Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Okul başarısını düşüren 10 etken

Kansızlıktan alerjiye kadar okul başarısını düşüren 10 etken

Her yıl okullar açılmadan önce tatlı bir telaş sarar çocukları ve ailelerini. Kayıt dönemi, kırtasiye, defter, çanta, beslenme çantası derken eksiklerin tümü bir bir giderilir. Tüm eksikler itinayla tamamlanır ve çocuğun zevkine göre seçilir ki çocuğumuz mutlu olsun okul başarısı yükselsin. Tüm bu detaylara dikkat ederken bunların hepsinden daha önemli olan sağlıkla ilgili sorunları ihmal etmeyin çünkü asıl bu tip sorunlar çocukların okul başarısını olumsuz etkiler.

Düşünsenize gözleri bozuk olduğu için tahtayı net göremeyen bir çocuk veya işitme sorunu olan bir çocuk okulda ne derece başarılı olabilir? Bu sebeple çocukların okul öncesi genel sağlık muayenesinden geçirilmesi akademik başarıda büyük önem taşıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Korkmaz, okul öncesi ihmal edilmemesi gereken 10 muayeneyi sizin için anlattı.

1- Kansızlık

Ülkemizde her 100 çocuktan 40’ında görülen kansızlık; tedavi edilmediğinde çocukta gelişme geriliği, fizik ve matematik zekâsın da azalma gibi birçok soruna yol açabiliyor vede beyne giden oksijenin azalmasından dolayı okul başarısını olumsuz etkiliyor.

Kansızlık sorunu olan çocuğunuza yumurta, kırmızı et, yeşil yapraklı sebze ve tahıl gibi demir içeren besinlerle, günde 1 tatlı kaşığını aşmamak kaydıyla pekmez vererek doğal gıda takviyesinde bulunabilirsiniz. Çocuk beslenmesinde, demiri kesici etkisinden dolayı çayın yeri bulunmamaktadır.

2- Alerji

Sonbahar alerji mevsimidir… Çocuğunuzun alerjisi varsa okul öncesi çocuk alerji uzmanına götürerek tedavisini düzene koymak çok önemlidir. Aksi halde alerji, çocukta burun tıkanıklığı, üst ve alt solunum yolu problemlerine sebep olarak okuldan uzun süre uzak kalmasına yol açabilir.

Okulda konsantrasyon eksikliği sorunları yaşamasına sebep olabilir. Çocuğunuzun bildiğiniz bir alerjisi yoksa ancak devamlı burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük, döküntü gibi sorunları oluyorsa alerjiden şüphelenerek mutlaka çocuk alerji uzmanına götürmelisiniz.

3- Dikkat eksikliği ve hiperaktivite

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite okuldaki en önemli problemlerden biridir. Aileler, çocuklarında; bir şeye yeterince konsantre olmaması, çabuk sıkılması, öğrenme güçlüğü, devamlı hareket halinde olması, odaya girdiğinde her şeyi karıştırması gibi belirtiler varsa mutlaka uzmana başvurarak tedbir almalıdırlar. Çünkü aksi halde, okul uyumları az olacaktır. Ancak basit tedavilerle çok başarılı çocuklar olabiliyorlar.

4- Görme bozukluğu

Çocuklarda görme bozukluğu sorunu fark edilmeyerek sadece göz muayenesinde ortaya çıkmaktadır. İyi göremeyen bir çocukta öğrenme bozukluğu kaçınılmazdır. Bu sebeple okul öncesinde mutlaka göz hekimine götürüp muayene ettirmenizde fayda var.

5- D vitamini yetersizliği

D vitamini eksikliği çocuklarda başta kemik ağrıları, büyüme geriliği, sık enfeksiyon hatta kanser gibi pek çok soruna sebep olabilirken, okul başarısını da olumsuz etkileyebiliyor. Okul öncesi çocuğunuzun D vitamini seviyelerini tespit ettirmeniz çok önemlidir. Öte yandan çocuğunuzun kilosu ve boyunda fazlalık veya eksiklik varsa mutlaka bunların da nedenleri araştırılmalı, altta yatan ciddi bir neden varsa tedavi edilmelidir.

6- İşitme sorunu

Çocuğunuzun işitmesinde hiçbir sorun olmadığını düşünürken aslında yanılıyor da olabilirsiniz. Çocuğunuz her seslenmenize cevap vermiyorsa, televizyonu yüksek sesle dinliyor vede yüksek sesle konuşuyorsa mutlaka bir kulak, burun ve boğaz hekimine götürerek kontrol ettirin. Aksi halde okulda duyma problemi sebebiyle derslerinde başarısı doğrudan etkilenebilir hatta okuldan soğumaya kadar varabilir.

7- Geniz eti ve uyku apnesi

Gece uykuda sık uyanma ve horlama geniz eti ve uyku apne probleminin habercisi olabilmektedir. Geniz eti olması gerekenden büyükse çocukta solunum sıkıntısı ve beyne giden oksijenin azalması gibi sorunlara yol açabiliyor.

Uyku apnesi de öğrenme ve konsantrasyon bozukluğu, yorgunluk, obezite ve dikkat eksikliğine yol açacağından, okul başarısını da etkilemektedir. Bu sebeple çocuğunuzu iyi gözlemlemeli, bu belirtiler varsa mutlaka kulak, burun ve boğaz hekimine götürerek tedavisi ettirmelisiniz.

8- Diş ve diş eti problemi

Okul öncesi diş sağlığını kesinlikle ihmal etmemek “nasılsa yeni dişleri çıkacak” diyerek olası bir sorunu göz ardı etmemek de gerekiyor. Diş çürükleri, yüz bölgesi enfeksiyonlarının en önemli nedenlerinden biridir. Okul öncesi çocuğunuzu mutlaka diş hekimine götürerek genel kontrolünü yaptırmalısınız. Gerekirse florlama da diş çürüklerini engellemek açısından faydalıdır.

9- Kalpte ritim bozukluğu

Ülkemizde ne yazık ki pek çok aile, sorun yaşanmadan çocuklarını kalp muayenesine götürmeyi aklına dahi getirmiyor. Oysa çocukların okulla beraber genelde aktif sporları da başlıyor. Özellikle lisanslı spora başlamadan önce muhakkak bir çocuk kardiyoloğuna görülmeleri gerekmektedir. Bazı ritim bozuklukları özellikle spor sırasında büyük tehlike oluşturuyor.

10- Düztaban

Çocukların okul öncesi düztaban olup olmadığını belirlemek çok önemlidir. Çünkü tüm gün koşturan çocukta düztaban varsa gece bacak ağrıları çok olacaktır, çocuk okula gitmeyi bile istemeyebilir.

Eğer sorun varsa tedavisine başlanıp ona uygun ayakkabı kullanılmalıdir. Ayrıca çocuğunuzun eksik aşıları olup olmadığını da mutlaka gözden geçirin ve eğer eksik aşıları varsa mutlaka aşılarını yaptırın.

Kaynak:www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/kansizliktan-alerjiye-okul-basarisini-dusuren-10-etken