Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuğum Vurma ve Isırma!

Neden bazı çocuklar çevresindeki insanlara saldırır veya ısırırlar?

Vuran ve ısıran çocuklara karşı nasıl davranmamız gerekir?

Bu sorular, belirgin bir biçimde saldırgan tavırlar sergileyen çocukların anne vede babaların sıkça akıllarına takılan sorular arasında yer alır.

Küçük Yaşlarda Saldırganlık

İlk olarak bilmeniz gereken şey, küçük yaşlarda saldırganlığın doğal ve normal bir davranış olduğudur. Bu aslında araçsal bir saldırganlıktır, çünkü böyle davranan çocuğun bir amacı yoktur. İstediği bir şeyi elde etmek için olabilir.

Mesela, eğer başka birinde olan bir oyuncağı istiyorsa, onu elde etmek için vurur, ısırır veya itekleyebilir. Aslında bu davranışlar, diğer çocuğa zarar vermek için değil, oyuncağı elde edebilmek için yapılan iç güdüsel bir davranışlardır.

Küçük çocuklarda dil yetenekleri tam anlamıyla gelişmemesi başka bir sebeptir. Kendisini her şeyin merkezinde gören gelişim evresi ile yakından ilgili bir durumdur. Buna ben-merkezli evre adı verilmektedir. Bu evredeki çocuklar başkalarının ihtiyaçlarına herhangi bir önem vermiyorlar.

Çocuklar, istediklerini ve hissettiklerini aktarabilmek için farklı mekanizmalar kullanabiliyorlar. Fakat bu mekanizmaların bazıları, mutlu bir biçimde birlikte yaşamak için uygun olmayabiliyor. Başka bir çare bulamadığında küçük çocuk vurarak ya da ısırarak iletişim kurmaya çalışıyor.

Bu tarz tavırlar sergileyen, vuran veya ısıran çocuklara karşı davranışlarımızda net olmak sağlıklı bir duygusal gelişimin elde edilebilmesi için çok önemlidir. Bu yaklaşım tarzı ise, çocukların nasıl sosyalleşmesi ve isteklerini nasıl aktarması gerektiği öğretmek açısından yetişkinlerin takınması gereken tutumları içermektedir.

Vuran veya Isıran Çocuklara Nasıl Davranılması Gerektiğine Yönelik Bazı Tavsiyeler

Saldırganlık ortaya çıktığında mutlaka müdahale etmemiz gerekir. O esnada çocuktan sorumlu olan kişi (öğretmen, anne, baba, bakıcı) çocuğu sakinleştirmeli ve çocukla konuşmalıdır. Böylelikle yetişkin çocuğa ne olduğunu anlayabilecek ve yaptığı hareketlerin bir yararı olmadığını ona aktarabilecektir.

Eğer çocuk hislerini kelimelerle ifade edemiyorsa, bunu yetişkin yapmalıdır. Bu esnada ise; “Kızgınsın, öyle değil mi?” gibi cümleler sarf edilir. Böylece çocuk, karşısındaki kişi tarafından anlaşıldığını hissedecektir. Bir sonraki aşamada ise sonuca gidilmelidir. Yetişkin, çocuğa açık bir biçimde; “Kimseye vurmamalı vede kimseyi ısırmamalısın. Çünkü bu onun canını çok acıtıyor.” şeklinde konuşmalıdır.

Telafi Etme ve Devamında Ceza Verme

Çocuk sakinleştikten sonra, yaptığı hareketin karşılığında bir ceza veya yaptırım uygulanacağını bilmesi gerekir. “Arkadaşın istediği şeyi sana vermediği için kendini kötü bir duruma koymanı anlayabiliyorum. Buradaki esas sorun, hiç kimseye vurmamalı veya kimseyi ısırmamalısın. Şimdi onu çağırmalıyız ve ondan özür dilemeliyiz.”

Zamanında Öğretmelisiniz

  • Göz ardı edilmemesi gereken çok önemli bir adım da çocuğa istediklerini ifade etmek için alternatif yöntemler bulunduğunu öğretmektir: “Bir şey istediğin zaman, bu isteğini kelimelerle nazikçe söylemelisin.” Böylelikle kızgınlığını vede isteklerini farklı biçimlerde de ifade edebileceğini ona öğretmiş oluruz.
  • Bu durum, aynı zamanda çocuğun beklemeyi ve sabırlı olmayı öğrenmesi için de uygun bir fırsat olacağını bilmelisiniz. “Eğer istediğin oyuncakla başka bir çocuk oynuyorsa, o oyuncağı bırakana kadar bekleyebilir vede ondan sonra oynayabilirsin.”

Akılda Tutulması Gereken Bazı “Hayır”lar Vardır

Saldırganlık yapan bir çocuğa müdahale eden yetişkinin duygularına hakim olması çok önemlidir. Özellikle bağırmak ve sinirlenmek yapılmaması gereken şeyler arasında geliyor. Eğer yetişkin şiddet içeren davranışlar sergilerse, çocuk da yetişkinden şiddeti öğrenecektir.

Günlük hayatın getirdiği telaş ve baskı sebebiyle günümüzde bir çok anne baba, şiddet gösteren çocuklarının hayatlarındaki bir çok evreyi kaçırmaktadır. Çoğunlukla, çocuklarının öfkelerini hızlı bir biçimde dindirmek isteyen anne ve babalar yani ebeveynler, çocuklar ne isterlerse yapma yolunu seçerek kendilerinin kullanılmasına izin veriyorlar.

Bu aslında çok büyük bir hatadır. Çünkü çocuk, istediğini elde ettiğini görünce agresif tavırlar sergilemeyi bir alışkanlık haline getiriyor. Çocukların gelip geçici isteklerine boyun eğmeyin, onlara biraz zaman ayırın vede gayret gösterin. Şiddet gösteren ve vuran çocukların eğitiminde doğru olan yöntem bu olmalıdır.

Duygusal Eğitime Dikkat Etmek Gerekiyor

Çocuk doğru bir duygusal gelişimde, rol modellerine ve yetişkinlerin müdahalelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Erken çocuk eğitiminin temel yönlerinden biri de duygusal eğitimdir. Bu eğitim, çocuğun uygun bir duygusal zeka seviyesine erişmesine yardımcı olmaktadır. Çocuklar rol modellerinden öğrenirler ve aile, her zaman ilk sırada gelen rol modeldir. Ayrıca çocuklar saatlerce okulda kalıyorlar. Bu sebeple burada da şiddetten uzak uygun bir ortamın bulunması gerekmektedir.

Çocuğun duygusal yeteneklerinin gelişmesi, vuran ve ısıran çocukların bu evreyi aşmalarında yardımcı olacaktır. Duygularını düzenlemek için hem kendi hem de etraflarındakilerin duygularını içselleştirerek anlayabilir vede bunun için gerekli yetenekleri edinebilirler. Bu, büyük oranda onların topluma entegre olmalarına da bağlı bir süreçtir.

Ayrıca inceleyebilirsiniz:

Öfkeli Anında Çocukla İletişim Nasıl Olmalı?

Kaynak:benanneyim.com