Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Pika sendromu nedir?

Pika sendromu ve bilmeniz gerekenler…

Kil, toprak, kireç veya cam yemek… Çocuğunuz bu maddeleri yiyor mu? Halk arasında “Vücutta bir besin eksikliği vardır” veya “Psikolojik sorunları var” gibi gerekçeleriyle yorumlanıyor. Ancak durum, bu gibi nedenlerden kaynaklanmayabilir.

Pika sendromu (yabancı madde yeme alışkanlığı) olarak adlandırılan bu rahatsızlık, kimi zaman gerçekten vücuttaki bir vitamin eksikliğinden kimi zaman da psikolojik sorunlardan kaynaklanabiliyor. Ancak nörolojik şikayetler de pika sendromunun nedenleri arasında yer alıyor. Çocuk Hematoloji/Onkoloji Uzmanı Dr. Didem Atay, pika sendromu hakkında sizler için bilgi veriyor.

Pika nedir?

Pika, 1 aydan uzun süre boyunca gıda olmayan maddeleri yeme alışkanlığıdır. Uygunsuz yenilen bu maddeler kişinin gelişimsel seviyesi ile uyumsuzdur. Pika tanısı için yenilen uygunsuz maddelerin kültürel olarak da desteklenmemesi de gerekmektedir.

Mesela Afrika ve Amerika kıtasındaki bazı topluluklarda hamile kadınlara sabah bulantılarını azaltmak için çamaşır kolası yedirme alışkanlığı vardır. Aileler davranışsal olarak bu alışkanlıklarını çocuklarına iletebiliyor vede çocuk ailesini model alabiliyor. Böyle bir durumda ise, bu alışkanlık, pika olarak adlandırılmıyor.

Pika hastalığı kimlerde görülür?

Pika hastalığının tanısının koyulabilmesi için çocuğun minimum 2 yaşında olması gerekmektedir. Zira ufak çocuklarda ağza uygunsuz maddeleri atma ve yemeye çalışma davranışı bazen görülebiliyor. Pika sendromu, entelektüel ve gelişimsel geriliği olan çocuklarda, akıl hastalığı olanlarda, bazı toplumlarda geleneksel kabul edilen davranışları uygulayan ailelerin çocuklarında vede bazı besin eksikliği yaşayanlarda pika sendromu görülebiliyor.

Anne ve babanın ayrılması, çocuk istismarı, anne ve baba çocuk arasındaki iletişim bozuklukları, ailenin ihmali gibi durumlarda çocuklarda pika görülebiliyor. Pika sıklıkla şizofreni, otizm gibi zihinsel rahatsızlığı olan çocuklarda da yaşanabildiği de unutulmamalıdır. Entelektüel ve gelişimsel bozuklukları, beyin hasarı olan çocuklara, epilepsi hastalarına da bazı durumlarda pika eşlik edebiliyor.

Pika sendromunun nedenleri nelerdir?

Pika sendromunun kesin nedeni bilinmiyor; fakat çoğunlukla psiko-sosyal gelişim bozuklukları nedeniyle bazen de bazı besin eksikliklerinden dolayı pika görülüyor. Besinsel eksikliklerden demir, kalsiyum, çinko, B1 vitamini, B6 vitamini gibi eksikler de pika sendromu görülebildiği bildirilmişse de nedeni veya sebebi açıklanamamış.

Mesela toprak yiyen kişilerde görülen demir eksikliği anemisinde hastanın demir eksikliğinden dolayı mı toprak yediği veya yediği toprak nedeniyle mi demir eksikliği oluştuğu açık değil. Aynı zamanda dopaminerjik sistemde bozulmanın pika ve demir eksikliği arasındaki ilişkiyi oluşturduğu da kesin değildir.

Pika olan çocuk nasıl tedavi edilmelidir?

Pika sendromu olan çocuğun takibi alttan yatan sebeplere göre değişiyor. Öncelikle çocuğun tam bir sistemik muayenesi için doktora götürülmesi gerekmektedir. Besin eksikliklerinin araştırılması, çocuğun psiko-sosyal ve nörolojik gelişiminin değerlendirilmesi şarttır.

Bu aşamada gerek duyulması halinde, çocuk nörolojisine vede çocuk psikiyatrisine yönlendirilebilir. Çocuk istismarı gibi ağır depresyona yada agresyona yol açabilecek durumlar konusunda da aile ve doktor bilinçli olmalıdır.

Kaynak:www.acibadem.com.tr