Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Hamileler Ev İşi Yapmalı mıdır?

Hamileler ev işleri…

Hamileliğinizde ne kadar çalışmanız gerektiğini, ne kadar ev işi yapmanız ve kendinize ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Günümüzde anne adaylarının büyük bir kısmı hem çalışıp hem de evlerinin günlük işlerini yapmak zorunda kalıyorlar. Hamileliğinizde ne kadar çalışmanız, ne kadar ev işi yapmanız vede kendinize ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Riskli hamilelerde ev işleri nasıl olmalıdır?

Hamileliklerin büyük çoğunluğu normal seyreder ve her şey yolunda gider. Ancak bazı anne adayları ve bebekleri için riskli durumlar ortaya çıkabiliyor. Hamilelikler ilk muayenede doktorlar tarafından düşük yapma ve erken doğum yapma riski açısından “yüksek riskli” veya “düşük riskli” olarak ikiye ayrılır. Düşük ve erken doğum yapma açısından “yüksek riskli” olarak değerlendirilen durumlar ise daha önceden 8 hafta tamamlanmadan 1’den fazla yapılan düşüklerdir.

8 haftadan daha fazla tamamlandıktan sonra yapılan bir yada fazla düşük, mevcut hamileliğin çoğul hamilelik olması, tüp bebek tedavisiyle hamile kalmak, mevcut hamilelikte kanama sorunu yaşamış veya yaşıyor olmak, daha önceden erken doğum yapmak, mevcut hamilelikte fazla sayıda ve hissedilen rahim kasılmaları yaşamak ve doktor tarafından erken doğum tehdidi tanısı konmuş olmak şeklinde özetlenebilmektedir.

Böyle bir durumda anne adayları ev işlerinden ve ağır işlerden kaçınmalı ve bol bol istirahat etmeleri gerekir. Fakat tabii ki anne adaylarının % 80’inden fazlası bu durumlardan hiçbirisine uymadığı için hamilelikleri düşük riskli olarak değerlendirilir. Hamileliğin doğal bir olgu olduğu her zaman hatırlanması gerekir.

Risksiz hamileliklerde ev işleri nasıl olmalıdır?

Düşük yapma ve erken doğum yapma açısından yüksek riski olmayan anne adaylarının günlük ev işlerini yapmalarında vede eğer çalışıyorlarsa 32. haftaya kadar çalışmaya devam etmelerinde doktorları onayladığı sürece herhangi bir sakınca yoktur.

32. haftadan 37. haftaya kadar çalışmaya devam edip, bu ekstradan çalıştıkları süreyi doğum sonrasına ekleme konusuysa, anne adayının kendi doktoruyla konuşarak karar vermesi gereken bir konudur. Ancak rahim içindeki bebeğin de “bakıma” ihtiyacı olduğu gerçeği göz önünde bulundurulmalıdır ve 32. haftadan itibaren çalışmaya devam etme konusu bu açıdan da ele alınarak karar verilmelidir.

Hamileliğin 2. yarısında işlerinizi mutlaka hafifletin

“Ağırlaşmak” çoğu anne adayının son haftalarda hissettiği bir ifadedir. Beden hareketlerinin daha da ağır vede yavaş yapılması gerektiği yününde onlara yaptığı bir uyarıdır. Dikkate alınmalı, bu durum hissedildiğinde hareketler daha da hafifletilmeli ve daha da yavaşlatılmalıdır.

20. haftadan itibaren tansiyon düşme eğiliminin fazla olması sebebiyle anne adaylarının hamileliğin ikinci yarısında işlerini yavaş ve uzun süreye yayarak yapmaları ve aralarda istirahat etmeleri son derece önemlidir. Ayrıca kan şekerinin hamileliğin her döneminde aniden düşme eğilimi göstermesi de beslenmeye verilmesi gereken önemi bir kez daha gerektiriyor.

Dinlenmek için zaman ayırmalısınız

Anne adaylarının iş yerinden ve ev işlerinden arta kalan zamanlarını verimli olarak kullanmaları vede günde hiç değilse iki saatlerini hiçbir şeyle ilgilenmeden sol yanlarına yatarak dinlenmeleri, bebeğin hem fiziksel hem de ruhsal gelişimi açısından son derece faydalıdır.

Eşiniz ev işlerinde yardımcı olmalı

Anne adayları, hamilelik döneminde doktor tarafından aksi belirtilmedikçe, ev işlerini kendilerini çok yormayacak bir şekilde yapmaya devam edebilirler. Son haftalarda ise baba adayının ev işlerine yardımcı olması, hem baba adayının kendisinde “hamileliğe bir katkısı olduğu” hissini uyandırması açısından hem de anne adayının eşini yanında hissetmesi açısından son derece çok önemlidir.

Evlerinde bebeği, daha büyük çocuğu yada çocukları olanlardan açısından durum biraz daha zordur. Evdeki çocuklara, yeni gelecek bebeğin “iyi tanıtılması”, onlara gösterilen ilginin artarak devam etmesi açısından son derece önemli olduğu unutulmamalıdır.

Bu, aslında ikinci ve sonraki hamileliğini yaşayan ailelerin en çok zorlandıkları, fakat çoğu zaman başarabildikleri bir konudur. Çocuk sahibi olmak, emek vede fedakarlık gerektiren, ama karşılığı fazlasıyla alınan bir görevdir.

Kaynak:https://www.mynet.com/hamileler-ev-isi-yapmali-mi