Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Risksiz bir hamilelik için yapmanız gerekenler

Folik asit kullanın

Hamile kalmayı düşünen kadınlara, 1 ile 1.5 ay önce folik asit desteği almaya başlamaları önerilir. Çünkü folik asit  eksikliği, bebeğin omurgasının açık kalmasına ve ağır sakatlıklara sebep olabilir. Bilimsel araştırmalar, koruyucu amaçlı verilen folik asitin sakatlık oranını azalttığını da gösteriyor.

Çalışma şartlarınızı düzenlemelisiniz

Hamileliği riske sokacak olumsuzluklardan biri de, çalışan anne adaylarının iş yerindeki şartlarıdır. Anne, bebeğe zarar verecek gazlar ve alerji yapacak kimyasal maddelere temas ediyorsa çalıştığı ortamda enfeksiyon alma riski varsa, yüksek gerilim vede radyoaktiviteye maruz kalıyorsa, bu şartların hamilelik öncesi değiştirilmesi önerilir.

Sigarayı bırakmalısınız

Sigara içen kadınlara, hamilelik öncesi bu kötü alışkanlığa veda etmesi çok önerilir. Bırakmak mümkün olmuyorsa sayının minimuma indirilmesi tavsiye ediliyor. Sigara, düşük ve erken doğumu artırdığı gibi, gebelik boyunca kanamalara da sebep olabilir.

Ne çok zayıf, ne de çok şişman olmalısınız

Anne adaylarının aşırı zayıf veya şişman olmaması gerekir. Kilo fazlası anne adayında hamilelik şekeri riskini artırır, tansiyonu da yükseltir. Öte yandan aşırı zayıf olmak da anne adayları için risk taşımaktadır. Bu risklerin başında da erken doğum ve düşük doğum ağırlığı gelir. Beden kitle indeksine (kilo bölü boy uzunluğunun cm. cinsinden karesi) göre, 27’nin üstü şişman; 18’in altı ise çok zayıf anlamına gelmektedir.

Var olan hastalıklarınızı tedavi ettirmelisiniz

Annenin geçmişe yönelik tansiyon, diyabet veya tiroit hastalığı varsa dikkatli olması gerekir. Ayrıca anne adayının kan grubunun da bilinmesi gerekiyor. Anne ve baba da Rh uyuşmazlığı (babanın Rh +, annenin Rh – kana sahip olması) bulunabiliyor. Bu durumun önceden bilinmesi ve hamilelikte kanama olduğunda veya 28. haftada koruyucu aşı yapılması dünyaya gelecek bebeği korur.

Miyom ve kistlere dikkat edilmesi gereklidir

Rahimde miyom varsa, bu hamilelik sıklıkla büyür vede buna bağlı ağrılar oluşabilir. Erken doğum riskinin arttığı durumlar, bebeği kaybetmekle sonuçlanabilmektedir. Yumurtalık kistleri ise gebelik sırasında dönerek burkulma yada çatlama gibi acil operasyon gerektiren durumlara yol açabilir. Bu sebeple miyom ve kistlerin gebelikten önce değerlendirilerek, riskli ise çıkarılması düşünülebilir.

18 yaş altı ve 35 yaş üstü riskli oluyor

18 yaş altı vede 35 yaş üstü anneler riskli grupta yer alır. Erken yaşta gebeliklerde vücut hormonal yönden tam olarak olgunlaşmadığı, kemik yapısı gelişimini tamamlayamadığı için doğum kanalı darlıkları sebebiyle doğum güçlükleri ortaya çıkabilir.

18 yaş altı gebeliklerde gebelik toksikozu denilen tansiyon yükselmesi olabilir vede vücutta şişlikler daha sık görülür. 35 yaşından sonra ise kadınların yumurtlama fonksiyonları ile hücrelerin genetik şifreleri bozulabilir, kromozom anormallikleri ve sakat doğum riskleri artabilir.

Anemi ihtimalini araştırmalısınız

Derin anemi, bebeğin düşük kiloda ve erken doğmasına sebep olur. Akdeniz anemisi ülkemizde yaygın olduğu için, annenin taşıyıcı olması durumunda babanın durumunun da mutlaka test edilmesi gerekmektedir.

Hem anne hem de baba Akdeniz anemisi taşıyıcısı ise bebeğin yaşamını tehdit eden, yaşam boyu takip edilmesi gereken “Derin anemisi” olan bir bebek doğurma riski olabilmektedir. Bu sebeple evlenmeden önce eşlerin tam kan sayımı yaptırarak, anemisi olup olmadığının anlaşılması; eğer varsa Akdeniz anemisi ayırıcı tanısı için test yaptırması gerekir.

Kaynak:https://www.acibadem.com.tr/Hayat/BilgiGalerisi/risksiz-bir-hamilelik