Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Annenin depresyonu çocuğu şişmanlatır mı?

Annenin depresyonu çocuğunu veya çocuklarını şişmanlatır mı?

Depresyondaysanız ve çocuğunuzun şişmanlamasını istemiyorsanız bir an önce depresyondan çıkmanız gerekiyor.

Evet, depresyon, mutsuzluk, sıkıntı ve stres sadece sizi olduğu kadar çocuğunuzu da şişmanlatır.

Annesi sıkıntıda olan çocukların daha şişman olduğu birden fazla klinik araştırmayla kanıtlanmıştır. Anne strese girdiğinde çocuğuyla ilgilenme süresi azalacaktır. Annenin sadece kendi öz bakımı değil, eve ve hayata olan ilgisi de azaldığı için çocuk tek başına kalıyor.

Tek başına ilgisiz kalan çocuk da daha düzensiz beslenir, daha düzensiz uyur, abur cubur tüketme alışkanlığı zamanla geliştirir. Ayrıca daha az hareket eder ve televizyon veya bilgisayar başında geçirdiği süreler artar.


İşte annenin aile için yemek yapmasından tutun da uyku veya uykusuzluk süreleri bile çocuğu doğrudan etkiler. Daha az ilgili, daha az yemek yapan, daha çok uyuyan veya uykusuzluk çeken anneden en çok etkilenen, onun yanında, hayatı birebir yaşayan, onun penceresinden hayata bakan evlatlarıdır.

Psikiyatr doktor  Gülcan Özer’in dediği gibi, “Anne hayatta ne kadar güçlü olursa ve dik durursa, çocuk da hayatta o kadar güçlü ve dik olur” diyor. Anne çocuğuyla ne kadar ilgiliyse çocuğun da metabolik durumunun o kadar iyi olduğunu görüyoruz.


Sonuç olarak; bazen hepimiz mutsuz anlar yaşıyoruz ve sıkıntıya, strese, üzüntüye düştüğümüz günler mutlaka oluyor. Her ne yaşarsak yaşayalım bunu çocuğumuza mümkün olduğunca yansıtmamalıyız. Bir dostumuza, eşimize veya tabii gidebiliyorsak bir psikiyatra giderek içimizi dökmeliyiz.

Yaşadığım sıkıntıyı çocuklarınıza hissettirmemek için, onların kahkahalarına sizde kahkahalarla gülün, mutlu oldukları zamanları gözünüzün önüne getirin. Onların mutluluğu, sizi bir süreliğine de olsa rahatlatacaktır ve kendi mutsuzluğunuzu en azından onlara yansıtmanıza engel olacaktır.

Kaynak: Dr.Ayça Kaya,