çocuklar evde izlenmesi daha doğru olacaktır. Bu gibi durumlarda en iyi öksürük şurubuysa ılık sudur. Bol su ve sıvı alımı, çocuğunuzun boğazını yumuşatarak rahatlamasını sağlar. Burun tıkanıklığı varsa, deniz suyu yada fizyolojik serumlar ile açabilirsiniz.

Hava kuruluğunda da öksürük olabileceğinden, alerji dışı öksürük nedenlerinde vede basit üst solunum yolu enfeksiyonlarında uygun nemi sağlamak için su buharından faydalanabilirsiniz. Çocuğa gelişigüzel öksürük şurubu ve antibiyotik vermek yerine doktor kontrolünde bazı öksürük yumuşatıcı ilaçlar da tercih edilmesi daha uygun olacaktır.

Kasynak:www.acibadem.com