Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Karaciğer yağlanmasından kurtulun

Karaciğer yağlanması, karaciğer sirozu ve kalp hastalığına zemin hazırlar

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik başta olmak üzere obezite, diyabet, alkol kullanımı, tiroid bezinin az çalışması gibi sebebiyle karaciğer yağlanması sorunu giderek yaygınlaşıyor.

Karaciğerde biriken aşırı yağ, karaciğer sirozundan kalbe birçok ciddi hastalığa zemin hazırlamaktadır. Oysa karaciğer yağlanmasını yaşam tarzımızda yapacağımız bazı değişiklikler vede yaptıracağımız düzenli takipler ile önlemek mümkün. İşte karaciğer yağlanmasını önlemenin 5 yolu.

Beslenmenize dikkat edin

Düzenli beslenme ve fast-food tarzı yiyeceklerden uzak durmak karaciğer yağlanması oranını belirgin bir şekilde azaltmaktadır. Günlük taze sebze-meyve, beyaz et ve lifli gıdaların tüketimi de son derece önemlidir. Özellikle karaciğerden toksik maddelerin atılımına yardımcı olduğu için mevsiminde enginar tüketmek oldukça faydalıdır. Soğan, lahana ve brokoli de karaciğere destek sağladığı unutulmamalıdır.

Alkolden kaçınınmalısınız

Alkol, karaciğere en çok zarar veren etmenlerden biridir. Alkol sonucu vücutta biriken toksinler, karaciğer yağlanmasının ortaya çıkışına neden olduğu gibi bu zeminde ortaya çıkacak karaciğer sirozu gelişimini hızlandırmaktadır. Ölümcül sonuçlar doğurabilecek hastalıklara sebep olabilir. Bu nedenle alkolden kaçınmak veya en az seviyeye indirmek gerekir.

Düzenli egzersizse şart

Gün aşırı en az 30 dakika süreyle yapılan spor ve egzersiz kan dolaşımını artırarak insülin direncini ve karın bölgesinde biriken yağ kütlesini azaltacaktır. Böylece karaciğerde biriken yağ miktarı gerilemiş olur. Bu nedenle siz siz olun, günlük yaşam alışkanlıklarına mutlaka düzenli tempolu yürüyüşü eklemeyi unutmayın.

Doktora gitmelisiniz mutlaka

Diyabet, hipotiroidi ve kolesterol yüksekliği olan hastaların 6 aylık aralıklar ile düzenli bir şekilde doktor kontrolünden geçmeleri önemlidir. Bu hastalıkların tedavi edilmesi karaciğer yağlanmasını ve bu hastalığın hızlı ilerleme oranını azaltacaktır.

Günde bir fincan kahve içmelisiniz

Kafeinin karaciğer yağlanmasına iyi geldiği dünyanın saygın karaciğer hastalıkları dergilerinde bilimsel çalışmalar ile kanıtlandığı bir gerçek. Her gün bir fincan kahve içenlerde, içmeyenlere oranla daha az yağlı karaciğer hastalığı görülmektedir.

Kaynak:acibadem.com.tr